Окупанти можуть застосувати проти України "Тактичний електромагнітний імпульс", - FT

СВІТ
14.11.2022, 10:15
Випробування російської гіперзвукової крилатої ракети «Циркон» у Баренцевому морі. Такою ракетою може бути розгорнутий ядерний електромагнітний імпульс для виведення з ладу електричних ланцюгів в Україні
Випробування російської гіперзвукової крилатої ракети «Циркон» у Баренцевому морі. Такою ракетою може бути розгорнутий ядерний електромагнітний імпульс для виведення з ладу електричних ланцюгів в Україні
Фото: Reuters

Ядерні погрози кремлівського бункерного щура можуть бути натяком на застосування проти України альтернативної зброї

Ветеран американських сил спеціального призначення радить західним союзникам дати москві зрозуміти, що це стане для НАТО підставою застосування статті про колективну оборону.

Досі ординські погрози щодо посилення війни проти України здебільшого інтерпретувалися як завуальовані натяки на застосування традиційної ядерної зброї. Але існує інший інструмент, що його владімір путін може розглядати. Це удар тактичного електромагнітного імпульсу (EMP).

Про це у статті для видання Financial Times пише ветеран сил спеціального призначення Армії США Роджер Пардо-Морер (Roger Pardo-Maurer), який служив в Іраку та Афганістані, а також обіймав посаду заступника помічника міністра оборони США.

EMP - це зброя, яка створює потужний імпульс енергії. Цей імпульс, своєю чергою, провокує коротке замикання в обладнанні, як-от комп’ютери, генератори, супутники, радіо, ресивери радарів і навіть світлофори. Застосування EMP може вивести з ладу військову і цивільну інфраструктуру України за мить. Країна залишиться без світла, тепла, зв’язку, транспорту.

Ординська пропаганда вже обговорювала перспективу застосування EMP. В етері одного з телеканалів московитський полковник демонстрував мапи та схеми, пояснюючи, які наслідки мало би застосування EMP над Балтійським морем.

Цілком можливо, що путін і його генерали попереджали саме про таку можливість, коли озвучували свої загадкові погрози вжити невизначених «військово-технічних заходів».

Застосування тактичної ядерної зброї, швидше за все, було би неефективним проти мобільних розосереджених партизанських і звичайних збройних сил, що їх Україна розгортає для повернення своєї території.

Але використання ядерної зброї для електромагнітної війни – це щось зовсім інше. Ознакою атаки цього типу буде не грибоподібна хмара, а поява в високо небі, прямо над головою дивної, схожої на медузу блакитної кулі, яка пульсує, після чого запанує тиша - на такій висоті звук не поширюється.

Запуск російської гіперзвукової крилатої ракети «Циркон» з ядерним боєзарядом і її вибух на великій висоті спричинить відносно невеликий EMP, який не знищить жодної будівлі і не вб’є нікого.

Але він може назавжди вивести з ладу електроніку на тисячах квадратних кілометрів української території.

Практично вся техніка, яку країни НАТО передали Україні, - системи зв’язку, GPS-навігатори, безпілотники тощо - залежні від електроніки як не в проведенні операцій, то в розгортанні, обслуговуванні та інтеграції.

Довготривалі електромагнітні ефекти удару можуть протягом трьох місяців виводити з ладу 90% супутників над зоною ураження. Втім, дуже вірогідно, що ординські інформаційні операції в регіоні теж зазнають впливу.

США та їхні союзники знають про небезпеку EMP. Більшість зразків західної військової техніки має певний вбудований захист від такої зброї.

Але EMP-удар створить новий бойовий простір, який зведе нанівець перевагу західних інформаційних систем. І досі ніхто належним чином не обміркував цієї можливости.

Приміром, на Херсонщині тактичний удар EMP може вивести з ладу системи, які керують місцевими дамбами, може забити автостради і мости виведеними з ладу автомобілями, а цивільне населення може залишитися без продуктів і тепла. В разі успішного удару EMP, ЗСУ доведеться взяти павзу, щоб поповнити свій зруйнований арсенал. Тим часом путін може відбудувати і озброїти свої сили, а також захопити щойно збезлюднені регіони, пішовши в наступ навесні.

Мабуть, найтривожнішим є те, що московія і НАТО  по-різному підходять до такої зброї.

Згідно з російською військовою доктриною, EMP є частиною інформаційної, кібернетичної та електронної боротьби, а не ядерної війни. Це понижує планку і може зробити імпульс більш спокусливим варіантом для генералів путіна, які опинилися в скрутному становищі.

Що ж робити?

По-перше, попередити московію, що, завдавши навіть локалізованого удару EMP по Україні, вона переступить через ядерну червону лінію і спровокує колективну відповідь НАТО.

Непередбачуваний побічний вплив на атмосферу Землі, на довкілля, супутники і населення має стати достатньою підставою для застосування статті 5 (пункт про колективну оборону альянсу).

По-друге, Захід повинен допомогти українському війську підготуватися до такого сценарію. Удар EMP можна пережити. Треба допомогти військовим України провести навчання, в яких брали би участь і представники цивільної влади. Українцям треба пояснити, як пережити таку атаку і пережити її наслідки, запасшись аналоговими радіоприймачами, ліхтариками і батареями.

Нарешті, ми повинні переосмислити наші цілі.

Якщо путін справді розглядає можливість застосування тактичного EMP, тоді на кону не лише свобода України, а й майбутнє війн загалом.

Якщо ми піддамося ядерному шантажеві кремля, з’явиться ризик, що інші країни підуть його стопами. Китай і КНДР вже мають EPM-можливості. Ситуація в Україні дозволяє зазирнути в потенційно більш небезпечне та невизначене майбутнє. Ми не можемо дозволити собі програти цю битву.

Читайте також:
Війна
Провал наступу на Київ змусив путіна зіштовхнутися зі складними рішеннями.
10:38
Війна
За даними британської розвідки, проведення "виборів" слідує за зусиллями з "русифікації" окупованих територій
09:44
Війна
російське Міноборони схоже поспішає інтегрувати та професіоналізувати нерегулярні сили у свою звичайну структуру
вчора, 11:40
Війна
російські війська не продемонстрували спроможності вести кілька одночасних великомасштабних наступальних операцій
вчора, 10:15
Війна
Детально та уважно про строки
04 лютого, 12:07
Новини
російські чиновники продовжують маніпулювати законом
04 лютого, 11:34