Про нашу співучасть в корупції...
Основною причиною корупції є відмова громадян від свобод.
Почнемо з дефініцій.
Латинсько-український словник дає наступні значення слова corruptio: «підкуп, псування, занепад, перекрученість, розлад, розхитаність чи поганий стан».
Воно напряму пов’язане зі словом corrumpo - «псую, пошкоджую, розладную, зваблюю, розбещую», утвореним з префікса co(m)(cor-) «з-» і дієслова rumpere - «руйнування, пошкодження, скасування певного процесу»...
Тому цей термін відпочатково вживався в римському праві для позначення змови певної групи осіб з метою здійснення перешкоди правосуддю або відправленню інших владних повноважень з корисливою метою.
За всієї широти семантичного діапазону значень corruptio має яскраво виражений сенс «відхилення» від норми, збочену природу та деградацію.
А коли саме починається це «відхилення» від норми?
Коли громадяни відмовляються від своїх свобод, (а точніше від участі в політичних процесах), передаючі якійсь групі осіб функції державного управління та розподілу матеріальних благ.
Ось це і є саме той момент за якого відбувається корупція.
Тому класичне розуміння корупції – це підміна політичної участі громадян в суспільстві державним управлінням з поліцейським контролем.
І причиною цього є відмова від свобод.
Тому не треба плутати корупцію з хабарництвом чиновників, розкраданням державного бюджету, податковим здирництвом чи виборчим шахрайством.
Ці явища, хоча мають спільну природу, але є похідними від корупції.
P.S. Щодо розуміння корупції, як «відхилення» від норми.
Запитання.