протестувальники в Китаї перевіряють рішучість Сі Цзіньпіна після настання Covid

СВІТ
20.01.2023, 17:15
Феєрверк на честь святкування Нового року в Тайані, провінція Шаньдун, 2 січня
Феєрверк на честь святкування Нового року в Тайані, провінція Шаньдун, 2 січня

Влада насторожена через проблеми на найбільше свято року

Ще до того, як мільйони китайських громадян почали повертатися до своїх рідних сіл на Новий рік за місячним календарем, у країні назрівала напруга через щорічну заборону феєрверків, повідомляє медіа агенція Останній Бастіон з посиланням на Bloomberg.

Заворушення спалахнули на початку січня, коли жителі центрального китайського міста перекинули поліційну машину під час палкої суперечки з правоохоронними органами за право запускати феєрверки, традиційну практику, щоб прогнати нещастя та зустріти новий рік. Хоча люди зазвичай просто скаржаться на заборони, цього року реакція була надзвичайно бурхливою. 

Ще більше дивує те, як швидко уряд відступив. Попри те, що підозрюваних швидко затримали влада, міста по всьому Китаю — від центрального мегаполіса Чженчжоу до Куньміна на південному заході — почала скасовувати обмеження на феєрверки в деяких міських районах у визначені години. 

Швидкий відступ підкреслює, наскільки сильно президент Китаю Сі Цзіньпін та його оточення стурбовані потенційною негативною реакцією, оскільки сім’ї возз’єднуються по всій країні лише через кілька тижнів після того, як він різко скасував обмеження Covid. З потопом хворих, переповненими лікарнями, переповненими крематоріями та економічною проблемою мешканцям буде багато про що поговорити — і ніщо з цього не робить Сі чудовим. 

«Сі Цзіньпін збентежений, а китайці незадоволені побаченим у сьогоденні — їм цікаво, що було за останні три роки, якщо все так закручується», — сказав Френк Цай, викладач Шанхайського кампусу Emlyon Business School. «Тому це може пояснити невизначені кроки в напрямку чуйності та відкритості».


Оскільки історична хвиля протестів проти карантину в листопаді минулого року порушила табу на заклики до усунення Комуністичної партії та навіть самого Сі, все більше людей негативно висловлюються про владу, попри масову систему стеження та апарат суворої цензури в Китаї. 

Окрім хвилювань через феєрверки, студенти протестували проти тривалого блокування студентських містечок після урядового рішення, а мандрівники, які прибули в аеропорти Гуанчжоу та Нанкіна, зіткнулися з поліцією, щоб уникнути обов’язкових карантинних заходів, які поступово скасовувалися. Раніше цього місяця працівники, які допомагали Сі забезпечити виконання його флагманської політики Covid Zero, протестували проти невиплати зарплати після того, як уряд раптово скасував три роки суворих правил проти вірусів. 

Офіцери поліції стоять на варті під час протесту в Пекіні, листопад 2022 року
Офіцери поліції стоять на варті під час протесту в Пекіні, листопад 2022 року

Більше громадян також відверто сумніваються в довірі до урядових експертів, яким доручено захищати різку зміну політики проти Covid, таких як Лян Ваньнянь, який опублікував промову на платформі соціальних мереж Weibo, пояснюючи, чому Китай відкрився взимку, а не навесні. У головному коментарі сказано, що він «спершу випустив стрілу, перш ніж намалювати ціль», а інший заявив: «Все не підготовлено, але вони продумували кожен крок — як смішно».

«Довіра до Комуністичної партії Китаю, безумовно, зменшилася не стільки через факт повороту від ковіду, скільки через його наслідки та відсутність плану Б», — сказав Чарльз Партон, колишній британський дипломат, який працює в Китаї. зараз є співробітником дослідницького центру з питань безпеки Королівського інституту об’єднаних служб.

«Заяви про найкращу форму управління в’януть перед лицем переповнених лікарень, браку ліків і людей, які відчувають наслідки Covid».
Жодних «більших інцидентів
»

Схоже, що Сі усвідомлює розбрат. У зверненні в середу напередодні місячного Нового року він назвав нинішній спалах «жорстоким», додавши, що «світанок тільки попереду». Раніше він сказав, що для 1,4 мільярда людей «цілком природно» мати різні погляди, додавши, що важливо «будувати консенсус шляхом спілкування та консультацій». 

Водночас Комуністична партія прагне запобігти будь-яким новим протестам. Міністерство громадської безпеки у вівторок пообіцяло «рішуче захищати національну політичну безпеку» на Новий рік за місячним календарем і боротися з проникненням «ворожих сил». У ньому сказано, що це «скеровуватиме громадськість спалювати феєрверки законним і громадянським способом» і гарантуватиме, що сімейні суперечки та суперечки щодо зарплати не переростуть у «більші інциденти». 

Головний інтернет-спостережник Китаю також розпочав місячну кампанію протидії «чуткам» про переживання з Covid, щоб «уникнути введення громадськості в оману та спричинення соціальної паніки» під час свят. Регулятори суворо відстежуватимуть історії про повернення додому, які «поширюють занепокоєння та перебільшують темну сторону суспільства». 

Економічний фокус

Сі прагне дати поштовх економіці, несподівано змінивши низку знакових стратегій, включаючи репресії на нерухомість і технологічний сектор. Минулого року економіка Китаю зросла лише на 3%, що значно нижче початкової цілі приблизно на 5,5%, і стикається зі слабкою довірою споживачів, оскільки чисельність населення скорочується вперше за шість десятиліть. 

«Головне завдання полягає в тому, щоб знову повернути економіку в русло», — сказав Джордж Магнус, економіст і співробітник Китайського центру Оксфордського університету. «Останніми роками уряд робив помилку за помилкою за помилкою, і він має серйозну проблему з управлінням».

протестувальники в Китаї перевіряють рішучість Сі Цзіньпіна після настання Covid_3

Оскільки більше людей одужує від Covid і життя повертається до нормального, тиск на уряд неминуче зменшиться. Але досвід останніх кількох місяців матиме тривалий вплив, вважає Ханьчжан Лю, доцент Каліфорнійського коледжу Пітцера, який спеціалізується на китайській політиці.

«Безумовно, є певний вплив на психіку — деякі люди переоцінять уряд і відносини між особою та державою», — сказав Лю. Відмова від заборони феєрверків, за її словами, пропонує «невелике вікно в думку людей про те, що вони не повинні завжди дотримуватися урядової політики, якщо це нерозумно».

Автори: Сяо Цзібан, Люсіль Лю, Колум Мерфі та Ребекка Чонг Вілкінс, - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Економіка
Фінансово освічені люди намагаються диверсифікувати активи, оскільки бачать погіршення ситуації в економіці та на фондовому ринку
25 січня, 11:26
Світ
У всьому світі щорічно виробляється 100 млн т етанолу, переважно в США і Бразилії та, в основному, із зерна.
02 січня, 11:07
Мистецтво
Його рід відомий у Китаї ще від часів панування династії Хань. Але слави набув лише за 500 років до монґольського нашестя — за династії Тан.
13.12.2023, 08:15
Світ
Китай виступив з протестом проти будь-якого насильства проти цивільного населення, як у Ізраїлі, так і на території Палестини.
09.10.2023, 18:26
Світ
За даними місцевої влади, на півночі Китаю затримано двох людей, які пошкодили екскаватором частину Великої стіни.
05.09.2023, 21:10
Світ
Китайський космічний літак випустив на орбіту невідомий обʼєкт
28.05.2023, 13:18