Про перемогу в судах з «Полтаватеплоенерго»

ПОЛІТИКА
08 травня, 09:45
Про перемогу в судах з «Полтаватеплоенерго»

Цікаве попереду… об’єднуємося в боротьбі з комунальною мафією.

Аналіз «свіжих» постанов Верховного та Полтавського апеляційного суду щодо застосування «Полтаватеплоенерго» підвищених тарифів під час воєнного стану, дає надію  на правосуддя в Україні.

Проте, коли згадуєш рішення полтавських судів за останні роки, приходиш до висновку про повний хаос в підходах до застосування норм права полтавськими  судами першої  і апеляційної інстанцій, про очевидне упередження судів на користь «Полтаватеплоенерго», про небажання суддів чути аргументи споживачів, про суддівські «договорняки» з метою задоволення «хотєлок» комунальної мафії.

Але, серед неправосудних рішень є і цілком обгрунтовані та справедливі рішення колегії суддів Полтавського апеляційного суду в складі Лобова О.А., Дорош А.І., Триголов В.М., зокрема, Постанови від 29 квітня 2024 року в справі № 524/4839/23, якою задоволено апеляційну скаргу кременчужанки до «Полтаватеплоенерго» щодо перерахування незаконно застосованих тарифів.

І це – справжня революція, торжество правосуддя та неупередженості. Серед мотивів прийняття судом рішення наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX (набрав чинності 19.08.2022) протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Положення Закону № 2479-IX не містять будь-яких умов чи виключень у частині введення заборони на підвищення тарифів для населення, зокрема щодо тарифів на теплову енергію, починаючи з 19 серпня 2022 року. Тобто, заборона є абсолютною.

Задля компенсації збитків суб’єктам господарювання Законом № 2479-IX визначений певний механізм.

Учасниками справи визнається, що з листопада 2022 року вартість послуг з постачання тепла для мешканців лівобережної частини міста Кременчука (примітка автора: і Полтави), до яких відноситься і позивачка, Фактично збільшилася.

Споживач як слабка сторона у спірних правовідносинах не має нести негативні наслідки у виді додаткового фінансового навантаження в результаті дій та/або рішень влади, які хоча і ухвалені у законний спосіб, проте фактично всупереч прямій забороні Закону № 2479-IX призвели до підвищення розміру тарифів за тепло для мешканців лівобережної частини міста Кременчука (примітка автора: і Полтави).

Такий висновок узгоджується із позицією, викладеною у листах Міністерства розвитку громад та територій України, згідно яких, враховуючи вимоги чинного законодавства (зокрема, Закону України № 2479-ХІ від 29.07.2022 щодо запровадження мораторію на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання, який набрав чинності 19.08.2022), застосування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води  «Полтаватеплоенерго», зокрема, для споживачів м. Кременчук (примітка автора: і Полтави), не може перевищувати рівень тарифів, що застосовувалася до цих споживачів станом на 24 лютого 2022 року (незалежно від того, ким надавалися послуги споживачеві).

Суд врахував висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 04 квітня 2024 року у справі №  917/730/23 за позовом ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» до КП «Теплоенерго» Кременчуцької міської ради. Зокрема, що «суди дійшли висновку, що зміна постачальника відповідних послуг у зв`язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» у господарське відання позивача не повинна мати наслідком підвищення тарифів на теплову енергію для споживачів м.Кременчука (примітка автора: і Полтави) порівняно з тим розміром, що існував станом на 24.02.2022».

Верховний суд, практично, підтримав правову позицію споживача щодо того, що «Застосування двоставкового тарифу до Споживача розпочинає свою дію після закінчення воєнного стану та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. На час укладання договору до Споживача застосовується тариф, який діяв станом на 24.02.2022 року»

Зазначив, що «судом апеляційної інстанції враховано наявні в матеріалах справи докази, а саме, роз`яснення Міністерства розвитку громад та територій України від 25.08.2022, листи зазначеного Міністерства від 18.11.2022, від 16.02.2023, адресовані виконавчому комітету Кременчуцької міської ради (примітка автора: і Полтавській ОВА), відповідно до яких рівень тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем цих послуг до споживачів, не може перевищувати  рівня тарифів на теплову енергію, відповідні комунальні послуги, що застосовувалися до споживачів станом на 24.02.2022 - незалежно від того, яким підприємством (виконавцем) надавалися ці послуги споживачеві раніше». «Вказане доповнення до Договору Підприємство обґрунтовувало тим, що станом на 24.02.2022 для споживачів м.Кременчука категорії «інші споживачі», у тому числі для нього діяв одноставковий тариф, який складав 5 637,16 грн/Гкал (без ПДВ) відповідно до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 30.12.2021 №1867, тоді як Господарство у проєкті Договору встановило більший, двоставковий тариф (примітка автора: судом встановлено, що двоставковий тариф є більшим за одноставковий).

