Побут полтавців на зламі XVIII-XIX століть плекав козацьку традицію

ПОЛТАВА
25 вересня, 17:18
Побут полтавців на зламі XVIII-XIX століть плекав козацьку традицію

Знахідки з колекції археологічних досліджень по вулиці Стрітенській доводять, російський вплив був мінімальний. Особливо у буденному житті.

У жовтні 2015 році Полтавською експедицією Центру охорони та дослідження пам'яток археології Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації та Державного підприємства Науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України були проведені наглядові роботи на ділянці вибирання котловану житлового будинку. Там було виявлено залишки двох житлових будівель.

Переважна більшість знахідок — це фрагменти посуду, виготовлені на гончарному крузі. Глиняні вироби цієї колекції представлені фрагментами кухонного, столового та парадного посуду.

До знахідок кухонного посуду належать фрагменти верхніх частин світлих глиняних горщиків із вертикальними вінцями, що прикрашені білим та коричневим ангобом у вигляді ліній та хвиль. Столовий посуд представлений фрагментом глека з червоної глини з ручкою та округлим тулубом, що прикрашений орнаментом зі смуг білого ангобу та фрагментом миски невеликих розмірів із потовщеним краєм вінець, внутрішня поверхня вкрита підполивним розписом зеленого, білого, і світло-коричневого кольорів.

Побут полтавців на зламі XVIII-XIX століть плекав козацьку традицію_1

Парадний посуд представлений фрагментом фаянсової супниці з наліпним орнаментуванням в основі ручки, що має вигляд листка аканту. До архітектурно-будівельної кераміки зараховують пояскову кахлю, прикрашену рослинним орнаментом у вигляді стилізованих пагонів, квіток та листя аканту.

Також знайдено виріб зі скла — фрагмент верхньої частини карафки. У колекції є речі з заліза; це — великий залізний обробний односічний ніж із масивним руків’ям, частина ковальських щипців, частина ножа.

Археологічні дослідження цієї частини Полтави засвідчують особливості побутового посуду мешканців міста на кінець XVIII – початок XIX століть. Були виявлені матеріали фіналу козацької епохи і початку Нового часу (ХІХ століття), що репрезентують місцеве керамічне виробництво та ремесло, окремі риси матеріальної культури Полтави того часу.

Побут полтавців на зламі XVIII-XIX століть плекав козацьку традицію_3
Побут полтавців на зламі XVIII-XIX століть плекав козацьку традицію_5
Побут полтавців на зламі XVIII-XIX століть плекав козацьку традицію_7
Автор : Юрій Пуголовок
Читайте також:
Історія
Один із найдавніших символів в історії людства. Солярний знак, усім відомий як «свастика», насправді не несе ніякої загрози.
22 листопада, 09:19
Політика
Нині відзначаємо день пам'яті преподобного Нестора. Ченця Печерського монастиря, який, як вважається, започаткував писемну українську мову.
27 жовтня, 11:44
Життя
Єменська історія налічує понад 3000 років, із них половина — справжня «золота доба». Лише з приходом чужинців з Європи ситуація змінилася.
12 жовтня, 20:57
Історія
Досліджуючи минуле, науковці мало звертаються до порівнянь, здавалося б, ідентичних цивілізацій. А вони не могли існувати не контактуючи.
07 жовтня, 20:36
Історія
Незаймані скарби виявили у місті Абідос. Прямо зараз там працює міжнародна археологічна команда, вивчаючи гробницю цариці Мерит-Нейт.
06 жовтня, 18:45
Полтава
Археологічне вивчення Полтави триває понад століття. Втім, лише за минулі роки науковці з'єднали окремі епізоди у суцільний ланцюг історії.
04 жовтня, 16:48