Самураї — грізні воїни в яскравих масках

МИСТЕЦТВО
14 січня, 16:20
Самураї — грізні воїни в яскравих масках
Фото: Samurai Art

У хроніках феодальної Японії самураї — не лише вмілі бійці, а й втілення мистецтва. Воно виходить далеко за межі військової майстерності.

Серед найбільш захопливих аспектів їхньої спадщини — загадкова бойова маска під назвою мен-йорой (面鎧), мен-пó (面頬) або ж мен-ґу (面具). Це така частина обладунків, що приховує обличчя самурая, створюючи своєрідну ауру таємниці та страху на полі бою.

Як стверджують дослідники самурайської минувшини країни висхідного Сонця, такі маски були не просто захисним спорядженням вояків. Вони були створені із шанобливим ставленням до традиції, з майстерністю, яка промовисто говорила про особистість і статус кожного окремого самурая.

Власне, кожна маска-менґу являла собою полотно, що часто зображало жахливі вирази облич, покликане вселити жах у серце ворога/противника. Уявіть собі: ви дивитеся в обличчя воїна, риси якого спотворилися, стали загрозливим гарчанням або ж нелюдським похмурим поглядом, наче у демона чи розгніваного божества.

Інструкція з виготовлення маски-менґу
Інструкція із виготовлення маски-менґу

Фактично, це був свого роду психологічний двобій, зітканий із заліза та лаку, але за межами поля бою ці маски — свідчення системи переконань самураїв та їхньої прихильності до Буші-до, кодексу воїна. На масках були символи, які представляли тварин або міфічних істот, позначаючи різні чесноти носія (хоробрість, сила, честь тощо).

«Мен-ґу, хоч і були частиною обладунків, але насправді це — зовнішній образ душі самураїв, відчутний зв'язок з їхньою культурою, традицією та духовністю. Сьогодні спадок цих масок та самураїв, які їх носили, зберігається у тихих залах усього п'ятьох музеїв по всій Японії: у Токіо, Наґої, Кіото та Кобе. Наприклад, наш заклад не просто демонструє ці артефакти; він розповідає історію про той час, коли честь була найціннішим надбанням людини, а маска була мовчазним вісником самурая. Ми пропонуємо відвідувачам подорож залами, де представлена еволюція цих масок, демонструючи художній прогрес та історичний контекст кожного твору», — зазначає один зі співробітників Токійського національного музею.

Прогулюючись вказаними японськими, відвідувач не просто спостерігає за реліквіями минулої епохи у скляних, прозорих стендах, а й вступаєте у діалог з історією країни висхідного Сонця. Кожна маска-менґу зі своїм унікальним дизайном і виразом схожа на персонажа з давньої казки, запрошуючи задуматися про битви та дух самураїв, які колись були втіленням японської доблесті та артистизму.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам про мистецтво фокусування уваги «Дзансін». Це — своєрідна і самобутня японська філософія, що знадобиться у повсякденному житті та допоможе у досягненні успіху.

Самураї — грізні воїни в яскравих масках_3
Читайте також:
Історія
Московія немає жодного стосунку до давньоруської спадщини. Цей болотно-лісистий улус держави Чинґізидів забув своє справжнє минуле.
05 квітня, 21:39
Історія
Харків'янин Юрій Кнорозов першим у світі дешифрував писемність жителів півострова Юкатан. Опісля нього цивілізацією майя зацікавилися інші.
31 березня, 17:20
Опінії
Російсько-українська війна триває як за землі, так і за людей та нашу культурно-історичну спадщину. Ворог знову хоче привласнити чуже.
28 березня, 13:38
Історія
Навесні 1099 року київський князь Святополк своїми військами атакував Червону Русь. Перед тим він осліпив князя-галичанина Василька.
12 березня, 08:28
Історія
2500 років тому ця 8-метрова скульптура підтримувала дах величезної релігійно споруди. Всього ж їх було 38, але до тепер збереглося лише 2.
05 березня, 07:12
Історія
Скарб був у лісі поблизу Грубешова Люблінського воєводства. Науковці датували знахідку II століттям до Христа — IV століттям після Христа.
03 березня, 07:59