Нобелівський лауреат порадив, як оптимізувати економіку України

УКРАЇНА
20.10.2017, 07:26
Нобелівський лауреат порадив, як оптимізувати економіку України

«Необхідно проводити реформи, а це позначиться на долі малих і середніх компаній. Боріться з корупцією, встановіть верховенство права, очистіть фінансову систему – і малий бізнес почне бурхливо розвиватися. Але я зроблю застереження: реформи треба робити не для малого бізнесу, а для всієї країни», – стверджує лауреат.

Кругман упевнений, що Україна – це економіка, яка базується на експорті сировини.

«А це не дуже привабливе середовище для невеликих компаній. Щоб це змінити, потрібно докласти багато зусиль, хоча умови зараз у вас непогані. Гривня істотно девальвувала за останні роки, але все одно вона достатньо міцна, враховуючи, наскільки у вас низька продуктивність праці. Вся справа в тому, що Україна експортує сировину на зовнішні ринки, а зарплати – як і раніше невисокі. Це, до речі, теж проблема», – говорить він.

Експерт каже, що економіка України повинна бути відкритою і справедливою.

«У світі дуже багато грошей, які нікуди вигідно інвестувати. З реальними нульовими ставками за облігаціями розвинених країн час брати в борг – цілком відповідне. Інвесторів можна переконати вкладати в облігації країн, що розвиваються. До того ж Україні сьогодні потрібен успішний прецедент розміщення євробондів, щоб знову опинитися у фокусі уваги інвестиційних фондів», – сказав нобелівський лауреат.

Також він розповів, як можна змусити великі компанії платити податки у країнах, де у них реально відбуваються бізнес-процеси.

«Це можна зробити двома способами. По-перше, податки потрібно збирати в тій країні, де реалізуються продукти конкретної компанії, а не там, де знаходиться головний офіс або формально зареєстрована юридична особа цієї компанії. Такий підхід неідеальний, але міг би вирішити проблему. По-друге, якщо ключові економічні сили погодяться поставити офшори на місце – ті просто зникнуть», – рекомендує експерт.

Кругман запевняє, що якщо великі гравці в економіці домовляться між собою закрити податкові гавані, то це буде зовсім нескладно.

«Наостанок скажу ще, що багато урядів просто не вміють збирати податки», – додав він.