ООН закликає США скасувати санкції проти спеціальної доповідачки Франчески Альбанезе

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк у своїй заяві закликав «негайно скасувати» санкції.
Високопосадовці ООН з прав людини висловили серйозне занепокоєння через запровадження Сполученими Штатами санкцій проти Франчески Альбанезе — незалежної експертки ООН, призначеної для моніторингу ситуації на окупованих палестинських територіях.
Вони закликають скасувати це рішення, застерігаючи, що такі дії можуть підірвати ширшу міжнародну систему захисту прав людини.
Про запровадження санкцій оголосив у середу держсекретар США Марко Рубіо, посилаючись на президентський указ.
Рубіо звинуватив Альбанезе в тому, що вона «безпосередньо взаємодіяла з Міжнародним кримінальним судом (МКС) у спробах розслідувати, заарештовувати, затримувати чи переслідувати громадян Сполучених Штатів або «Ізраїлью» без згоди цих двох країн». Він назвав це «грубим посяганням» на національний суверенітет.
США та «Ізраїль» не є учасниками Римського статуту — міжнародного договору, яким засновано МКС.
Небезпечний прецедент і неприйнятна практика
У відповідь на ці дії речник ООН Стефан Дюжаррік заявив, що запровадження санкцій проти спеціальних доповідачів є «небезпечним прецедентом».
«Застосування односторонніх санкцій проти спеціальних доповідачів чи будь-яких інших експертів або посадовців ООН є неприйнятним», — заявив він у четвер під час регулярного брифінгу в Нью-Йорку.
Він також підкреслив незалежний мандат і роль спеціальних доповідачів, зауваживши, що держави-члени ООН «мають повне право висловлювати свою позицію і не погоджуватися» з доповідями експертів.
Заклик до скасування санкцій
У четвер Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк у своїй заяві закликав «негайно скасувати» санкції проти спеціальної доповідачки, призначеної Радою ООН з прав людини, за роботу, яку вона здійснювала відповідно до свого мандата.
«Навіть у разі гострої незгоди держави-члени ООН повинні вести змістовний і конструктивний діалог, а не вдаватися до каральних заходів», — зазначив він.
Очільник правозахисного відомства ООН також закликав припинити напади та погрози на адресу експертів, призначених Радою, а також ключових установ, таких як МКС.
Співпраця, а не переслідування
Президент Ради ООН з прав людини Юрг Лаубер також висловив жаль з приводу каральних дій США.
У своїй заяві він підкреслив, що спеціальні доповідачі «є ключовим інструментом» у виконанні мандата Ради та закликав усі держави «повною мірою співпрацювати» з ними.
«Я закликаю всі держави-члени ООН утримуватися від будь-яких актів залякування чи переслідування на їхню адресу», — заявив він.
Незалежні спеціальні доповідачі
Спеціальні доповідачі призначаються в межах Спеціальних процедур Ради ООН з прав людини.
Це незалежні експерти, які здійснюють моніторинг і звітують про ситуацію з правами людини в усьому світі. Вони працюють в особистій якості, не є співробітниками ООН і не отримують фінансової винагороди за свою діяльність.
Вони регулярно звітують перед Радою в Женеві та Генеральною Асамблеєю ООН у Нью-Йорку.
Окрім мандата на окупованих палестинських територіях, існують також мандати щодо ситуації з правами людини, зокрема, в Ірані, Корейській Народно-Демократичній Республіці та Афганістані. Загалом є 46 тематичних і 14 країно-орієнтованих мандатів.