Верховний суд зазначив: «Таким чином, нормою права встановлено заборону підвищення тарифів, яка підлягає до застосування суб`єктами господарювання, на яких така заборона розповсюджується».

В свою чергу, Полтавський апеляційний суд зазначає, що «у випадку порушення юридичною особою законодавства під час нарахування плати за централізоване постачання опалення споживач має право оскаржити у суді такі дії та вимагати провести відповідний перерахунок».

«Оскільки апеляційним судом встановлено, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» всупереч вимогам Закону № 2479-IX нараховувало плату за послуги згідно з тарифами, затвердженими рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, що призвело до фактичного підвищення плати за надані послуги для позивачки, як мешканки лівобережної частини міста Кременчука (примітка автора: і Полтави) у період дії воєнного стану, то слід вважати, що позивачкою обраний належний спосіб захисту порушеного права.

Ухвалив: «Зобов’язати Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачці за період з листопада 2022 року по 29 квітня 2024 року (дата ухвалення рішення апеляційним судом) до рівня цін за послуги, що застосовувалася станом на 24.02.2022 року, тобто за тарифами, затвердженими рішенням Кременчуцької міської ради № 1867 від 30 грудня 2021 року» (примітка автора: за тарифом  для мешканців Полтави, що діяв станом на 24.02.2022 року).


Маніпуляції монополіста з термінами «встановлення» і «застосування» тарифу, яким він користувався донині, припинено!

Судами чітко визначено, що підвищенням тарифу є підвищення його рівня, рівня ціни за послугу, його фактичне збільшення, що є додатковим фінансовим навантаженням на споживача під час воєнного стану.

Все вищевикладене свідчить про очевидне порушення «Полтаватеплоенерго» норм законодавства, встановлене і апеляційним, і верховним судом, що призвело до незаконного застосування підприємством підвищених тарифів для усіх споживачів, отже відповідно до ст. 633 цивільного кодексу, умови публічних договорів, які «Полтаватеплоенерго» з нами уклало, встановлюються однаковими для всіх споживачів, тобто і для Кременчука, і для Полтави.  Отже, перерахунок має бути усім за однаковим тарифом.

Це є свідченням злочинної бездіяльності полтавської облради та Полтавської ОВА, яким доводилися норми законодавства і роз’яснення щодо застосування тарифів під час воєнного стану, але вони вперто підтримували забаганки «Полтаватеплоенерго», очевидно маючи в цьому свої інтереси!

Важливо зазначити, що обставини застосування «Полтаватеплоенерго» фактично підвищених тарифів у мешканців Кременчука і мешканців Полтави різні, але суди чітко визначають, що саме застосування підвищених тарифів під час воєнного стану є незаконним!

Таким чином, застосувавши з 1 травня 2022 року підвищені тарифи, встановлені Полтавською облрадою у 2021 році, «Полтаватеплоенерго» порушило закон, принаймні з 19.08.22 року, з часу набрання чинності закону.

А Полтавська облрада, ігноруючи закон, перезатвердила підвищені тарифи в своєму новому рішенні 2022 року!  Проте, застосовувати ці тарифи вже за дії закону «Полтаватеплоенерго» не могло.

На часі вже споживачам застосовувати позицію Верховного суду та Полтавського апеляційного суду.

Цікаве попереду… об’єднуємося в боротьбі з комунальною мафією.

Автор : Юлія Петушинська
Читайте також:
Полтава
Громадськість природно обурюється. 12 гривень за квиток — саме стільки пропонують встановити як тариф для подорожі тролейбусами.
21 серпня, 12:39
Політика
Очільник Нафтогазу заявив, що побутові споживачі сплачують за газ набагато менше за його ринкову вартість
07 серпня, 09:01
Політика
Підвищення тарифів на тепло, газ і гарячу воду неможливе за законом, - перший заступник голови енергетичного комітету ВР Олексій Кучеренко
08 червня, 10:31
Політика
Кабінет міністрів готує підвищення вартості електроенергії, - Олексій Кучеренко
10 травня, 16:00
Полтава
Жодна із «злочинних» влад з 2000 року так і не застосувала, оскільки розуміла його необґрунтованість і несправедливість.
25 квітня, 09:00
Політика
Уряд може не уникнути рішення щодо перегляду тарифу на електроенергію, бо «енергосистемі потрібні кошти на відновлення».
22 квітня, 09:05