(Не)вільний ринок: для українців тарифні обмеження, для іноземців – преференції

Опінії
24.12.2020, 12:26
(Не)вільний ринок: для українців тарифні обмеження, для іноземців – преференції
Фото: Mind.ua

Вітчизняний бізнес конкурентоспроможний, але влада і західні партнери думають інакше у гонитві за дешевими трудовими ресурсами та сировиною.

Економіст, колишній міністр фінансів України

Чи є «вільний ринок» абсолютною і безапеляційною цінністю? У випадку України «вільний ринок» – це дорога з одностороннім рухом, щонайменше.

Для нашого бізнесу – квоти, тарифні та сертифікаційні обмеження, антидемпінгові розслідування, для іноземців у нас преференції та відритий доступ, підтримка від власних держав, довгі та дешеві кредити... І це вільна конкуренція?!

Це теж саме, що вийти з під'їзду і зустріти банду озброєних молодиків – поконкуруйте з ними хоча б за щось!

Поясніть мені, якого біса ми вимушені продавати шкури ВРХ до Італії, де їх обробляють, і вже у рази дорожче продають їх нам, але вже у вигляді матеріалу для виробництва взуття або готової продукції? Або чому ми маємо продавати ліс-кругляк, а купувати імпортні меблі?

Обмеження експорту сировини це не ринково? Давайте нарешті визначимося із глосарієм та цінностями.

Що цивілізована держава має у своїй політиці за пріорітет? На моє глибоке переконання – це розвиток власної економіки, інтереси внутрішнього бізнесу (і так, іноземні компанії, що мають виробництво в країні, створюють конкуренцію, імпортують сучасні технології – це також український бізнес), створення робочих місць для своїх громадян.

Якщо хтось сумнівається у тому, що саме так і роблять усі провідні країни, подивіться хоча б на торговельні війни США з Китаєм. Найліберальніша та найдемократичніша країна, США, але вона захищається від «вільної конкуренції», захищає свій ринок виробництва і свої (!) робочі місця.

До чого це призвело у Штатах? До найнижчого рівня безробіття за останні десятиліття.

Тому, панове, я за те, щоб робочі місця для наших громадян і додана вартість для бізнесу в Україні були тут, а не деінде. Щоб Україна припинила бути джерелом експорту виключно трудових ресурсів та сировини. А щоби ці трудові ресурси їхали до нас, щоб український бізнес (у тому числі з іноземним капіталом) заробляв тут, і щоб високі зарплати платили тут.

Поняття ринковості, якщо хтось читав будь-який підручник з економіки – там завжди стоїть маленька «зірочка», під якою написано, що ці закони й формули працюють в умовах так званого ідеального ринку, який існує виключно у теоретичних моделях. Так звані «цінності вільного ринку», які нам нав’язують, – це цінності, експортовані розвиненими країнами до нерозвинених; у себе вони проводять зовсім іншу політику.

Квоти на нашу продукцію до Європи, з омріяною зоною вільної торгівлі – це і є «вільний ринок»? Вільний від нас?!

Україна, наприклад, є одним із найбільших світових виробників меду, але ми не можемо експортувати його до Європи – наша річна квота вибирається менш ніж за місяць. І так за більшістю товарних груп, де ми маємо «вільний доступ до відкритого європейського ринку».

Ринковість це добре, от дійсно, але не треба нас дурити. І США, і Європа у таку «ринковість» «грають» лише за ЇХНІМИ правилами. І я не можу їх за це засуджувати, бо вони діють в інтересах своїх людей та свого бізнесу.

Вільно конкурувати можуть лише рівні; нашому бізнесу та людям це поки що недоступно.

Ми не можемо змінити зовнішнє середовище, але ми можемо змінити себе та ставлення зовнішнього середовища до себе! Будемо і далі зображати із себе «сферичних капіталістів у вакуумі»?

(Не)вільний ринок: для українців тарифні обмеження, для іноземців – преференції_1
Читайте також:
Економіка
Сусідня із Сирією держава потерпає від ізраїльської воєнної агресії. Попри це уряд у Бейруті має намір зміцнити свої відносини з Україною.
07 січня, 21:40
Опінії
Якби не вимоги української громадськості, на в Офісі на Банковій досі б заробляли на трубі. Але довго ця кривава афера тривати не могла.
05 січня, 09:27
Економіка
У разі запровадження Вашинґтоном 25% митних тарифів, Мехіко обіцяє помститися. Через дії нової адміністрації Білого дому постраждають усі.
01.12.2024, 17:30
Економіка
Автозаправні станції нафтогазоносного Туркменістану переповнені безліччю відвідувачів. Усупереч шаленому попиту пропозиція відсутня.
06.09.2024, 08:28
Економіка
Експорт німецьких товарів до ресурсної федерації московії за 2 роки значно скоротився. Причина очевидна: запровадження економічного тиску.
19.04.2024, 21:33
Економіка
Торік до держав-учасниць Європейської спілки завезли 22 тисячі тонни «солодкого золота» з України. Найбільше ж експортувала Швейцарія.
02.04.2024, 08:26