РФ використовує Мексику для послаблення позицій США
Москва робить усе можливе, щоби світ поринув у гарячу фазу нової Холодної війни. Американський континент стрясають шпигунські скандали.
Яскравим свідченням слугує велике журналістське розслідування, здійснене й оприлюднене телеканалом NBC. Як з'ясувалося, ворожі спеціальні служби (ФСБ, ГРУ, СВР РФ) послідовно нарощують свою присутність у Мексиці.
Головна їхня мета — організація шпигунських операцій проти США. Зокрема, задля дестабілізації ситуації залучаються ватажки наркокартелів і провідники колон нелегалів, які прориваються через мексикансько-американський кордон.
За минулі кілька років РФ поповнила штатний персонал посольства у Мехіко десятками співробітників, попри те, що Москва має лише обмежені торговельні зв'язки із цією латиноамериканською країною. Чиновники у Вашинґтоні кажуть, що ця тенденція викликає занепокоєння, і вважають, масштабне нарощування членства дипломатичної місії покликане очорните «колективний Захід».
Перш за все, ворог залучає пропагандистські ресурси, спрямованих на підрив підтримки США й України серед мексиканців. Тому РФ інвестує у Мексику, прагнучи розширити свою присутність, запрошуючи тамтешніх бізнесменів відривати власні представництва не лише у Москві, а й в окупованому від 2014 році Криму.
Директор ЦРУ Вільям Бьорнс повідомив журналістам, що його відомство і адміністрація президента Джозефа Байдена «уважно стежать» за розширенням діяльності РФ у Мексиці. За його словами, це — «результат висилки російських шпигунів з іноземних столиць після 24 лютого 2022 року».
Мовляв, росіяни шукають, куди б їм поїхати, і відшукують місця, де вони можуть діяти безнапасно. Мексика давно приваблює вихідців із московії, пригадаймо хоча б співорганізатора Жовтневого заколоту 1917 року більшовика Лєйбу Бронштейна (він же — Лєв Троцький).
Теперішні дії РФ у Мексиці відображають дедалі агресивнішу позицію її спецслужб на кількох фронтах, оскільки Кремль прагне змусити замовкнути критиків за кордоном, підірвати підтримку України та послабити західні демократії. Росіяни готові йти на набагато більший ризик, аніж у 1990-2000-х роках, вважає колишній оперативний працівник ЦРУ полковник Пол Колбе.
Натомість генерал Військово-повітряних сил США Ґлен ван Гьорк у березні 2022 року заявив перед сенатським Комітетом збройних сил, що російська служба військової розвідки розгорнула широку й активну присутність у Мексиці. Тоді його проігнорували, а дарма.
«Я б зазначив, що найбільша частина агентів ГРУ із розосереджених по різних країнах Латинської Америки зараз знаходиться у Мехіко та адміністративних центрах прикордонних мексиканських штатів. Це співробітники російської розвідки й вони дуже уважно стежать за своїми можливостями впливати на владу та суспільство США», — повідомив Ґлен ван Гьорк.
Попри те, що Мексика впродовж десятиліть налагоджувала тісні й взаємовигідні торговельні зв'язки зі США, вона традиційно намагається йти проти зовнішньої політики Вашинґтона. Мехіко, де панує президент-неосоціаліст, позірно підтримує дружні відносини із Москвою, Гаваною і Каракасом.
Як повідомили на умовах анонімності колишні співробітники ЦРУ, АНБ та ФБР, на відміну від США, де російська розвідка знаходиться під пильною увагою спецслужб, а консульства закриті, Мексика пропонує Кремлю зручні та менш ризиковані умови для спостереження за агентами. De facto влада у Мехіко санкціонує та легітимізує проведення гібридних операцій.
«Це дуже сприятливе середовище для роботи росіян... У цьому є велике значення, і саме тому росіяни там у такій великій кількості. Найімовірніше, вони захочуть використовувати близькість Мексики та відносну безпеку поза досяжністю правоохоронних органів США для підтримки як американських агентів, так і російських офіцерів, які діють у нас під «глибоким прикриттям». Маємо перекривати цей канал», — сказав старший оперативний співробітник ЦРУ у відставці Даґлас Ландон.
З його слів, американський агент, який працює на російську розвідку, може їздити туди-сюди через американо-мексиканський кордон і зустрічатися з російськими кураторами. Такий агент отримуватиме зарплату, прроходитиме інструктаж, поповнюватиме запаси та навчитиметься методик зв'язку або іншим шпигунським прийомам.
Імовірно, ГРУ також може скористатися територіальною близькістю Мексики, щоби націлюватись на політичних ворогів путіна всередині США. Російські спецслужби співпрацюють із міжкордонними злочинними угрупованнями (зокрема, наркокартелями), бо це відповідає окремому, конкретному завданню.
З іншого боку, якби вони були готові вдатися до набагато більшого ризику, то міграційну кризу зробили б кривавою, спровокувавши захисників Техасу на бійню беззбройних нелегалів. На тепер подібних рухів не спостерігається.
Частина санкціонованого владою у Мехіко мандату ГРУ полягає у підготовці можливих диверсійних операцій РФ у разі прямого конфлікту війни зі США. Вочевидь тоді Мексика була б базою для таких планів на випадок непередбачених обставин.
«Наші уявлення про великий бастіон російського шпигунства у Мексиці корисне і як пропагандистський інструмент, щоби перебільшити можливості Москви та підігріти уявлення про нібито «неконтрольований кордон». Але я б не недооцінював росіян. Як показує досвід України, вони здатні на все», — пояснив Пол Колбе.
Американські чиновники також стурбовані спробами РФ маніпулювати інформаційним ландшафтом у Мексиці та сусідніх латиноамериканських країнах. Москва прагне не лише підірвати міжнародну підтримку України, а й посіяти розкол у суспільствах західної півкулі планети.
Торік Кремль розпорядився розширила мережу медіакомпанії «RT» у Мексиці, провівши цього літа масштабну рекламну кампанію для цього телеканалу рівночасно іспанською та англійською мовами. Себто пропаганда націлена і на жителів США.
Своєю чергою, чинний посол РФ у Мехіко розмістив хибне повідомлення російських державних ЗМІ, що влада США нібито вербує членів наркокартелів, щоби відрядити в Україну (хоча все відбувається навпаки). Цю безпідставну заяву відразу ж підхопили деякі мексиканські видання, проте не змогли довести викладені відомості фактажем, оскільки джерело — «RT Mexico» — згодом видалило звістку.
Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що кількох армійців Австралії звинувачено у шпигунстві на користь Кремля. Навіть у західних демократіях повно тих, кому криваві гроші не пахнуть.