Олександр Ковінька: забута сторінка українського гумору

ІСТОРІЯ
01.06.2020, 17:30

Український інтелігент сталінської доби – цим усе сказано.

Гумор і сатира в українській літературі останніх двох століть – переважно полтавський.

Досить згадати імена провідних байкарів, письменників, що використовували в творчості іронію та сарказм, бурлеск, гротеск, травестію, писали усмішки та фейлетони: Григорій Сковорода, Іван Котляревський, що є зачинателем Нової української літератури, Євген Гребінка, Микола Гоголь, Остап Вишня і, безумовно гідний бути в цій плеяді всесвітньовідомих сміхотворців, сумний у своєму сміхові та веселий у невимовному смутку – Олександр Ковінька.

Трагічна доля Ковіньки як портрет освіченої, працьовитої та вільної людини за часів «совка», коли розумних знищували, а незламних намагалися покорити – зараз, на жаль, забута сучасниками. Хто з полтавців зараз читає, чи бодай чув ім’я Олександра Ковіньки? Навіть не всі філологи перекажуть вам про «Хатнє виховання» або історію «Як мене купали й сповивали», чи «Як я топився».

Ми захоплюємося європейською белетристикою, але не знаємо про своїх талановитих майстрів слова, твори яких не гірші, а подекуди, у рази кращі за закордонні аналоги.

— Ви бачили, чого він дітей навчає? Чи ти при своєму розумі? Сам п’єш, гуляєш, та ще й сина привчаєш!

— Пий, синок, пий. Це батько дає. Хили!..

Синок вихиляє, кривиться, чхає... Сльози з очей біжать.

— Ото бачиш, синок, яке воно противне? Отак і я страждаю. Ковтнеш, неначе дьогтю хватонеш. А мати думає, що я мед п’ю!..

Весела наука кінчається невесело.

(Уривок із гуморески «Хатнє виховання» О. Ковіньки)

«Безумовно, я народився зимою». Журнал «Перець», № 1. 1960 р.
«Безумовно, я народився зимою». Журнал «Перець», № 1. 1960 р.
Читайте також:
3D-технології та метод фотограмметрії допомогли французьким науковцям дослідити різьблену кам'яну плиту з містечка Сен-Белек.
10 квітня, 08:01
Прямим спадкоємцем княжої Русі була і залишається теперішня Україна, але аж ніяк не Московія, котра намагається переписати історію під себе.
16 лютого, 08:47
У Миргородському районі неподалік смт Комишня нищиться унікальне за своєю збереженістю укріплення раннього залізного віку.
18.08.2020, 10:23
На толерантність? Освіченість? Притомність?..
23.07.2020, 10:01
"Останній Бастіон" продовжує знайомити своїх читачів з історією традиційних для української нації солярних символів.
22.07.2020, 09:59
Свастика в сучасному світі є одним з найвпізнаваніших символів зла, расизму і тиранії, який дотепер ненавидять люди в багатьох країнах.
20.07.2020, 11:22