«OTP Bank» продовжує спонсорувати війну росії проти України

«Бум російського бізнесу сприяє збільшенню прибутку угорського OTP Bank».
Новина з такою назвою вийшла не колись у довоєнні часи. Це аналіз позицій європейського банку на ринку країни-агресорки за березень 2025 року.
«OTP Bank» не просто не скоротив діяльність в росії з моменту повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, він почав нарощувати прибутки та кредитування і перетягувати на себе клієнтів з інших банків. Майже два роки тому Національне агентство із запобігання корупції України внесло «ОТП банк» до списку спонсорів війни, але дуже швидко викреслило. Хоча законодавство та діяльність структури дає всі підстави для обмеження присутності на території України.
«ОТР Bank» - найбільший приватний банк Угорщини. Зараз він працює у також в Україні, Болгарії, Чорногорії, Словенії, Молдові, Хорватії, Сербії, Румунії, Албанії та росії. Від початку повномасштабної агресії росії проти України угорський банк не скорочував свій бізнес в країні-агресорці, а навіть навпаки – почав активно розширятися. Інші європейські банки, такі як UniCredit чи Raiffeisen, які продовжують працювати у рф, дослухались до рекомендацій Європейського центрального банку (ЄЦБ) щодо необхідності обмежити діяльність в країні, яка розв’язала найбільшу за останні десятиліття війну на європейському континенті.
«ОТР Bank» не підпадає під регулювання ЄЦБ, тому фактично його ніхто не змушує скорочувати бізнес в росії. При цьому політика угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана, який часто виголошує проросійські заяви, повною мірою підтримує наміри банку продовжувати «спонсорувати» війну проти сусідньої країни.
У травні 2023 року Національне агентство із запобігання корупції України внесло «ОТР Bank» до списку міжнародних спонсорів війни. Серед причин НАЗК повідомляло, що угорський банк пропонує російським військовим пільгові кредити та можливість відстрочки платежів для мобілізованих росіян і їхніх сімей.

Тоді угорський Уряд сприйняв це вкрай вороже і навіть почав шантажувати Україну блокуванням рішення ЄС щодо виділення допомоги та продовження санкцій проти рф. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що країні «буде дуже важко навіть вступити в переговори щодо 11-го пакету санкцій, поки OTP буде в цьому українському списку. «Це скандально і неприйнятно, що OTP Bank було включено до списку міжнародних спонсорів війни в Україні. Це разюче. Це обурливо… Ми вимагаємо, щоб українці виключили ОТР Банк із цього списку», - заявив він.
Україна пішла на поступки та згодом виключила «ОТР Bank» зі списку спонсорів війни. Однак угорцям цього виявилось замало і їхня проросійська риторика продовжилась.

