Росія грає у шляхетність тоді, коли розуміє, що програла

ВІЙНА
07 січня, 07:01
Росія грає у шляхетність тоді, коли розуміє, що програла
Фото: Facebook

Конвенційна війна з дотриманням "законів та звичаїв" – це розкіш. Вона доступна для сильних, або для рівних за силою супротивників.

Натомість різкий дисбаланс сил підштовхує слабкого противника до всього забороненого: показової жорстокості, тероризму, воєнної хитрості, що переходить у воєнні злочини. Звісно, до усвідомлених злочинів можуть вдаватися й ті, хто не страждають від нестачі паритету з противником.

Гітлерівці та путінці – найбільш яскраві приклади. Але для суттєво слабших злочинів та "нечесні прийоми": не просто девіація, а відчайдушна спроба вирівняти шанси; тож треба визнати, що це працює.

Наприклад, у 1995 році спрацювало захоплення цивільних заручників загоном Шаміля Басаєва у Будьонівську. Це змусило російських федералів згорнути наступальні операції та сісти за стіл переговорів, що дало чеченським повстанцям критично необхідний перепочинок.

Нерідко допомагає і надмірна жорстокість. Хоча прорахувати наперед, чи не викличе вона зворотній очікуваному ефекту, важко.

Крім того, значно слабший противник, наприклад партизани, просто технічно не здатний дотримуватися стандартів, прописаних в міжнародному гуманітарному праві. Зокрема, щодо поводження з полоненими.

Порушення правил (вимушене, або ж від початку продиктоване ментальністю Давида, що протистоїть Ґоліафу) може дати швидкий, але короткостроковий ефект. Стратегічно – це програшна ставка.

Воюючи без правил, ти зрештою втрачаєш легітимність, підтримку внутрішню і зовнішню. Відтак стаєш ще слабшим, змушеним боротися ще більш безпринципно, аж до виходу на передній план звірячих інстинктів фізичного виживання.

І навпаки. Строго конвенційна війна краще сприймається зовнішніми акторами, які починають більше інвестувати в "правильну сторону", дедалі більше посилюючи її та стимулюючи до частіших проявів шляхетності.

Для українців настала рідкісна в історії мить, коли вони, борючися під своїм синьо-жовтим прапором, можуть собі дозволити розкіш воювати шляхетно і конвенційно. Бо маємо такий-сякий паритет з агресором.

Саме тому, нам немає потреби викладати грізні послання росіянам, складені з тіл ворожих трупів, у реалі. Достатньо подражнити й віртуальними образами.

Бандерівці, до яких багато хто висуває претензії з позицій моралі та правил ведення війни, боролися в умовах абсолютного домінування їх супротивників. Жорстокість і "підступність" бандерівців були для них безальтернативними.

Наприклад, вони не мали змоги вдатися до більш "гуманного" варіанту – депортації, коли йшлося про потребу позбутися ворожого населення на певній території. Бандерівці, які воюють у паритетній конвенційній війні, – найбільший жах для Москви.

Адже філософія російської агресії – змусити противника перейти до партизанщини, звірств і тероризму; так агресія здобуває потрібну їй легітимність. Користуючися своєю перевагою, Росія починає грати у шляхетність, у подолання спровокованої нею ж гуманітарної кризи.

Людей, яким росіяни знищили домівки, поселяють у наметові табори та годують дешевою "гуманітаркою". Мирних "рятують" від здирств голодних підпільників, які продовжують чинити спротив.

Усе це відповідним чином висвітлюється у ЗМІ в умовах тотального інформаційного домінування. Протистояння двох держав переводиться у формат боротьби "сил правопорядку" з "бандитами".

Саме так Владіміру Путіну вдалося перемогти Ічкерію, і саме такий сценарій готувався ним для України. Все, що Москві було потрібно для втілення плану, це швидко здолати організований український опір у лютому минулого року.

Але, як то буває в історії, обламалися. Не на того супротивника нарвалися, Ванькі!

Автор – Максим Майоров, аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Читайте також:
Кримінал
«Найдемократичніша країна» Європи вкотре стала на бік агресора. Полеглим героям України плюнули на могили фінські слуги Феміди.
08 грудня, 12:43
Світ
Криваве вбивство сталося напередодні в окупованому Ізраїлем місті Дженін. Смерть палестинських дітей потрапило на камери спостереження.
30 листопада, 10:01
Війна
32 знищені приватні садиби, сотні наляканих цивільних і, на щастя, жодного вбитого. Такі наслідки вчорашнього ракетного нападу по Запоріжжю.
22 листопада, 16:43
Світ
70 цивільних осіб загинули від авіаудару, здійсненого літаками ЦАХАЛ по шпиталю у місті Хан-Юніс. Кількість поранених — понад 300.
20 листопада, 11:08
Світ
Сіоністський режим Біньяміна Нетаньягу не обмежився геноцидом мусульман у Ґазі. У Тель-Авіві згадали про Західний берег річки Йордан.
17 листопада, 12:45
Світ
Вказану тактику найчастіше використовують лише Тель-Авів і Москва. А ще вони є окупантами, що чинять геноцид волелюбних народів.
15 листопада, 12:03