Росія захоплює Сахель

ПОЛІТИКА
31.07.2023, 17:28
Росія захоплює Сахель
Фото: Google

Багатий на поклади урану Ніґер став новою мішенню кремлівського бункерного діда. Москва встановила свій режим у Ніамеї, та чи на довго?..

Перед вами п'ятірка країн із найбільшими родовищами урану в світі та долею з них на загальносвітовому ринку:

  1. Казахстан – 24%.
  2. Канада – 13%.
  3. Намібія – 10%.
  4. Австралія – 6%.
  5. Ніґер – 4%.

Якщо ж брати за загальними покладами, то картина така:

  1. Австралія – 28%.
  2. Казахстан – 15%.
  3. Канада – 9%.
  4. РФ – 8%.
  5. Намібія – 7%.
  6. ПАР – 5%.
  7. Бразилія – 5%.
  8. Ніґер – 4%.
  9. Китай – 4%.

Тобто, як не подивись, а Ніґер – у топі країн, які мають уран. Зокрема, тамтешнє родовище під назвою "Арліт", розробляє корпорація "Orano", яка окрім Ніґеру володіє урановими майданчиками у Канаді, Казахстані, Ніґерії, Ґабоні та Монґолії.

Крім того, повертаючись у Ніґер, варто зазначити, що "Orano" почала розробку родовища "Імурарен", що у 80-ти кілометрах від "Арліта". А тут, "на тобі"... у Ніґері відбувається військовий переворот"

Демократично обраного президента Мохамеда Базума відсторонюють і фактично капсулюють, тримаючи під вартою вдома. Далі генерал Абдурахман Чіані оголошує себе новим лідером країни, а на вулиці виходять тисячі людей з російськими прапорами та гаслами «Геть Францію!».

Як "здрастє", чесне слово! Паралельно із цим проходить саміт "Росія-Африка", на якому, зокрема, присутні лідери проросійських хунт Малі та Буркіна-Фасо – Ассімі Ґойта та Ібрагім Траоре відповідно, а нагадаю географію: обидві країни мають із Ніґером спільний кордон.

Тож і Ґойта, і Траоре вже висловили готовність допомогти хунті Ніґеру з утриманням при владі. Ясно, що за цим переворотом стоїть не так Росія, як Китай, погляньте ще раз на рейтинг загальних покладів: у Ніґеру із Китаєм однаково.

Та Франції від того не легше: доля атомної енергетики від всієї її енергосистеми становить 70,6%, що є найвищим показником у світі серед країн, в яких на території є АЕС. До прикладу: до 24.II.2022. доля атомної енергетики в Україні становила 53,9%; окрім того, Франція є ядерною Державою.

Треба щось робити, і Франція, схоже, знайшла механізм, за яким поки що не втручатиметься напряму у справи Ніґеру – ЕКОВАС (англ. The Economic Community of West African States), інакше кажучи, економічне співтовариство західно-африканських країн. Туди входять: Бенін, Ґана, Ґамбія, Ґвінея, Ґвінея-Бісау, Кабу-Верди, Кот д'Івуар, Ліберія, власне Ніґер, Ніґерія, Сенеґал, Сьєрра-Леоне, Тоґо, а також згадані вище Буркіна-Фасо та Малі.

Втім, через військові перевороти в Уаґадуґу та Бамако – членство Буркіна-Фасо і Малі наразі зупинено. Теж саме із Ніґером: ЕКОВАС заявили про зупинення всіх комерційних транзакцій із Ніамеєм і комерційних же авіарейсів туди, блокування кордонів із Ніґерією та Беніном, запровадження санкцій проти командирів хунти.  

Та найцікавіше у тому, що у разі відмови хунти Ніґера від співпраці й передачі влади законному президенту Базуму протягом 7 днів – в ЕКОВАС припустили військову інтервенцію! Отак от, можна ще додати моє фірмове "хе-хе"...

Варто зазначити, що у Франції в ЕКОВАС сильний плив. Чого вартий хоча б Кот д'Івуар, де після військового перевороту і повалення режиму Лорана Ґбаґбо у 2011 році, вже 12-й рік править Алассан Уатарра, дружина якого, біла француженка Домінік Уатарра.

У статусі Першої Леді вона є надсолідною бізнес-вумен, а очолювана нею компанія "EJD Inc" керує Іститутом Жака Дессанжа у Вашинґтоні. Її син від першого шлюбу – Лоік Фоллору – очолює велику компанію, яка спеціалізується на торгівлі какао-бобами та сировиною...

Тоґо і Бенін – також можна сміливо ставити в один ряд із Кот д'Івуаром. Ну, а з Ліберією та Ніґерією – США допоможуть. Тож, грубо кажучи, у хунти Ніґера є час до 6.VIII.2023, а потім, з вірогідністю у 85% – в Африці почнеться капітальна заворуха.

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також:
Політика
Чи хочете ви майбутнє, в якому Канада приєднається до ЄС, Росія пануватиме в Арктиці, а Китай керуватиме Латинською Америкою?
вчора, 11:46
Політика
Гучно пролунала заява радника 47-го президента США із національної безпеки. Майк Волтц закликав владу України знизити мобілізаційний вік.
15 січня, 12:36
Політика
Попри дипломатичний хист окремих наших чиновників, нема рецепта, як змінити ставлення західних суспільств ззовні. Їм там бракує сміливості.
15 січня, 07:18
Війна
У війні перемагає той, хто запропонує таке нове світобачення і порядок, які об’єднають більшість партнерів.
14 січня, 10:32
Світ
Як Гренландія може допомогти США стримати Росію та Китай?
11 січня, 07:30
Економіка
Поразка Києва у війні коштуватиме Вашинґтону дорожче, ніж допомога. Адміністрації президента Дональда Трампа є над чим поміркувати.
10 січня, 21:43