Згідно із Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу щодо банківських установ, однією з підстав застосування санкцій є порушення законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Російський філіал «ОТР Bank», пропонуючи військовим та мобілізованим відстрочки для кредитів та платежів, посилається на закон рф від 2022 року №377-ФЗ, визнаючи так звані Донецьку та Луганську «народні республіки». А це і є фінансування тероризму, підставою чого є санкції або обмеження діяльності для банківських установ на території України.
В постанові НБУ про затвердження Положення про порядок обмеження діяльності банків в особливий період зауважується, що «пропозиції щодо зупинення чи припинення діяльності банків за ініціативою Національного банку вносяться на розгляд Правління НБУ спеціальною комісією на підставі висновків відповідних підрозділів». Робота «ОТР Bank» на території ворожої держави та визнання квазіреспублік повинні були б стати підставою для скликання засідання такої спеціальної комісії. Після чого НБУ повинен був би прийняти відповідне рішення або про обмеження, або ж навіть про припинення діяльності банківської структури, яка прямо фінансує тероризм.
Разом з тим реалії абсолютно інші та «ОТР Bank» не просто продовжує вільно почувати себе в Україні, через нього в тому числі проводяться виплати для військових, які боронять нашу державу. Цинізм ситуації у тому, що в росії угорський банк обслуговує також тих, хто прийшов з війною на нашу землю.
У березні 2025 року НБУ оштрафував «ОТР Bank» на 10 млн гривень. Причина - «неналежне виконання банком обов’язку щодо здійснення перевірки нових та чинних клієнтів та неналежне виконання обов’язку застосовувати у своїй діяльності ризикоорієнтований підхід». Ще 51 тисячу штрафу банк отримав за порушення вимог валютного законодавства. Жодних санкцій щодо угорської банківської структури за продовження її роботи в росії український Національний банк не вводив.
Окрім виплат для українських військових «ОТР Bank» також є учасником державних програм «Національний кешбек» та «єПідтримка», коли українцям в якості допомоги пропонують отримати по 1000 гривень. Деякі експерти підозрювали, що ці державні програми можуть бути таким собі збором даних про українців. Тому участь в них угорського банку, який продовжує симпатизувати рф, може нести в собі додаткові загрози потрапляння даних українських громадян до країни-агресора.
Також український філіал «ОТР Bank» хвалиться тим, що у 2024 році передав на благодійність понад 45 мільйонів гривень. Зокрема майже 12 млн грн отримав Superhumans Center, де протезують українських героїв. Парадокс у тому, що велику частину прибутку для всієї групи банку приніс саме російський філіал.
Згідно зі звітом ОТP Group у 2024 році чистий прибуток банку виріс до 1 трильйона угорських форинтів або до 2,9 мільярда доларів. Це на 9% більше ніж за попередній період.

Якщо поглянути на процентне співвідношення того, яким чином зростали прибутки групи в різних країнах, то можна побачити, що саме російське відділення принесло «ОТР Bank» один з найбільших показників росту. Чистий прибуток банку в росії після оподаткування за минулий рік виріс на 43%. Тоді як українське відділення в цей же період показало зниження на 8%.

Ще більш шокуючі цифри від діяльності угорського банку в росії можна прослідкувати по кредитуванню. Показник роздрібних кредитів «ОТР Bank» за 2024 рік у країні-агресорці виріс на 83%. Найбільшу частину кредитів складали позики на купівлю автомобілів. І ця тенденція зростання триває фактично із самого початку великої війни росії проти України.

Наприклад, за даними звіту російського відділення банку за 2023 році, портфель автокредитів зріс більш ніж у 2 рази. За результатами року «ОТП Банк» наростив щомісячний обсяг видачі автокредитів майже в 5 разів.

Описуючи розвиток банківського сектору рф, російське відділення «ОТР Bank» активно користується прокремлівською риторикою. Наприклад у звіті за 2023 рік вживаються такі терміни, як «валюти дружніх країн» чи «єврооблігації у доларах США та інших «токсичних» валютах». Все це вказує на те, що керівництво банку повністю підтримує агресорську політику Кремля.

З перших днів повномасштабного вторгнення рф в Україну наша країна вимушена миритися з проросійською політикою деяких європейських країн, як то Угорщина чи Словаччина. Багато в чому їхня позиція пов’язана з тим, що вони проводжують купувати російські енергоносії й воліли б не сваритися з рф, яка веде війну проти сусідньої для них країни. В цьому контексті викликає деякий подив, чому Нацбанк України продовжує вести достатньо «тиху» політику стосовно угорського «ОТР Bank», який, нарощуючи прибутки в росії, виступає прямим спонсором війни проти нашої країни.
На фоні колосального зростання заробітків «ОТР Bank» у рф яскраво можна прослідкувати, що санкції, які ЄС продовжує застосовувати до Москви, працюють тільки частково. Угорський банк жодним чином не відчуває на собі тиску для поступового обмеження роботи в росії. Щобільше, він активно переманює клієнтів інших європейських банківських структур. А використання проросійської риторики на кшталт «недружні та токсичні валюти» тільки підтверджує той факт, що угорський «ОТР Bank» повністю підтримує політику росії.
Джерело: Антикор