Картонні колиски Володимира Гройсмана

ПОЛТАВА
28.08.2018, 18:38

Уряд пообіцяв: з 1 вересня кожному новонародженому видаватимуть бебі-бокс. Утім не все так просто. Подробиці недитячої схеми.

Картонні колиски Володимира Гройсмана_1

В українському "пакунку малюка" — одноразові підгузки, вологі серветки, пелюшки, манікюрні дитячі ножиці... І навіть колиска (картонна! — але про це згодом). Утім, якщо зануритися глибше, можна знайти чимало підводних каменів, пише газета "Експрес".

Готуючи матеріал, ми наштовхнулися на засекречену угоду про закупівлю товарів, знайшли технічні умови до бебі боксів і перевірили, чи не завищено вартість одного пакунка.

Отож про все по порядку.

Якщо керуватися статистичними даними першого півріччя 2018 року, в Україні щомісяця народжується приблизно 23 тисячі немовлят. Їм уряд Володимира Гройсмана пообіцяв роздати так званий пакунок малюка вартістю 5 тисяч гривень.

Тобто на цю затію з державного бюджету до кінця року буде витрачено близько півмільярда гривень!

Постановою Кабміну від 20.06.2018 року облдержадміністраціям наказано забезпечити до 1 вересня закупівлю товарів, робіт і послуг, пов’язаних із комплектуванням одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” та її доставкою до пологових будинків (відділень) усіх форм власності.

Раніше стверджувалось, що ми ось-ось побачимо відомості про придбання цих бебі-боксів на офіційному сайті держзакупівель ProZorro. А проте ні, не побачимо. І ось чому.

Виявляється, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів надання допомоги “пакунок малюка” та її доставка відбуватиметься централізовано, на підставі Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Управлінням Організації Об’єднаних Націй з обслуговування проектів (ЮНОПС) і Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) та проектних угод, укладених між Управлінням ООН з кожним обласним департаментом соціального захисту.

"Експрес" попросив надати копії цих проектних угод. Але з’ясувалося, що зміст документів конфіденційний!

Дивна ситуація, адже йдеться про величезні кошти з державного бюджету. А один з головних документів, на підставі якого відбуваються такі витрати, — засекречений?

Чи законне проведення такої масштабної закупівлі, хай і з участю авторитетної міжнародної організації? Чи не є це прикриттям, зручним способом обійти закон?

Законом про публічні закупівлі передбачено загальне правило, за яким купівля товарів, що здійснюється за рахунок бюджетних коштів вартістю понад 200 тисяч гривень, повинна відбуватися через систему на сайті ProZorro.

Щоправда, цей же закон передбачає певні винятки, але вони стосуються лише закупівель лікарських засобів, медвиробів та пов’язаних з цим послуг та товарів, робіт та послуг для забезпечення обороноздатності держави і повинні передбачатися угодами, укладеними Міністерством охорони здоров’я або Міністерством оборони. Ще один такий виняток може бути встановлений міжнародним договором, який ратифіковано Верховною Радою України.

Однак згаданий меморандум не стосується нічого з переліченого. Напрошується висновок, що з ініціативи уряду закупівля бебі-боксів відбувається з явним порушенням порядку, передбаченого законом.

Непрозорий тендер під прикриттям ООН

Як нам вдалося з’ясувати, тендер усе ж таки було оголошено. Але не державними органами і не на ProZorro, а офісом УНОПС в Україні. І зроблено це було на спеціалізованому сайті з закупівель ООН United Nations Global Marketplace. Цікаво, що оголошення про цю закупівлю ніби навмисно не було розміщено в розділі "тендери підрозділів представництва ООН в Україні".

Чи чули ви від представників української влади хоч щось про такий тендер? Чи багато постачальників дитячих товарів в Україні може взяти участь у ньому, заповнити документацію англійською мовою і спробувати поборотися за замовлення від держави на півмільярда гривень?

Вочевидь, ні.

Однак ще 24 липня згадана організація оголосила закупівлю 101 тисячі 306 бебі-боксів відповідно до специфікації, затвердженої Мінсоцполітики, з поставкою до 1 грудня 2018 року. Був встановлений дуже стислий термін подачі пропозицій — до 9 серпня, а перші 27 тисяч бебі-боксів у пологові будинки по всій Україні мали потрапити вже 30 серпня.

