Новітній винищувач США F-35A сертифікували для використання ядерної зброї

СВІТ
09 березня, 08:25
Новітній винищувач США F-35A сертифікували для використання ядерної зброї

Ударний американський винищувач F-35A був офіційно сертифікований для перевезення термоядерної гравітаційної бомби B61-12.

Про це заявив представник Об'єднаного програмного офісу F-35 Расс Гомере, повідомляє Breaking Defense.

Він додав, що сертифікацію було отримано 12 жовтня, хоча союзникам по НАТО США обіцяли завершити цей процес до січня 2024 року.

Деякі F-35A тепер будуть здатні нести B61-12, офіційно оголосивши винищувач-невидимку літаком «подвійного призначення», який може нести як звичайну, так і ядерну зброю.

«F-35A - це перший літак п'ятого покоління, здатний нести ядерну зброю, і перша нова платформа (винищувач або бомбардувальник), що досягла цього статусу з початку 1990-х років. Ця робота з ядерної сертифікації F-35 є кульмінацією понад 10 років інтенсивних зусиль усього атомного підприємства, до якого входять 16 різних державних і галузевих зацікавлених сторін» — сказав Гомере.

За його словами, це надає США і НАТО найважливіший потенціал, який підтримує зобов'язання Вашингтона щодо розширеного стримування раніше, ніж очікувалося.

Станом на 2023 рік близько 100 старих варіантів бомб B61 перебувають у союзників по НАТО в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині, які розділяють місію альянсу з нанесення ядерного удару.

Перші чотири країни планують стати експлуатантами F-35, а необхідність мати літак, здатний нести ядерну зброю, є ключовою причиною приєднання Німеччини до цієї програми.

F-35A сертифікований для перевезення тільки нового варіанту B61-12, який замінить старі моделі. Сертифікація також не поширюється на споріднені варіанти літака-невидимки - F-35B з коротким зльотом і вертикальною посадкою і F-35C, що запускається з авіаносця.

Що це дасть НАТО

Літаки подвійного призначення слугують ще одним елементом стримування поряд із традиційною ядерною тріадою, що складається з бомбардувальників, підводних човнів і міжконтинентальних балістичних ракет наземного базування, і розглядаються європейськими країнами як ключовий елемент запобігання російській агресії.

Можливості ядерної зброї для об'єднаного ударного винищувача з'являються в критичний момент для НАТО на тлі війни в Україні та, зокрема, російського залякування ядерною зброєю.

США і ядерна зброя

Восени стало відомо, що Сполучені Штати Америки розроблятимуть сучасний варіант ядерної гравітаційної бомби B61-13.

«Сполучені Штати зобов'язані продовжувати оцінювати і розміщувати потенціал, який нам необхідний для надійного стримування і, за необхідності, реагування на стратегічні атаки, а також запевнення наших союзників» — сказав помічник міністра оборони з космічної політики Джон Пламб.

А нещодавно The Telegrap писало, що Сполучені Штати Америки планують розмістити ядерну зброю у Великій Британії вперше за 15 років, оскільки загроза від росії зростає.

Читайте також:
Світ
Влада Польщі готова піти на розміщення на своїй території американської ядерної зброї.
22 квітня, 16:12
Війна
Уряд і парламент вирішать, чи захоче Фінляндія змінити чинне законодавство, яке забороняє розміщення ядерної зброї на території країни.
02 березня, 08:35
Світ
Учасники Договору про заборону ядерної зброї попередили про «екзистенційну загрозу для людства».
02.12.2023, 16:25
Світ
США таємно розмістили близько 150 ядерних боєголовок на авіабазах у п'яти країнах Європи
13.06.2023, 07:08
Новини
Ми входимо в один із найнебезпечніших періодів в історії людства. Станом на січень у світі нараховувалося 12 512 ядерних боєголовок.
12.06.2023, 08:59