Острів Хортиця страждає від наслідків кремлівського екоциду

Позаторішнє руйнування московитами греблі Каховської гідроелектростанції суттєво змінили вигляд місця сили у Запоріжжі. Дніпро втрачає воду.
Приголомшливі кадри із місця надзвичайної події загальнонаціонального масштабу показали наші колеги-журналісти із видання «Перший Запорізький». Плавні заповідного острова Хортиця опинилися на межі зникнення разом із прісноводною унікальною флорою та фауною.
Цілеспрямований підрив окупантами греблі перетворив друге за розмірами водосховище України на пустелю, а унікальну заплавну зону зменшив у десять разів. Із-поміж 23 озер і проток на Хортиці збереглися лише 3: більшість повністю висохли та заростають паразитарною рослинністю.
Запорізькі екологи та біологи спільно б'ють на сполох — через різке осушення загинули понад 300 000 водних рослин і більш ніж 320 000 двостулкових молюсків. Сукупні збитки природно-заповідному фонду острова вже перевищують півтора мільярда гривень (і це лише попередні оцінки).

«У зв'язку із тим, що був зимовий період, риби у водоймах плавнів Хортиці було небагато — вона зимує на глибших ділянках, у так званих зимувальних ямах. Рослини теж перебували у стані спокою. Частина могла вимерзнути, але вища водна рослинність здебільшого має глибоку кореневу систему і на неї тоді це катастрофічно не вплинуло», — пояснив виконувач обов'язків завідувача сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Михайло Муленко.
Фахівці із Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної (військово-цивільної) адміністрації, на кінець літа 2023 року площа водної поверхні у заплавній частині заказника скоротилася на 86% — з 99,7 до 13,8 га. Торік вони зафіксували масову загибель близько 185 000 річкових молюсків у південній частині сусіднього острова Байда.
«У відокремлених водоймах без припливу свіжої води риба приречена, зникнення заплавних водойм призвело до втрати цінних нерестовищ. Орієнтовна екологічна шкода — майже 10 мільйонів гривень (при вартості 56 гривень за одну особину). Водночас на місці висохлих водойм формуються нові екологічні ніші. Завдяки високій концентрації азотистих сполук після обміління трав'яна рослинність розвивається інтенсивно, подекуди навіть гіпертрофовано», — зауважив старший науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» пан Сергій Василенко.
Втім, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», московитські окупанти також завдали непоправної шкоди екосистемі українського Приазов'я. Терористичний режим РФ винищує не лише українців, як націю, а й природу України, бо ворогу потрібна випалена вщент пустка без ознак життя.
