Південно-Східна Азія - новий напрямок експорту української пшениці
Не секрет, що українська пшениця користується високим попитом на світовому ринку. У 2014/15 сезоні експорт досяг 10,9 млн. тонн, що є найвищим показником за останні 6 сезонів. Найбільшими імпортерами стали Єгипет та Іспанія, як представники традиційних для України ринків збуту - Північної Африки та Європи. Багатий урожай 2015 року дозволяє прогнозувати досягнення нового рекорду в поточному сезоні. Однак на тлі жорсткої конкуренції серед продавців пшениці здійснення даного прогнозу в більшій мірі залежить від ринків збуту.
Світове виробництво пшениці цього року досягло рекордного показника 733 млн. Тонн, що перевищує споживання і призводить до зростання перехідних залишків також до рекорду. Як результат, ціни на пшеницю впали до мінімуму за останні п'ять років, а боротьба за ринки збуту посилилася.
Найпривабливішим регіоном для експортерів, отаким ласим шматком, є ринок Південної та Південно-Східної Азії. Імпорт пшениці цим регіоном зіставимо за величиною з імпортом африканськими країнами і значно перевищує потреби країн ЄС та Близького Сходу. Важливість закріплення України на азіатському ринку важко переоцінити.
Відзначимо, що в цьому напрямку Україна робить достатньо успішні кроки: в перші місяці сезону 2015/16 близько половини всього експорту пшениці (49%) було направлено в країни Південної і Південно-Східної Азії в порівнянні з 31% в минулому сезоні. Більше того, три з чотирьох найбільших покупців української пшениці відносяться до цього регіону. При цьому найбільший покупець - Таїланд придбав близько мільйона тонн пшениці, що вдвічі перевищує обсяг, закуплений за весь минулий сезон. Потенційно Таїланд може імпортувати близько 3 млн. тонн пшениці. Тобто Україна вже покрила своїм зерном близько третини потреб країни.
Останній Бастіон