Created with Sketch.

Прем'єр-міністр Фінляндії: Захід мусить допомогти Україні здобути перемогу

21 лютого, 08:26
Фото: Twitter

За словами Петтері Орпо, диктатор путін не зупиниться ні перед чим, доки не відбудує СССР у кордонах 1945 року. Це загроза для Європи!

Чинний голова фінляндського уряду дав розлоге інтерв'ю провідному польському виданню Rzeczpospolita. На думку Петтері Орпо, українське питання об'єднує Захід навіть попри опір політиків-популістів із правого (Дональд Трамп — прим. ред.) і лівого (Сара Ваґенкнехт — прим. ред.) таборів.

Розширення Європейської спілки та Північноатлантичного альянсу на Схід шляхом приєднання України він назвав геополітичною необхідністю. Підтримка і допомога Києву у цій справі з боку Гельсинкі беззаперечна, але все ж таки необхідні якісні реформи.

– Скільки часу залишилося Європі, щоби бути готовою до російської агресії?

– Я не хочу називати цифри. Але правда у тому, що ми повинні негайно почати посилювати свій потенціал.

– Ключовою перевагою Фінляндії є загальна військова повинність. Чи мусять інші європейські країни наслідувати цей приклад?

– Це була б моя порада, хоча, звичайно, кожна країна приймає власні рішення. Я дуже пишаюся тим, що 80% фінляндців готові захищати свою країну зі зброєю у руках. Тому нашу модель захисту загалом оцінюють надзвичайно високо.

– Дональд Трамп сигналізує, що США не прийдуть на допомогу Європі. Чи захиститься Європа від росії?

– Я переконаний, що Америка у будь-якому випадку прийде нам на допомогу.

– Навіть із Трампом у Білому домі?

– Так.

– Отже, Ви не сприймаєте його слова серйозно?

– Звичайно, я сприймаю це серйозно. Трамп очікує, що ми будемо більше залучені до проблеми власної безпеки. І я з цим погоджуюсь. Але я думаю, що у цей момент випробування він прийде на допомогу Європі. Зараз Фінляндія завершує переговори зі США щодо Угоди про співпрацю та оборону. Ми потрібні американцям, у них немає більшого союзника, ніж Європейська спілка.

Без союзу з Європою Америка перестає бути єдиною наддержавою. Тож США від нас не відвернуться. Однак питання полягає у тому, наскільки це забезпечить підтримку. Америка стикається із багатьма іншими проблемами, зокрема щодо комуністичного Китаю. Тому нам потрібно підвищувати власну обороноздатність.

– Чи була б Фінляндія готова прийняти американську ядерну зброю на своїй території?

– У цьому немає потреби, тому що НАТО сама забезпечує ядерне стримування. Ядерна зброя розміщена у кількох країнах Альянсу, і цього достатньо. Але ми ретельно готуємося до наших завдань як нова країна-член НАТО і беремо участь у стримуванні з використанням звичайної [конвенційної — прим. ред.] зброї.

– З усіх країн-учасниць НАТО Фінляндія має найдовший кордон із росією — понад 1300 км. Але у 1997 році вона уклала Оттавську конвенцію про заборону наземних [піхотних — прим. ред.] мін, яка не дозволяє їй охороняти свій же кордон від потенційного нападника. Чи можливий вихід Фінляндії із цієї конвенції?

– Наша безпека сьогодні не залежить від розміщення мін, але умови безпеки в Європі постійно і доволі швидко змінюються. Тому ми аналізуємо це питання.

– Навіть у розпал «холодної війни» Фінляндія зберігала нейтралітет, але минулого року вирішила вступити до НАТО. Невже Сталін виявився меншою загрозою, ніж путін, тобто більш передбачуваним диктатором?

– Я не хочу порівнювати Сталіна і путіна. Але коли росія розпочала повномасштабну війну проти України, ми побачили справжнє обличчя російського режиму. Вночі фінляндський народ вирішив, що настав час приєднатися до НАТО. Коли він побачив, що російська армія робить проти українців, він вирішив, що більше не може вірити росії.

– Минуло 2 роки після великого лютневого російського вторгнення. Хто виграє́ війну?