Технічні умови цієї закупівлі мали свої родзинки: набір малюка має бути фасований у картонну коробку зі спецдизайном, яку Мінсоцполітики чомусь називає "колискою". Всі тканини повинні мати сертифікати дозволу використання їх у дитячих виробах, а самі вироби, що входять до бебі-боксу, повинні бути сертифіковані в Україні. При виборі кольору одягу, пелюшок чи постільної білизни не допускалися рожеві та блакитні кольори та їхні відтінки, а також насичені яскраві кольори.

Усі ці умови та строки їх виконання виглядають дуже підозріло, адже одночасно закупити за три тижні десятки тисяч наборів дитячих товарів, сертифікованих в Україні, надрукувати поліграфію для коробок, у які вони будуть складатися, та забезпечити доставку в десятки міст України, — дуже важко, і навіть неможливо.

Схоже на те, що умови цього тендера були прописані під конкретних постачальників, яких визначили ще до його оголошення. А щоб до переліку учасників не потрапили випадкові зайди, інформацію про тендер фактично засекретили. Та й умови зробили не такі й прості.

Цікаво, що платформа закупівель UN Global Marketplace не передбачає оприлюднення ні учасників закупівель, ні їхніх документів та цінових пропозицій, тим більше, переможців.

Ми звернулися у відповідні організації за коментарями й очікуємо, що інформація про постачальника більше, ніж ста тисяч пакунків, а головне — ціна, за якою їх закуплять, буде оприлюднена.

А що в картонній колисці?

А тепер перевіримо, чи виправдана ціна "пакунка малюка".

Картонні колиски Володимира Гройсмана_3

Це — колиска для новонародженого! І так, вона схожа на коробку для взуття.

Мінсоцполітики України на своєму офіційному сайті дає ось такий перелік того, що знайдуть мами в бебі-боксі: одноразові підгузки для новонароджених; вологі серветки; пелюшки (ситцева, фланелева, муслінова, багаторазова вологостійка); дві бавовняні шапочки; боді з коротким та довгим рукавом; штани-повзунки зі закритими носками; чоловічки з довгим рукавом і штанцями; дві пари шкарпеток; термометри для води і для тіла; ножиці манікюрні дитячі; прокладки для лактації; ковдра та плед-ковдра; матрац; рушник махровий куточком для купання; іграшка брязкальце розвиваюча без дрібних деталей; крем із вмістом ланоліну 100%; рідке мило-шампунь дитяче з дозатором.

Озброївшись цим списком, йдемо в декілька дитячих магазинів і просимо продавчинь підібрати для нас такі ж товари — середньої вартості, проте відмінної якості. Одна з продавчинь, глянувши в наш список, одразу каже: "У нас ніколи не буває дитячих матраців такого розміру. Для чого вам такий малий?"

Нагадаємо, що матрац, який обіцяє дати усім новонародженим Уряд, має розміри картонної коробки: 43х70х27. Показуємо продавчині фото коробки, яку посадовці гордо називають "колискою".

"А у Гройсмана є діти? — обурюється жінка. — Я от хотіла би подивитися, як він їх буде колихати у цій коробці!"

..."Пакунок малюка" вартує нам у середньому 4 тисячі гривень. Щоправда, це без врахування картонної коробки. Втім вона навряд чи коштує тисячу гривень.

Уже незабаром ми перевіримо, що за ексклюзивні дитячі підгузки та бодіки поставить українським матерям Управління ООН з обслуговування проектів, і чи можна було зекономити на їхньому придбанні, провівши публічну закупівлю відповідно до чинного законодавства.

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
13 грудня, 20:36
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
11 грудня, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11 грудня, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06
Полтава
Впродовж 1727-1734 років цей чоловік командував Військом Запорозьким на Лівобережжі. Був серед тих, хто підтримав Івана Мазепу і Карла XII.
09 грудня, 13:41
Полтава
А слуги урода знищують все на місцях.
07 грудня, 15:15