Плодова муха — шкідник, що нищить врожай

22.06.2020, 12:44
Плодова муха — шкідник, що нищить врожай
Фото: bastion.tv

Імпорт фруктів і овочів з тропічних країн може опинитися під загрозою через систематичне виявлення в них личинок плодової мухи.

Свіжі овочі та фрукти завжди мають попит у споживачів. І, якщо у літньо-осінній період українці в основному купують плодоовочеву продукцію вітчизняного виробництва, то з настанням холодів населення споживає більше овочі та фрукти імпортного походження.

Оскільки Україна сьогодні ще не спроможна повністю забезпечити споживачів даним видом товару. З надходженням імпортних об’єктів регулювання, в тому числі овочів та фруктів, існує ризик занесення на територію України різноманітних шкідливих організмів, особливо – регульованих. Зокрема, такого карантинного шкідника, як середземноморська плодова муха.

Ця комаха належить до групи найбільш шкодочинних видів. До зони ризику потрапляють більше 70-ти видів рослин. Популяція середземноморської плодової мухи поширилося на всіх континентах. Самки шкідника дуже плодючі, можуть відкладати до 1000 яєць. Живлення личинок м’якоттю плодів викликає розвиток вторинних мікроорганізмів та загнивання м’яких тканин.
Самки середземноморської плодової мухи за розмірами дещо менші ніж звичайна домашня муха зі строкатим забарвленням.

Вони відкладають яйця під шкірку плодів, що достигають, проколюючи їх яйцекладом. Личинки, які відродились із яєць, через один-два дні проникають у м’якоть плоду. У процесі живлення пошкоджені плоди передчасно дозрівають і опадають. Личинки виходять із плодів, які опали й майже зовсім розклались, заглиблюються в ґрунт і заляльковуються. Характерною особливістю личинок є їх здатність стрибати на відстань 15-20 см.

Ушкоджені плоди зовні не відрізняються від здорових, при натисканні вони продавлюються, стають м’якими. Розрізавши такі плоди, всередині можна побачити білувато-кремових личинок мухи. На шкірці персиків, в місцях проколів з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця стають твердими та темнішають.

Всередині плодів з високим вмістом цукру пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди. У разі масового розмноження середземноморська плодова муха може повністю знищити врожай плодів та овочів.

Дорослі комахи за допомогою вітру можуть пасивно переноситись на значні відстані (до 20 км). При міжнародній торгівлі Середземноморська плодова муха розповсюджується з плодами та садивним матеріалом рослин – живителів з регіонів поширення. Дорослі мухи можуть перевозитись різними видами транспорту, оскільки здатні виживати без живлення протягом тижня, а при наявності джерела живлення – 6-8 місяців.

На території України середземноморська плодова муха поки відсутня. Проте за сприятливих умов може акліматизуватись. Оскільки неодноразово шкідника виявляли у вантажах імпортного походження з Єгипту та Туреччини.

Людмила Поя

Державний фітосанітарний інспектор

Читайте також:
Полтава
Упродовж 8-15 лютого у місті зареєстровано 1163 випадки захворювань. Більшість із них — 768 дітей віком до 17 років із діагнозом ГРВІ.
16 лютого, 07:16
Світ
У російських газованих напоях виявили підсолоджувачі, які можуть викликати рак.
19.10.2023, 14:21
Життя
Через те, що амброзія – особливий алерген, вона має дуже високу (одну з найсильніших) негативну дію на організм людини.
29.08.2023, 19:04
Життя
Якщо діти віком до 3-х років понад 4 години дивляться у планшет, ноутбук чи телевізор, вони можуть вирости інтелектуально обмеженими.
25.08.2023, 19:04
Життя
Це важливий внесок у вдосконалення імунотерапії раку.
15.08.2023, 13:33
Життя
Навіть 90-хвилинна зміна розкладу сну може спричинити зміни кишкових бактерій, підсилюючи ризики розвитку ожиріння та серцевих захворювань.
05.08.2023, 09:23