Created with Sketch.

Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате

04.03.2023, 17:30
Фото: ЛікБеz

4 березня 1920 року під час I-го Зимового походу Армія Української Народної Республіки провела успішну операцію на Гайворонщині.

Знаменна подія сталася у селі Хащувате, яке нині знаходиться в адміністративних межах Кропивниччини (поки що не декомунізована Кіровоградська область – прим. ред.).

Тоді у шаленій битві зійшлися вояки Кінного полку Чорних Запорожців і загони місцевих комуністів, яким більшовицькі агітатори та пропагандисти задурили голову маячнею.

Прикметно, але у цьому "червоному загоні" були переважно з походження українські парубки-селяни, люмпенізовані елементи, найняті комісарами за гроші та пайку.

Тож результат бою був передбачуваним: Чорні Запорожці, якими командував 25-річний полковник Петро Дяченко, відзначався непримиренністю до ворогів, своїх і чужих не щадили.

Згодом у власних спогадах він писав, що у бою полягло близько 40 червонозоряних бойовиків, а решта, яким дивом вдалося вижити й потрапити до полону, – невдовзі "пішли під лід", причому буквально, адже крига на прилеглих водоймах тоді ще не скресла.

У цьому епізоді привертає увагу той факт, що у тяжку для України годину запроданців і пристосуванців серед своїх (яких Чинґіз Айтматов влучно таврував словом "манкурт" – прим. ред.) тоді вистачало; за гречку й улесливу пропаганду про "мир" вони йшли вбивати земляків під прапором окупантів, за що й поплатилися власним життям.

Також "Останній Бастіон" нагадує читачам, що 123 роки тому у Полтаві було публічно виголошено реферат "Самостійна Україна", автором якої є наш земляк – славетний Микола Міхновський.

Читайте також
Червона «декомунізація»: повчальні уроки кривавої осені 1917-го
Історія
Бойовий чин лохвиччанина Олександра Гетманова закарбували у граніті
Полтава
Роковини загарбання царською Московією вільного Казанського ханства
Політика
Старовинні цвинтарі України потребують нашої підтримки
Опінії
Швейцарія визнала Голодомор геноцидом українців
Політика
Британський науковець Тимоті Ґартон Еш: наше минуле допомагає моделювати майбутнє
Історія