Очільник ГУР МО Кирило Буданов допоміг втекти з України "Слузі Народу" Трубіцину
ГУР МО видав довідку Трубіцину, який знаходився під слідством, що він виконує завдання, і 13 травня Трубіцин виїхав з України
Депутат Київської міської ради Владислав Трубіцин, якого САП та НАБУ обвинувачують у хабарництві й який двічі не з’явився на засідання Вищого антикорупційного суду, 13 травня 2023 року виїхав за кордон у напрямку Польщі за дозволом голови Державної прикордонної служби Сергія Дейнеки на підставі листа від очільника Головного управління розвідки Кирила Буданова.
Про це повідомляють журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода).
За даними джерел журналістів із доступом до даних про перетин кордону, депутат залишив Україну через пункт пропуску «Рава-Руська» ввечері 13 травня на власному автомобілі Mercedes S 600 – за три дні до засідання Вищого антикорупційного суду, де розглядається справа, в якій Трубіцин проходить обвинуваченим в отриманні неправомірної вигоди.
За даними джерел «Схем» в декількох органах, обізнаних з обставинами виїзду Трубіцина, для перетину кордону він скористався листом на бланку Головного управління розвідки Міноборони за підписом начальника управління Кирила Буданова. Лист датований 27 січня 2023 року.
«Схеми» мали змогу ознайомитись зі змістом цього листа. У ньому очільник ГУР звернувся до керівника Державної прикордонної служби із проханням посприяти «безперешкодному перетину кордону» для виїзду у закордонне відрядження з 28 січня до 25 травня 2023 року п’ятьом особам.
Серед них – Владислав Трубіцин. В листі також вказується марка та номер його автомобіля Mercedes S 600, на якому він зрештою і перетнув кордон.
Ще один чоловік зі списку – 27-річний Юрій Лихачов. Про нього немає публічних згадок, але «Схемам» вдалось встановити, що він раніше перетинав кордон із Трубіциним в одному авто.
Також журналісти з’ясували, що у 2021 році Лихачов придбав Mercedes E-200, який до цього належав жінці на ім’я Людмила Цуріка. Вона – власниця київського клубу книголюбів «Екс-Лібріс», активним членом якого є Владислав Трубіцин. Лихачов не відреагував на прохання про коментар.
Ще один чоловік в списку з листа ГУР – Руслан Шапіро. Він – колекціонер антикваріату, засновник магазинів «Стара колекція» у Києві та Харкові.
Як і Владислав Трубіцин, Руслан Шапіро також – колишній помічник народного депутата України Олександра Фельдмана. Шапіро відмовився спілкуватись зі «Схемами» про знайомство з Трубіциним та фігурування з ним в одному списку в листі ГУР, лише заявив, що «виїжджав за гуманітарною допомогою».
Серед інших чоловіків, яким ГУР цим же листом клопотав про виїзд за кордон, двоє – непублічні особи. Журналістам «Схем» вдалось їм додзвонитись. Чоловіки підтвердили, що мали такий дозвіл на виїзд від ГУР і скористались ним для ввезення пікапів для потреб оборони, та заявили, що з Трубіциним та іншими чоловіками зі списку вони не знайомі.
За даними «Схем», Державна прикордонна служба також офіційно поінформувала прокурорів САП про те, що Трубіцину було надано дозвіл на виїзд за кордон саме на підставі листа начальника ГУР від 27 січня 2023 року.
Журналісти звернулись за офіційним коментарем до Держприкордонслужби. Речник Андрій Демченко підкреслив:
«Державна прикордонна служба діє в межах норм чинного законодавства, в тому числі під час пропуску громадян через кордон в період дії правового режиму воєнного стану. У мене немає інформації щодо перетину кордону Трубіциним і загалом іншими особами, які перетинають кордон. Така інформація заборонена для розповсюдження законодавством, – зазначив Демченко і додав про осіб, щодо яких тривають карні провадження. – Під час слідства або судових якихось рішень судді мають право за клопотанням слідчих обмежувати людину в перетині кордону України. Якщо такі рішення виносяться і надходять до Державної прикордонної служби, ми їх виконуємо. Крім цього, в рамках карного провадження слідчі можуть отримати і, якщо вважають за можливе, оприлюднити інформацію про перетин кордону особами».
