Серед документів знайденого на Тернопільщині архіву ОУН є невідомі раніше роботи Ніла Хасевича

Опінії
14.12.2021, 01:00
Серед документів знайденого на Тернопільщині архіву ОУН є невідомі раніше роботи Ніла Хасевича
Фото: Гугл

Тернопільський архів, який пролежав у землі 70 років вважається найбільшим з усіх раніше знайдених.

Журналіст

Однією з найцікавіших знахідок найбільшого, нещодавно знайденого на Тернопільщині архіву ОУН є близько 30 малюнків авторства легендарного повстанського художника і графіка Ніла Хасевича та його учнів. Річ у тім, що серед вказаних робіт школи Хасевича є 2 роботи, які раніше дослідникам не зустрічалися.

Про це нам повідомив директор Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини Євген Філь, з яким мені вдалося поспілкуватися в переддень презентації архіву українського підпілля ОУН Подільського краю.

“В переліку робіт, серед іншого, є зображення Провідника ОУН Бандери та першого командира УПА Клима Савура. Також роботи, де показано тяглість поколінь: зображено княжу добру, козаків, повстанців, колгоспне рабство (і боротьбу проти нього), героїв Крут і Базару”, – зазначив у розмові Філь.

Серед документів знайденого на Тернопільщині архіву ОУН є невідомі раніше роботи Ніла Хасевича_1
Серед документів знайденого на Тернопільщині архіву ОУН є невідомі раніше роботи Ніла Хасевича_3

Ці скарби – складова архіву ОУН, який виявили на Бережанщині у трьох металевих бідонах.

Наразі відомо, що унікальні документи датовані 1948-1951 роками.

А архів, за словами директора Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини, належить до організаційної референтури ОУН Подільського краю.

За його даними ця організаційно-територіальна одиниця ОУН (Подільський край) в 1949-51 роках складалася з Чортківської, Тернопільської, Кременецької, Кам'янець-Подільської та Вінницької округ.

В альбомі ж Хасевича представлені понад 30 робіт, виконаних ним особисто та у співпраці з учнями-графіками з підпілля.

Євген Філь сказав, що роботи одного з учнів зашифровані під підписом “М”.

Ми припускаємо, що це Мирон. Бо був учень, який мав саме таке ім'я”, – поінформував Євген Філь – “Наразі ми вже укомплектували 16 пакетів документів. За матеріалами архівної збірки сформували 28 справ, які об'єднують 250 звітів теренових осередків ОУН: фінансові, інформаційні, пропагандистські, повідомлення про бої, списки полеглих та інше.Зокрема містяться звіти теренових осередків ОУН, датовані 1949-1951 роками, з Тернопільщини, а також із Львівського краю ОУН і Волині (Берестейщина, Рівненщина, Житомирщина та ін. Також понад півтори сотні різнорідних листівок, звернень. Зокрема і бофонів виконаних в кольоровій гамі. Близько 50 книг міжвоєнного періоду і радянських видань.
Що цікаво серед іншого в бідонах “збереглися” фотоапарат Москва та понад 10 оригінальних карт німецького часу.Також є львівська вишита чорна сорочка, яка скоріше за все належала  організаційному референтові ОУН Подільського краю Іванові Прокопишину (”Бурлан”, ”Модест”.

Серед документів знайденого на Тернопільщині архіву ОУН є невідомі раніше роботи Ніла Хасевича_5

Історія діяльності ”Бурлана” позначена цифронім «579», який загинув 6 листопада 1951 р. на хуторі Підболото біля села Темногайці, що на Шумщині.

Документи ОУН чекали на "адресатів" аж 70 років

Деякі з документів, що цікаво, були запаковані й там позначено імена адресатів, підкреслив Філь:

Це Д-48 – цифронім Йосипа Демчука – окружного Провідника Вінниччини, який із 1949 р. розбудовував на території Вінниччини округу ОУН, а в лютому 1951 р. був заарештований органами МВС в обласному центрі. А згодом, в  жовтні 1952 року він був закатованій обласній тюрмі.

Також не отримали документацію“СК-9” – Михайло Качанівський (“Качура”,“Скоба”) – Кам’янець-Подільський окружний Провідник ОУН, який потрапив у полон у листопаді 1951 р.

Та КР-3” – під таким цифронімом діяв Ілярій Сказінський (“Крига”, “Тимчук”), який у 1949-1951 роках виконував обов’язки Чортківського окружного провідника ОУН та був співробітником крайового осередку пропаганди ОУН Подільського краю.

Його заарештували працівники МДБ у травні 1951 р. та прилюдно стратили 28 жовтня 1951  у Чорткові.

Тож ці пакунки були запаковані і мали бути відправлені провідникам. Але ті люди, ми маємо таку інформацію, що відповідали за відправлення загинули на Шумщині разом з Іваном Прокопишиним (Бурланом) і ті бідони дочекалися аж 2021 року.
 
Нагадаємо також, що архів ОУН, датований 1948-1951 роками знаходився за містом Бережани, перед с. Малинівка, не доїжджаючи до джерела з правої сторони від дороги у лісовому масиві, на віддалі 1,5 км.

Три бідони документів знайдено пошуківцями Андрієм Хруником і Андрієм Остапом.

Перший бідон знайшли 13 жовтня 2021 р. на глибині до 40 см, а другий і третій – 14 жовтня 2021 р. на віддалі 10 м один від одного (у вигляді трикутника).

Уже 17 жовтня 2021 року директор Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини Євген Філь разом із представником геодезичної служби Романом Стецем зробили прив’язку до місцевості та карти, а також відзняли ці місця.

Євген Філь серед іншого наголосив, що документи були вологі, тож довелося їх відкривати по-одному та просушувати.

Окрім того, працівники музею з 17 жовтня до 15 листопада посортували і переписали наявні архівні матеріали.

Тепер їх віддають на оцифровування. Але деякі з документів потребують реставрації.

Наразі в музеї вже шукають кошти для проведення цих робіт та сподіваються на людей доброї волі, готових допомогти у звершенні цієї благородної справи.

P.S. Деяка з оприлюдненої інформації публікується вперше.
 

Читайте також:
Світ
До переліку справжніх самостійників карателі Луб'янки додали нікому невідомих маргіналів. Усі вони тепер — «украй небезпечні терористи».
13 січня, 14:52
Політика
До українських захисників напередодні Нового року звернувся третій президент України Віктор Ющенко.
01 січня, 10:33
Історія
Як народ Ічкерії розгромив танкові частини російських окупантів.
26.11.2024, 18:05
Опінії
Щоб історія з жертвами не повторилася, треба в місце зростання того «Орєшніка» запустити «Томагавк», або хоча б «Грім»
23.11.2024, 07:38