Навіщо біологи створюють детальні лабораторні копії ранніх людських ембріонів?

19.06.2023, 18:25
Навіщо біологи створюють детальні лабораторні копії ранніх людських ембріонів?
Фото: google

Вирощені зі стовбурових клітин імітаційні ембріони повторюють розвиток після стадії імплантації.

Біологи, які намагаються створити лабораторні моделі раннього росту людського ембріона, зробили серйозний крок вперед. Чотири дослідницькі групи повідомили про використання різних видів людських стовбурових клітин, деякі з яких генетично модифіковані, для створення ерзац-ембріонів, які нагадують справжні ембріони віком до 14 днів, відтворюючи період розвитку людини, який дуже важко вивчати.

«Подібність до природного ембріона дивовижна», — говорить біолог розвитку Джессі Венвліт з Інституту молекулярної клітинної біології та генетики імені Макса Планка про імітацію ембріона з лабораторії під керівництвом біолога зі стовбурових клітин Джейкоба Ханни з Інституту науки Вейцмана.

Окрім прояснення раннього розвитку людини, нові моделі ембріонів можуть допомогти дослідникам краще зрозуміти вроджені дефекти та перевірити безпеку ліків, які використовуються під час вагітності. Але вони створюють серйозні проблеми. Закон Великобританії, наприклад, забороняє дослідження на донорських ембріонах, отриманих шляхом екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), вік яких перевищує 14 днів. Але оскільки ці нові моделі утворюються з людських стовбурових клітин, а не яйцеклітин, цей закон до них не застосовується.

Етичний і моральний статус таких творінь також залишається невирішеним. Моделі ембріонів є «предметом серйозної моральної дискусії та занепокоєння», — каже етик Дж. Бенджамін Герлбут з Університету штату Арізона. Ці ембріони додають свіжий елемент у дискусії про статус таких моделей розвитку людини. «Велике питання полягає в тому, як буде проведена межа між культурою тканини та людським організмом і за якими критеріями», — каже Герлбут.

Читайте також:
Життя
Особливості людської пам'яті знову серед головних тем сучасних досліджень у галузі психології та нейробіології. Важливо фіксувати зміни.
11 грудня, 08:27
Життя
Друга чи третя мова легко піддається засвоєнню, коли є із ким нею спілкуватися. Без розмовної практики з носіями це вкрай складно.
08 грудня, 18:41
Життя
«Червона планета» ще має, чим здивувати кожного із нас. Астрономи із планетологами докладають зусиль, щоби дізнатися більше про Марс.
26 листопада, 08:28
Історія
Повний переклад ієрогліфічних рукописів майя був опублікований 1975 році.
19 листопада, 09:28
Історія
Свідомий саботаж, відверта диверсія чи «спеціальна історична операція»? Дізнаємося разом.
18 листопада, 20:30
Життя
Так уже повелося, що люди вважають найкрасивішими тіла жінок із дотриманням співвідношення між талією і стегнами. Показник на рівні 0,7.
14 листопада, 06:00