Окрім того, Трубіцин мав процесуальний обов’язок – за першим викликом з’являтися на судові засідання, який він вже двічі порушив.
Також «Схемам» вдалось встановити, що Владислав Трубіцин протягом 2022-2023 років, вже маючи статус підозрюваного у кримінальному правопорушенні, неодноразово виїжджав за кордон на підставі клопотань від Головного управління розвідки Міноборони – зокрема, 13 листопада 2022 року та 22 січня 2023 року.
Це відображено у базі про перетин державного кордону України, повідомляють джерела «Схем» із доступом до цієї бази.
Із запитом про коментар «Схеми» звернулися до Головного управління розвідки Міноборони. Представник відомства Андрій Юсов зазначив, що «наразі не може прокоментувати цю інформацію». Радіо Свобода також очікує на відповідь на письмовий запит в ГУР.
Як повідомлялось раніше, Трубіцин виїхавши за кордон 13 травня 2023 року, з того часу не повертався. 30 травня депутат вдруге не з’явився на засідання у Вищому антикорупційному суді.
Трубіцина та ще пʼятьох його спільників звинувачують в організації корупційної схеми. За "щедрі пожертви", учасники кримінального провадження нібито надавали дозволи на розміщення мобільних точок торгівлі в семи районах Києва.
Нагадаємо, 9 лютого 2022 року НАБУ викрило Владислава Трубіцина на отриманні більше 1 млн грн хабаря. Наразі Вищий антикорупційний суд України розглядає кримінальне провадження, за яким Трубіцин та ще кілька київських чиновників звинувачуються в отриманні неправомірної вигоди за надання підприємцю права розміщення точок сезонної пересувної торгівлі.
Крім того, уже перебуваючи під слідством Трубіцин став фігурантом корупційного скандалу щодо можливого розкрадання грошей зібраних для допомоги ЗСУ.
Трубіцин провів 4 аукціони, на яких зібрав більше 14 млн грн, але ці гроші ЗСУ так і не отримали.
Трубіцин так і не відзвітувався, куди витратив зібрані кошти. Водночас точно відомо, що на рахунки благодійних організацій від імені яких проводилися аукціони, ці гроші так і не потрапили.
За словами журналіста Ярослава Бондаренка, окрім того, що гроші від продажу лотів так і не пішли на допомогу ЗСУ, сама схема проведення аукціонів була шахрайською.
"На аукціоні виставлявся антикваріат низької якості, який нікому не потрібний і роками не продається. При цьому, ті хто його передавав отримували частково грошову компенсацію за рахунок грошей отриманих з цього ж аукціону. Підтвердження справжності антикваріату і того що товар раніше не було вкрадено, ясна річ, теж ніхто не вимагав. Бо Трубіцин завжди наголошував що всі зібрані кошти йдуть на ЗСУ. Хто покупець? Шахрайська схема відбувалась навколо покупців з фінансовими можливостями", – розповідає Бондаренко.
Бондаренко також зазначає, що третина гостей на кожному аукціоні були підставні люди, які брали участь у торгах для підвищення вартості лотів.
Як зазначає Бондаренко, Трубіцин тісно пов’язаний з заступником Єрмака Олегом Татаровим.
Тепер ГУР МО має негайно доставити Трубіцина з Європи, де він вже 18 днів ніби-то виконує «завдання», і припинити покривати та переховувати корупціонера.
Якщо цього не відбудеться, то Кирило Буданов має бути негайно звільнений та постати перед судом.
Виникає логічне питання: скільки ще ГУР МО безпідставно роздало довідок на перетин кордону різним злочинцям та корупціонерам, і чи робиться це безкоштовно, чи це такий «бізнес», який прикривається секретністю та війною?