росія продовжує експортувати нафтопродукти до Європи, - Радіо Свобода
Попри санкції російські танкери все одно експортують нафтопродукти у Європу, перевантажуючи їх на судна під прапорами країн ЄС
Про це йдеться у розслідуванні проєкту Радіо Свобода "Схеми".
Журналісти виявили, зокрема, дві налагоджені схеми постачання нафти в обхід санкцій.
Перша полягає в тому, що наповнені нафтою ординські танкери виходять з російських портів, зупиняються у Чорному морі поблизу Румунії, а там відбувається перевантаження на судна під прапорами країн ЄС, які доставляють нафтопродукцію у порти інших країн, включно з країнами Євросоюзу.
Наприклад, 27 липня московитський танкер Mekhanik Antonov біля порту Констанца перекачав свій вантаж на танкер із мальтійським прапором Georgia (власниця судна – грецька компанія). 28 та 29 липня Georgia доотримав вантаж із ординського судна VF Tanker 8. VF Tanker 8 порожнім повернувся на московію, а завантажений Georgia 10 серпня розвантажився у тому ж грецькому порту Agioi Theodoroi.
У другій схемі задіяний танкер-накопичувач з великою місткістю New Legend під прапором Ліберії, який вже п’ятий місяць непорушно стоїть у морі біля Констанци (Румунія).
Ординські танкери регулярно наповнюють його з червня цього року. А New Legend у свою чергу перевантажує нафту чи нафтопродукти на інше судно.
І вже це судно або заходить в європейський порт і розвантажується, або передає вантаж іншому судну, яке і прибуває в європейський порт.
Наприклад, 2 липня New Legend, який наповнюють ординські танкери, дозавантажив мальтійське судно San Sebastian.
San Sebastian перелив вантаж на грецький танкер Minerva Vaso.
А Minerva Vaso 15 липня вивантажився у країні ЄС – Греції, в порту Agioi Theodoroi.
Ординські танкери, задіяні у схемах, компанії – Volga Shipping (або російською – "Волжскоє пароходство") бізнесмена Володимира Лісіна. Він очолив рейтинг найбагатших людей московії за версією російського Forbes у 2022 році.
Отже. Найбагатша людина московії, бізнесмен Володимир Лісін, який забезпечує високу дохідність бюджету московії і пов’язаний із її режимом, наповну використовує свій танкерний флот, аби збувати російські нафтопродукти в ЄС під час військової агресії та отримувати прибутки. Йому вдається обходити заборону входження в європейські порти за допомогою, в тому числі, суден під прапорами ЄС. При цьому жодна із країн, окрім Австралії, не здійснила кроків, аби обмежити його діяльність на рівні персональних санкцій.
За даними українського Нацагентства з питань запобігання корупції, Лісін «здійснює комерційну діяльність у секторах економіки, що забезпечують високу дохідну частину бюджету Російської Федерації, яка відповідає за війну в Україні, тобто є значним джерелом доходів для ведення війни. Має тісні зв’язки з режимом».
При цьому напад Росії на Україну не створив для Лісіна великих проблем. Наприклад, у квітні був скандал через заяву Української федерації стрільби. Вона вимагала звільнити Лісіна з посади голови Міжнародної федерації. Мовляв, Лісін є акціонером металургійної компанії, яка працює на російську «оборонку». Заклик українських спортсменів підтримав Міністр спорту Австралії. Але Лісін залишився на посаді.
Щодо Володимира Лісіна запровадила санкції лише Австралія.
На початку березня президент США Джо Байден заборонив імпорт нафти до США, а Євросоюз почав розробку плану поступової відмови від російських енергоносіїв.
У квітні, коли ЄС ухвалив черговий пакет санкцій проти московії у відповідь на військову агресію проти України, у ньому йшлося про заборону надавати доступ до портів ЄС суднам, зареєстрованим під прапором московії.