Рада Європи вимагає від рф звільнення всіх українців

Мир через справедливість: Рада Європи вимагає від рф звільнення всіх утримуваних українців.
Рада Європи: жоден мир не буде сталим без звільнення полонених, пошуку зниклих і повернення депортованих українських дітей.
Будь-яке обговорення мирних домовленостей щодо України має включати безумовне звільнення всіх військовополонених і цивільних заручників, а також вирішення проблеми зниклих безвісти. На цьому наголосив комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті у спеціальному меморандумі, опублікованому після його візиту в Україну.
У документі, поширеному через Офіс Ради Європи в Україні, зазначено, що масштабні та системні порушення міжнародного гуманітарного права з боку рф створюють не лише правову, а й гуманітарну кризу. Особливе занепокоєння викликає ігнорування теми зниклих безвісти – питання, яке, за словами комісара, надто часто замовчується у мирних перемовинах.
«Невирішене питання зниклих безвісти може підірвати довіру між громадами та унеможливити справжнє примирення», – йдеться в меморандумі.
Ключові позиції документа:
-
Усі полонені, цивільні заручники та депортовані діти мають бути звільнені та повернуті.
-
Зниклих безвісти необхідно знайти, а країни повинні активно сприяти розслідуванням.
-
Знущання, тортури та страти полонених є воєнними злочинами, за які винні мають бути покарані.
Єврокомісар наголосив, що за міжнародними нормами нерозголошення інформації про зниклих може вважатися насильницьким зникненням. За даними УВКПЛ, із початку повномасштабного вторгнення рф та Україна провели 65 обмінів. При цьому звільнено понад 4 тисячі військових, але лише 173 цивільні особи.
У доповіді також зафіксовано свідчення масових катувань, позасудових страт та незаконного утримання як військових, так і цивільних українців. За оцінками, у росії та на тимчасово окупованих територіях може утримуватися до 7000 українських цивільних. Частина з них перебуває в ізольованих або неофіційних в’язницях, часто без зв’язку з рідними чи правовим захистом.
«Мир не може бути досягнутий, якщо порушення прав людини залишатимуться безкарними», – підкреслив О’Флаерті.