Created with Sketch.

Релігія має значення для суспільно-господарчого добробуту

10 вересня, 12:39

Чи впливає віросповідання на економічне зростання? Нові економетричні методи та доступність нових даних дозволили дати відповідь на питання.

Про це відзвітували співробітники американського аналітичного Центру економічних і політичних досліджень. Стандартні моделі зростання розглядають макроекономічні виробничі функції, які містять кілька факторів, що можуть впливати на економічне зростання.

Ці чинники включають фізичний капітал, людський капітал, населення/працю та загальну продуктивність факторів виробництва. Кожен із них може бути посилений чи ослаблений релігією.

Зв'язки виникають тому, що релігійні переконання, релігійна практика, релігійні інститути та релігійна доктрина здатні формувати індивідуальні переваги, суспільні норми та економічні інститути. Нижче буде наведено відповідні приклади.

Одним із найвідоміших факторів зростання є фізичний капітал. Релігія також впливає на фінансовий розвиток, який сам собою є ключовим фактором накопичення фізичного капіталу.

Скажімо, обмеження на отримання відсотків, релігійні закони про комерційну діяльність, а також релігійні інститути, які спрямовують капітал у бік від більш продуктивних. Усе це, як стверджується, ставить деякі суспільства на інші траєкторії зростання.

Людський капітал вже давно схильний до впливу релігії та релігійних переконань. Підтверджено, що дві конфесії позитивно пов'язані з освітніми результатами, що асоціюються з економічним зростанням, — це юдаїзм та протестантизм.

Юдеї спеціалізувалися на професіях із високим людським капіталом, починаючи від часу зруйнування другого храму в Єрусалимі. І ця перевага людського капіталу в основному збереглася до наших днів.

Протестанти також від початку своєї культурної діяльності схилялися до накопичення людського капіталу. Мартін Лютер хотів, щоби його паства вміла читати, щоб вони могли вивчати Біблію і це переросло в економічно значущий людський капітал, який дав протестантам перевагу в економічному розвитку XIX століття.

Релігія також може проводити демографічну структуру суспільства. Це може вплинути на економічне зростання, обмежуючи кількість дітей у сім'ях (тим самим збільшуючи ресурси для інвестицій у людський капітал), прискорюючи чи затримуючи демографічний перехід у країні, чи впливаючи на смертність.

Останній механізм, з якого релігія впливає зростання — це її вплив на виробничий потенціал суспільства (TFP). Існує кілька механізмів, з допомогою яких релігія впливає продуктивність; один із них — релігійні переконання.

Релігійні заборони, особливо щодо виробничої діяльності або технологій, можуть згубно впливати на продуктивність. Подібним чином, релігійна толерантність може позитивно впливати на використання технологій, відкриваючи можливості для тих, хто інакше не став би впроваджувати інновації.

Релігія також може впливати на продуктивність через її вплив на політичну економіку. Релігійні ритуали можуть впливати на продуктивність, формуючи культурні норми та економічну поведінку, як у випадку зі постом у Рамадан чи католицькими святами Днів усіх святих у Мексиці.

Як у минулому, і тепер релігія впливає всіма чинниками, які входять у макроекономічну виробничу функцію. Хоча багато досліджень, що пов'язують релігію та економічне зростання, присвячені вузьким подіям, епохам та місцям, сукупні дані цих досліджень очевидні: релігія має значення для економічного зростання.

Як, коли та де вона має значення, залежить від конкретного контексту. Однак поки що економісти ігнорують релігію у своїх інтересах, керуючись виключно цифрами та позаочі політичними ідеологіями.

Окремо необхідно зауважити, що із настанням епохи посткапіталізму, віталізму та споживання протестантський дух капіталізму (особливо на Заході) поступово випарувався. Роботизація не вирішила цієї проблеми, тому нині промисловими гігантами є конфуціансько-комуністичний Китай та індуїстсько-буддистська Індія.

Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що поки «русскіє» Івани та Ємєлі удобрюють український чорнозем, ринок праці РФ займають інші. А саме сотні тисяч вихідців із Середньої Азії.

Читайте також
Європейські ліві радикали побраталися із правими популістами
Політика
Курська операція вразила союзників, але водночас викликає занепокоєння – Bloomberg
Війна
Велика авантюра України
Війна
На Донеччині росіяни застосовують «тактику накопичення»
Війна
The Times: Росія може захопити весь Донбас і навесні 2025 року загрожувати Дніпропетровщині
Війна
Настав час включити Україну у структури НАТО — Le Monde
Політика