Попри застереження ООН, в уряді запевняють, що можна і надалі масово вивозити зерно з України

ЕКОНОМІКА
12.04.2020, 16:31
Попри застереження ООН, в уряді запевняють, що можна і надалі масово вивозити зерно з України
Фото: ppt-online

Всеукраїнська асоціація пекарів та асоціація «Борошномели країни» прогнозують різке зростання вартості хліба і хлібобулочних виробів.

Недопущення продовольчого дефіциту та стабілізація цін на продукцію першої необхідності та медичні вироби – це виклики, які постали перед міністерством.

Про це заявив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко під час прямого ефіру на одному з телеканалів 11 квітня.

В рамках цього ведеться активний щоденний моніторинг стану цін на харчові товари, а також залучаються до діалогу виробники, дистриб’ютори та магазини.

«Забезпеченість пшеницею і хлібом – важливе питання, яке турбує українців. Два тижні тому Мінекономіки підписало Меморандум з основними учасниками зернового ринку щодо граничних обсягів експорту пшениці. Станом на найнижчу точку, тобто до того, як почне надходити збіжжя з нового врожаю, у нас буде 3 млн тонн пшениці – у 2 рази більше ніж минулого року, що повністю забезпечить нам продовольчу безпеку. Тому ніякого дефіциту хліба не буде», – підкреслив Міністр Ігор Петрашко.

Міністр також зауважив, що три тижні тому був ріст цін за певними товарними позиціями, який, за його словами, вдалося зупинити.

Але представники вітчизняної хлібопекарської галузі б'ють на сполох: Всеукраїнська асоціація пекарів та асоціація «Борошномели країни» закликали президента та уряд обмежити експорт зерна – інакше різко зросте вартість хліба і хлібобулочних виробів.

Однак уряд вирішив експорт зернових не обмежувати. Боротьба між вітчизняними хлібопекарями і експортерами пшениці, що почалася через кризу, викликану пандемією, завершилася перемогою трейдерів.

Документ, покликаний забезпечити продовольчу безпеку країни, підписується вже 10 років поспіль.

Меморандум на 2019/20 рік підписали 3 жовтня минулого року, і він вперше був узгоджений без додатка, в якому зазначаються обсяги зерна, які можуть бути відвантажені з країни. Отже, експорт зернових вирішено було не обмежувати – рекордний урожай дозволяв «розгулятися».

Передбачалося, що відвантаження за межі країни в 2019/20 маркетинговому році складуть від 18 до 20 млн т.

Але сьогодні маємо ситуацію, коли урожай зріс у порівнянні з попереднім сезоном на 12%, а експорт по підрахунках спеціалістів зросте на всі 25%.

Згідно з даними за лютий 2020 року, які є в розпорядженні видання  «Главкома», найбільшим експортером українського зерна були в цей період компанія «Кернел-трейд», яка відвантажила за місяць продукції на $189,6 млн.

Власник якої – Андрій Веревський – відомий як соняшниковий барон.

Далі йдуть «АДМ Трейдинг Україна» ($67,6 млн) – дочірнє підприємство міжнародної агропромислової корпорації Archer Daniels Midland Company, основним напрямком діяльності якого є виробництво соняшникової олії та торгівля зерновими культурами. Головний офіс компанії знаходиться в Чикаго, штат Іллінойс. «Сантрейд», дочірня компанія «КОНІНКЛЕКЕ БУНГЕ Б.В», яку зареєстровано в Роттердамі, Голландія, відвантажила за місяць продукції на $65, 6 млн.

«Нібулон» ($47,8 млн), – засновник і беззмінний генеральний директор – Олексій Вадатурський; «Гленкор Агрікалчер Україна» ($34,8 млн), один зі співзасновників якої – «Ренеско Б.В» – «донька» швейцарського сировинного трейдера Glencore International. «Олсідз Блек Сі» ($32,7 млн) теж має співвласників у Швейцарії, а «Луї Дрейфус компані Україна» ($29,1 млн), – донька міжнародної компанії Louis Dreyfus (LDC) – світового переробника сільськогосподарської продукції.

Як повідомлялося раніше, лише за тиждень: з 14 по 20 березня українські морські порти перевалили 1,18 млн т зернових, що на 26% більше, ніж тижнем раніше.

У Всеукраїнській асоціації пекарів заявляють, що на внутрішньому ринку зерна склалася критична ситуація – за останні десять днів середня ціна на пшеницю 2 і 3 класу зросла на 400-500 грн за тонну.

І таке здорожчання вже в найближчому майбутньому призведе до зростання ціни на борошно всіх сортів на 500-600 грн/т. Оскільки борошно в собівартості хліба становить 43%, то ціни на хліб, за розрахунками виробників, підвищаться на 15-20%.

Отже, питання чи не буде з продовольством того ж, що вже є з масками, залишається актуальним.

Бо, як відомо, експерти ФАО, продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, вже застерігали, що через пандемію коронавірусу вже у квітні-травні можуть початися проблеми з постачанням харчових продуктів в магазини.

Нагадаємо, ми повідомляли, що захоплення української землі великими холдингами матиме вкрай негативні наслідки.

Читайте також:
Економіка
Головний міжнародний економічний з'їзд ось-ось розчахне свої двері в Альпах для учасників з усього світу. За лаштунками відчувається страх.
вчора, 07:10
Економіка
Маємо чергове «геніальне», а головне, — просте рішення від Зе-влади. Тож Київ добровільно допоможе Москві грошвою для свого знищення.
16 січня, 21:42
Економіка
РФ витратила майже чверть Фонду національного добробуту для підтримки економіки в умовах війни та фінансування свого вторгнення в Україну.
16 січня, 15:49
Економіка
Захід повільно, але системно обмежує російську економіку, яка збагачується від війни. Інші регіони світу поки споглядають за ситуацією.
16 січня, 14:55
Економіка
Запроваджені США і Британією нові обмеження проти енергосектору РФ, спрямовані на зменшення доходів. Перш за все від експорту нафти.
16 січня, 08:28
Економіка
Ворог прагне до інавґурації Дональда Трампа встигнути захопити єдину на Донбасі шахту коксового вугілля. Наразі об'єкт уже закрився.
16 січня, 06:00