Олександр Ковінька: забута сторінка українського гумору

ІСТОРІЯ
01.06.2020, 17:30

Український інтелігент сталінської доби – цим усе сказано.

Гумор і сатира в українській літературі останніх двох століть – переважно полтавський.

Досить згадати імена провідних байкарів, письменників, що використовували в творчості іронію та сарказм, бурлеск, гротеск, травестію, писали усмішки та фейлетони: Григорій Сковорода, Іван Котляревський, що є зачинателем Нової української літератури, Євген Гребінка, Микола Гоголь, Остап Вишня і, безумовно гідний бути в цій плеяді всесвітньовідомих сміхотворців, сумний у своєму сміхові та веселий у невимовному смутку – Олександр Ковінька.

Трагічна доля Ковіньки як портрет освіченої, працьовитої та вільної людини за часів «совка», коли розумних знищували, а незламних намагалися покорити – зараз, на жаль, забута сучасниками. Хто з полтавців зараз читає, чи бодай чув ім’я Олександра Ковіньки? Навіть не всі філологи перекажуть вам про «Хатнє виховання» або історію «Як мене купали й сповивали», чи «Як я топився».

Ми захоплюємося європейською белетристикою, але не знаємо про своїх талановитих майстрів слова, твори яких не гірші, а подекуди, у рази кращі за закордонні аналоги.

— Ви бачили, чого він дітей навчає? Чи ти при своєму розумі? Сам п’єш, гуляєш, та ще й сина привчаєш!

— Пий, синок, пий. Це батько дає. Хили!..

Синок вихиляє, кривиться, чхає... Сльози з очей біжать.

— Ото бачиш, синок, яке воно противне? Отак і я страждаю. Ковтнеш, неначе дьогтю хватонеш. А мати думає, що я мед п’ю!..

Весела наука кінчається невесело.

(Уривок із гуморески «Хатнє виховання» О. Ковіньки)

«Безумовно, я народився зимою». Журнал «Перець», № 1. 1960 р.
«Безумовно, я народився зимою». Журнал «Перець», № 1. 1960 р.
Читайте також:
Полтава
Спритних на руку ділків зупинить не закон, але міцний паркан, великі штрафи й тривале ув'язнення. Інакше пам'ятки минулого не захистити.
08:18
Кримінал
Кургани — не просто старезні могили, а найдавніші пам'ятки на території України. Саме тому їх необхідно берегти від брудних на руку ділків.
23 квітня, 08:23
Історія
Для українців участь у західних дискусіях на тему історії завжди неприємно. Неначе виправдовуємося, ніби мусимо доводити право на існування.
18 квітня, 20:34
Історія
Губернатор індійського штату Таміл Наду оголосив про рекордну винагороду. Її отримає особа, котра перекладе загадковий клинопис.
02 лютого, 19:52
Історія
Унікальний артефакт датовано серединою XIII століття, тобто коли Скандинавія була охрещена. Наразі знахідку вивчають науковці.
16 січня, 07:19
Книги
Відомий анґлійський окультист, поет і церемоніальний маг цікавився проблемою України на початку XX століття. Але досі про це мало знають.
20.12.2024, 14:52