росія готується до війни з НАТО?

Розвідувальний огляд на осінь 2025 року.
У контексті ескалації війни проти України кремль не приховує своїх довгострокових амбіцій, демонструючи підготовку до прямого протистояння з НАТО до 2030 року.
Ми підготували аналітичний огляд на основі недавнього брифінгу заступника начальника Головного управління розвідки (ГУР) України Вадима Скібіцького та аналітичних джерел, які відстежують динаміку подій на європейському напрямку реваншистських прагнень москви.
Його заяви, підтверджені даними навчань «Захід-2025» у білорусі, вказують на систематичну мілітаризацію росії під приводом «захисту від НАТО».
Західні джерела (ISW, DIA) підтверджують: москва пришвидшує реорганізацію армії, накопичуючи резерви для «великої війни», але стикається з внутрішніми обмеженнями. Це не блеф, а розрахунок на виснаження Альянсу через проксі-конфлікти та саботаж.
Динаміка приготувань: від України до «Заходу-2030»
Брифінг Скібіцького розкриває еволюцію російської стратегії: удари по енергетичній інфраструктурі України — не лише тактика тиску на Київ, а й репетиція для створення «буферних зон» проти НАТО.
За словами Скібіцького, росія перейшла від «дисрапту» (тимчасових збоїв) до «деструкції» (повного знищення об’єктів), націлюючись на підстанції й використовуючи «Шахеди» для цілодобових атак.
Конфіденційні звіти підтверджують: ці операції маскують передислокацію сил — із Донбасу на північний захід, де формуються нові мотострілецькі дивізії для «північно-атлантичного театру».
Навчання «Захід-2025» у білорусі стали ключовим індикатором: за даними ГУР, Мінськ відпрацьовував сценарії «гібридного вторгнення» до Польщі та Литви, зокрема захоплення «Сувальського коридору» під прикриттям «миротворців».
Скібіцький підкреслює: «росія активно готується до можливого військового конфлікту з НАТО», роблячи акцент на 2030 рік як орієнтир «відновлення військових спроможностей».
Службові документи міноборони росії (отримані через витоки західних розвідок) деталізують план: до 2029 року — 1,5 млн активних військовослужбовців, із яких 50% мають бути оснащені новими системами (С-500, «Армата» тощо). Але реальність скромніша — виробництво танків тримається на рівні 150–200 одиниць на рік, часто з використанням радянських запасів.
На європейському напрямку фіксується зростання активності: російський «тіньовий флот» проводить розвідку в Балтійському морі, а підводні човни класу «Борей» імітують удари по інфраструктурі Норвегії.
MI6 зазначає: «Гібридна війна наростає — від кібератак на енергосистеми до саботажу в Німеччині».
Україна, за словами Скібіцького, виконує роль полігону: зимова кампанія 2025–2026 років (активні наступи на Донбасі) є тестом логістики у морозних умовах, спрямованим на відволікання НАТО від його флангів.
При цьому в москві наполягають, що саме НАТО готує агресію проти росії. «Північноатлантичний альянс має намір у стислі терміни підготувати ресурси для війни з росією», — заявив напередодні глава Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Сергій Наришкін.
Логістика та ресурси: готовність на папері
Конфіденційні меморандуми Генштабу росії розкривають проблеми: розширення армії до 1,5 млн приховує дефіцит особового складу. 40% військових не мають бойового досвіду, а резерви (300 тис. у 2025 році) призначені для «стратегічного ешелону» проти НАТО, а не для війни в Україні.
Виробництво ракет («Іскандер», «Калібр») зросло до 1000 одиниць на місяць, але 70% — йде на експорт до Ірану й КНДР у межах бартерних схем.
DIA у «Оцінці загроз-2025» вважає, що росія не здатна на повномасштабне вторгнення без екзистенційної загрози режиму, але гібридні сценарії (саботаж, дрони) — цілком реальні вже у 2026 році.
Законодавчі зміни в росії (посилення норм щодо саботажу від 20 жовтня) свідчать: кремль готує ґрунт для «відповідних заходів» на «агресію НАТО».
За оцінками ISW, без реформ оборонно-промислового комплексу (через санкції на імпорт мікрочипів) загроза НАТО обмежиться «локальними інцидентами» — як нещодавні польоти дронів над Польщею та Німеччиною
росія vs НАТО
Показник | росія | НАТО | Джерело |
---|---|---|---|
Активний склад | 1,5 млн + 2 млн резервів | 3,5 млн | ISW/DIA |
Танки / БМП | 2000 нових + 5000 відремонтованих | понад 10 000 | Oryx / CEPA |
Ракети / дрони (на рік) | 12 000 / 50 000 | 20 000 / 100 000 | ГУР |
Військовий бюджет (включно зі спецслужбами) | $170 млрд (2026 р.) | $1,5 трлн (сукупно) | ЗМІ |
Західні оцінки: від гібридних атак до конвенційної загрози
Аналітика «CEPA» (квітень 2025 року) підкреслює: росія розглядає НАТО як «екзистенційну загрозу», просуваючи ескалаційні дії для розколу Альянсу.
Латвійська розвідка SAB оцінює ймовірність конфронтації у 2025 році як низьку, але прогнозує її зростання до 2027 року через мілітаризацію Калінінграда (нові «Іскандери», 20 тис. особового складу).
Скібіцький попереджає: «росія демонструє значний потенціал для війни з НАТО до 2030 року», з акцентом на білорусь як плацдарм.
«Belfer Center» (червень 2025 року) висловлює скепсис: «Безпосередньої загрози нападу немає», однак гібридні атаки (у Данії, Німеччині, Польщі) наростають.
ISW (16 жовтня) фіксує: росія використовує дрони над Європою, тестуючи реакцію НАТО. Водночас деякі західні розвідки попереджають: путін виграє час, накопичуючи близько 500 тис. «сплячих» резервістів для раптового удару.
Чого очікувати?
До зими 2025–2026 років росія може активізувати бойові дії в Україні як відволікаючий маневр, однак справжній фокус — НАТО. Ймовірність інциденту в Балтії становить близько 40% у 2026 році (за оцінкою MI6).
Без застосування ядерного чинника ескалація залишиться в межах гібридних атак, а навчання «Захід-2026» стануть піком напруги.
Дії НАТО: зміцнення східних флангів (Польща, країни Балтії), санкції проти ВПК росії та посилення кіберзахисту. Україна залишається ключем — її удари вглиб росії деморалізують москву.
У підсумку, готовність росії до війни з НАТО — радше фасад, що маскує виснаження війною проти України, ніж реальна загроза великої агресії. Принаймні на цьому етапі.
Однак це не означає, що москва відмовилася від реваншистських планів. Усе залежатиме від розвитку подій. Тестування НАТО на міцність за допомогою гібридних атак триватиме. Спроби розколоти Альянс не припиняться. І якщо колись відчиниться «вікно можливостей», москва, ймовірно, спробує ним скористатися.