Про консультантів з «професійної орієнтації» у школах
Представники нової влади продовжують вносити зміни до багатьох сфер життя країни.
Цього разу справа дійшла і до учнів. Днями міністр освіти та науки України Анна Новосад повідомила про намір заздалегідь готувати дітей у школах до вибору майбутньої професії.
Мова йде про учнів 6-9 класів.
З цієї метою навчальні заклади відвідуватимуть так звані «кар'єрні радники», які на лекціях розповідатимуть старшокласникам про переваги та особливості певних родів занять.
Допомагатимуть з «професійною орієнтацією», оскільки, на думку чиновника, діти часто обирають не те, чим би насправді хотіли займатися.
Для прикладу Анна Новосад підняла тему роботи у сфері ІТ. «Вони (спеціалісти) можуть і хочуть приходити в школу і розповідати, як у них влаштований процес і для чого успішному "айтішникові" із заробітком в три-чотири тисячі доларів вивчати математику».
Такі от нібито благі наміри.
Це дало привід багатьом критикам звинувачувати чиновницю у приналежності до когорти так званих «пташенят Сороса» — політиків, яким закидають залежність від іноземних фінансових структур.
І тут варто пригадати серпень 2019 року. Тоді у Києві відбулась міжнародна освітня конференція з питань демократичної освіти IDEC Education Now.
Мета заходу — підвищити інтерес та довіру до альтернативного навчального процесу, найшвидшої інтеграції різноманітних нових підходів у навчальному процесі у школи та освітні заклади України. Конференція проходила у чудовій атмосфері. Було озвучено та задекларовано чимало розумних та прогресивних речей.
І спікери на круглому столі напередодні заходу були досить цікаві. От наприклад «соціальний підприємець» Ірина Рубис проголосила тезу про те, що дитина має сама обирати собі формат освіти у якості замовника. «Провчитися 10 класів і ні разу не поміняти школу тепер вважається поганим тоном».
Рубис між іншим є відомою гендерною активісткою, активним лобістом руху ЛГБТ. Чи варто нагадувати як новоявлений кумир подібної публіки Грета Тунберг скористалась своїм «правом обирати форму навчання»? Вона просто перестала відвідувати школу, спричинивши появу масового підліткового руху послідовників у Швеції та інших країнах Західного світу.
Звичайно, прогулювати уроку, будучи в ореолі борця за світлі цінності, набагато приємніше нудних навчань.
Крім іншого Ірина Рубис є радником з питань розвитку найбільшої медіагрупи України CEO StarLightMedia, засновник якої мільярдер Віктор Пінчук є давнім партнером Джорджа Сороса. На думку деяких політологів саме він представляє інтереси американця єврейського походження в Україні.
Раніше голова МОН Анна Новосад анонсувала розробку програми медіаграмотності серед учнів 5-7 класів. «Ми це зараз вплітаємо під час розробки Державного стандарту базової освіти і також будемо прописувати через освітні програми», – зазначила чиновник. Яку саме медіа грамотність вкладатимуть у голову учням поки невідомо. Презентація проекту запланована на березень 2020 року.
Тим більше, коли мова йде про дітей. Альтернативні підходи до навчання можливо й мають певні позитивні результати, однак зарано говорити про їх ефективність у разі масового втілення в реальність. І мова навіть не про те, що в умовах ринку не завжди можна передбачити, які професії будуть актуальними через 10 років.
Дитина не завжди зможе самостійно дійти висновку, які предмети та знання знадобляться у майбутньому житті. Власне тому й існує система освіти, в яку закладено отримання базових знань з усіх предметів.
Звичайно, пересічному школяреві буває нудно під час навчання. Однак, тут вже питання до якості викладацького складу, який не завжди відповідає якісним критеріям. І виникає питання адекватного фінансового забезпечення з боку держави. Чи вже забуті ті передвиборчі розмови про місячну зарплатню для вчителя у розмірі 4000 доларів? Варто було б нагадати.
Спеціально для «Останнього Бастіону»