Їй обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро України у взаємодії з Офісом Генерального прокурора домоглися екстрадиції до України очільниці компанії, яка незаконно перемогла у тендері.
Про це повідомляє пресслужба САП.
З червня по грудень 2022 року лідер групи через підконтрольних службових осіб УЗ забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником силових трансформаторів за завищеною вартістю.
Тоді НАБУ викрили ексрадника Офісу президента та колишнього очільника Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ Артема Шила.
НАБУ вказує, що він організував підготовку та направлення до УЗ листа «Щодо загроз державній безпеці», який став підставою для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами.
САП спільно із НАБУ домоглися екстрадиції з Болгарії очільниці приватного товариства, яке незаконно здобуло перемогу в тендері на постачання АТ «Укрзалізниця» трансформаторів за штучно завищеними цінами.
Екстрадиція відбулась завдяки співпраці з компетентними органами Республіки Болгарія та Республіки Польща.
«Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду задовольнила клопотання детектива НАБУ, погоджене з прокурором САП, і застосувала до підозрюваної запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 9,9 млн грн», – йдеться у повідомленні.
Передісторія
У квітні 2024 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро заявили про викриття організованої групи, діяльність якої призвела до заволодіння 94,8 млн грн при закупівлі трансформаторів під час воєнного стану.
За даними слідства, члени групи організували її ще в 2021 році з метою контролю за грошима АТ «Укрзалізниця».
Далі, впродовж червня – грудня 2022 року керівник групи через підконтрольних службовців «Укрзалізниці» забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником силових трансформаторів, які закупили за завищеними цінами. Пропозиції інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами відхилили, використавши лист «Щодо загроз державній безпеці».
В НАБУ зазначили, що компанію-переможця контролює громадянин Республіки Білорусь, який має зв’язки з рф, однак керівник організованої групи умисно проігнорував цей факт.
Цей «переможець» через зареєстровану в Болгарії контрольовану фірму-прокладку закупив трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродав їх «Укрзалізниці» за збільшеною майже вдвічі ціною.
«Встановлено, що самі трансформатори закуповувались через фірму-прокладку у виробника, яким частково володіли юридичні особи з РФ, та перепродавались «Укрзалізниці» за вдвічі завищеною ціною», - вказують в антикорупційній прокуратурі.
Як наслідок, «Укрзалізниця» зазнала збитків на суму 94,8 млн грн, якими заволоділи учасники злочину.
Правоохоронні органи не називали імені підозрюваного, однак журналісти дізналися, що мова йшла про колишнього начальника Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ Артема Шила.
Артем Шило працював в СБУ з 2012 року, з 2016 року працював у департаменті протидії кіберзлочинам.
У 2021 році звільнився з СБУ та став радником Офісу президента.
У 2021 році з СБУ були звільнені безпосередній начальник Шила Олексій Корнійчук з Департаменту інформбезпеки та Василь Малюк - тодішній перший заступник голови СБУ - начальник головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю (главк «К»).
Влітку 2022 року Шило повернувся до СБУ як керівник головного управління контррозвідувального захисту обʼєктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму.
14 березня 2024 року стало відомо, що Артема Шила звільнили з займаної посади.
04 травня 2024 року ВАКС арештував Шила.
«Клопотання детектива НАБУ про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задовольнити частково. Застосувати до підозрюваного Шила Артема Вікторовича запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Визначити строк дії ухвали в частині застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою 60 днів, тобто до 31 травня 2024 року включно», – оголосила рішення суддя.
У разі внесення коштів підозрюваний вийде з-під варти під наступні обов'язки:
Згодом за Артема Шила було внесено заставу і він вийшов із СІЗО.