– Треба терміново допомагати Україні перемогти й захиститися. Українці також воюють і за нас. Тому ми повинні негайно їх підтримати. Ситуація на полі бою дуже скрутна. Українцям треба швидко надати більше зброї, причому ефективнішої. Це найбільший виклик, з яким сьогодні стикається ЄС. Загроза того, що українці прогрáють, якщо ми не підтримаємо їх достатньо, цілком реальна. Це повинні усвідомити і Європа, і Америка. Ми не можемо дозволити росії перемогти.

– Однак Трамп цинічно блокує військову допомогу Україні.

– Ситуація у США дуже складна через вибори. Але я дуже сподіваюся, що ця підтримка буде розблокована у Конґресі якомога швидше.

– Фінляндія вже майже рік є членом НАТО, але вступ Швеції блокує Угорщина.

– Це неприйнятно! Немає причин блокувати вступ Швеції до НАТО. Швеція готова, вона відповідає всім критеріям. Те, що робить Угорщина, є неприйнятним. Нам потрібна Швеція у НАТО цього року, щоб убезпечити Балтійське море.

– Чи є Віктор Орбан союзником путіна?

– Те, що він робить проти Швеції, допомагає путіну.

– Він навмисно допомагає росії?

– Я не знаю, яка його мотивація, але здається, що так.

– Угорщина також системно блокує підтримку України в ЄС. Чи не повинно це призвести нас до скасування вимоги одностайності у прийнятті рішень Радою ЄС із зовнішніх і оборонних питань?

– Я дуже пишаюся тим, що два тижні тому ЄС домовився про підтримку України у розмірі €50 мільярдів. Ми зробили це тому, що 26 країн змогли об'єднатися і їх не міг шантажувати Орбан. Мій уряд підтримує прийняття правила більшості у Раді ЄС при ухваленні рішень із зовнішніх і оборонних питань. Наш досвід в Україні, але особливо на Близькому Сході, показує, що тільки, якщо ми можемо швидко приймати рішення, ми можемо бути ефективними.

– Польща подолала популізм і націоналізм і усунула Prawo i Sprawiedliwość від влади. Але ваш уряд був сформований за участю партії Perussuomalaiset [«Справжні фіни» — прим. ред.]. Чи не легалізує така логіка крайньо правих і не відкриває Марін ле Пен шлях до влади у Франції?

– «Справжні фіни» не є екстремістською партією, вони не крайньо праві. Так, вони популісти, але досить помірковані. Я з ними при владі вже 8 місяців, раніше ми 2 місяці вели коаліційні переговори, і я не бачу жодного ризику в цій співпраці. Вони суворо дотримуються наших домовленостей, нашої програми. Вони проєвропейські, проукраїнські. Я дуже задоволений цією співпрацею.

– Це інша партія, ніж Prawo i Sprawiedliwość?

– Партія Perussuomalaiset поважає верховенство права.

– Через Орбана Вишеградська співпраця припинилася...

– Раніше співпраця між Польщею та Угорщиною заважала єдності Союзу. Завдяки новому уряду у Польщі ми змогли подолати вето Угорщини щодо підтримки України. І це було дуже важливо.

– Чи не повернеться тепер Польща більше на Північ, до Балтійського моря?

– Під час мого візиту до Варшави минулої п'ятниці прем'єр-міністр Туск виявив великий інтерес до співпраці із країнами Балтії та Північної Європи. У цій групі ми маємо дуже конвергентний підхід у багатьох питаннях: безпека, захист кордонів, майбутнє Союзу, енергетика, єдиний ринок. І ми хочемо поглибити цю співпрацю.

– Чи можна оформити цю співпрацю?

– Перед кожним самітом ЄС країни Балтії, Північної Європи та Ірландія зустрічаються, щоб узгодити свою позицію. Ми хочемо запросити Польщу до цієї групи. Прем'єр-міністр Туск із великим задоволенням відреагував на нашу пропозицію.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, як кремлівська гібридна агресія проти Фінляндії набирає обертів. Перш за все, активізується горезвісна російська громада та нелегали на державному кордоні.

Читайте також
«Такі пілоти як я можуть допомогти Україні», де бракує льотчиків на F-16
Війна
Президент Фінляндії: росія не договороздатна, але домовлятися про мир треба
Світ
Усі чемпіони-важкоатлети починають кар'єру у підвальних спортзалах — полтавець В'ячеслав Петров
Спорт
Україна у небезпеці через повільність приспаного росією Заходу
Політика
ТЦК і СП незаконно мобілізував студента на фронт у Бахмут
Кримінал
Чи допоможуть F-16 захистити небо України?
Війна