Офіцерство Фінляндії хоче бачити країну у складі НАТО, а влада – проти
Фінляндські політики та бізнесмени воліють продовжувати догоджати у всьому Москві, відмовляючися від вступу до Північноатлантичного альянсу.
Адже на їхню думку, членство Фінляндії в НАТО змусило б Кремль посилити свою військову присутність у Балтійсько-Скандинавському регіоні та Заполяр'ї.
Натомість офіцерство цієї північноєвропейської країни здебільшого всіляко підтримує відмову від багаторічного нейтралітету і позаблоковості, наводячи приклад сусідньої Норвегії та балтійських республік.
Днями провідний фінський мовник "MTV Uutiset" навіть провів спеціальне опитування серед командного складу армії, дізнавшися, чи хочуть фінляндські вояки перебувати на службі НАТО.
Результати очікувано позитивні – "за" вступ країни до Північноатлантичного альянсу висловилися 65% офіцерів; хоча ще за рік до кремлівської агресії проти України позначка коливалася на рівні 48-53%.
Голова неурядової громадської організації "Союз офіцерів Фінляндії" (фін. Suomen Upseeriliitto) підполковник Вілле Війта переконує співгромадян у тому, що на сьогодні для країни не має ніяких загроз у вступі до НАТО.
«Ми, військовослужбовці, дивимося на це питання із практичної позиції. Якщо ситуація змінилася, маю на увазі війну в Україні, то чому б не отримати гідні гарантії? НАТО може стати для нас додатковим захистом на випадок гібридної агресії, у тому числі й у кіберпросторі», – прокоментував ситуацію підполковник Вілле Війта.
Очільник "Союзу офіцерів Фінляндії" додає, що його країна має нарешті перестати весь час оглядатися на східного сусіда і боятися того, а "щό скажуть і як відреагують у Кремлі".
Водночас чинний фінляндський уряд і президент неодноразово заявляли з високих трибун, включно з ООНівської, що країна і надалі лишатиметься позаблоково-нейтральною, але зміцнюватиме власні збройні сили виходячи з геополітичних обставин.
Деякі західні аналітики наголошують, що після 2014 року у Гельсинкі та Стокгольмі актуалізувалося питання оборонного союзу Фінляндії зі Швецією, проте далі розмов і спільних маневрів справа не пішла.
«Якщо дивитися на ситуацію з позиції поточної безпекової політики — що залишається сьогодні Фінляндії? Єдина Європа, як показала війна в Україні та міграційна криза у Білорусі, фактично слабує на внутрішні чвари. Ця логіка веде нас до НАТО», — заявив підполковник Вілле Війта.
Власне як і Україна з Молдовою та Грузією, Фінляндія не має інших гідних військових партнерів, яким є Північноатлантичний альянс, де головна роль належить США, а отже її вступ до НАТО лише питання часу і, можливо, політичних торгів.
Між тим, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", 30 листопада 1939 року Московія вдерлася на територію суверенної Фінляндії, щоби надіти на неї нашийник раба Кремля.