Шабунін, з речами на вихід!

Шабуніну найближчим часом буде повідомлено про підозру в шахрайстві та ухиленні від військової служби.
Командиру відділення польового механізованого хлібозаводу продовольчого складу 218 об’єднаного центру забезпечення сил логістики ЗСУ в м.Харків (військова частина А1361) гвардії сержанту Шабуніну В.В. найближчим часом буде повідомлено про підозру в шахрайстві (частина 2 статті 190 КК України) та ухиленні від військової служби (частина 4 статті 409 КК України).
Саме такий висновок можна зробити, ознайомившись з розміщеними в Єдиному державному реєстрі судових рішень ухвалами слідчого судді в кримінальному провадженні № 62023100130002015 від 15.12.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 409, ч. 5 ст. 407, ч. 1 ст. 201-2, ч. 4 ст. 410, ч. 4 ст. 426, ч. 4 ст. 409, ч. 4 ст. 358, ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 426-1 КК України, що розслідується слідчими Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.
Фабула кримінальної справи проста й невигадлива. У перші дні повномасштабного вторгнення два професійних громадських активісти – Віталій Вікторович Шабунін і тричі засуджений за квартирні крадіжки Дмитро Олегович Шерембей – з метою уникнути реальної мобілізації домовились з командиром 207 окремого батальйону ТрО (військова частина А7376) підполковником Віктором Васильовичем Юшком, що Юшко влаштує Шабуніна та Шерембея на фіктивну військову службу.
Упродовж півтора року «представники громадянського суспільства» Шабунін і Шерембей лише рахувались у батальйоні, але проживали вдома й розважались у столичних генделиках, отримуючи за це від Юшка не тільки грошове забезпечення солдатів (23 тисячі грн на місяць), але й додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч грн на місяць за виконання бойових (спеціальних) завдань. А на випадок, якщо в у військову частину прибуде якась комісія з перевіркою й почне рахувати особовий склад по головах, підполковник Юшко регулярно видавав накази про фіктивні відрядження солдатів Шабуніна й Шерембея до Національного агентства з питань боротьби з корупцією, Центру благодійної допомоги в м.Харків, Центру благодійної допомоги в м.Миколаїв, Центру дослідження трофейного та перспективного озброєння та військової техніки, Центру інновацій та оборонних технологій та інших установ, які не мають жодного відношення до проходження військової служби мобілізованими солдатами і в яких Шабунін і Шерембей, ясна річ, також не з’являлись.

Як розповідають військовослужбовці 207 окремого батальйону ТрО, таких як Шабунін і Шерембей у військовій частині було понад 20 осіб: ухилянти фіктивно рахувались на службі й щомісяця отримували на свої банківські картки грошове забезпечення та додаткову винагороду за виконання бойових (спеціальних) завдань, на подяку за це переказуючи частину грошей підполковнику Юшку.
Усього за 2022-2023 роки, упродовж яких Юшко командував військовою частиною А7376, у такий спосіб з державного бюджету було вкрадено понад 20 млн. грн, з яких 1,9 млн. грн отримали Шабунін і Шерембей.
Але й це не все. Юшко, переконаний у власній безкарності, організував розкрадання волонтерської допомоги (завдяки цьому солдат Шабунін привласнив автомобіль Nissan Pathfinder, ввезений в Україну волонтерами без сплати митних платежів як майно, призначене для військової частини А7376 – цей епізод також розслідується в цьому кримінальному провадженні) і навіть став вимагати з підлеглих гроші за довідки форми №6 про безпосередню участь у бойових діях.

Злочинна діяльність підполковника Юшка була припинена лише 20 лютого 2025 року, коли слідчі ДБР, нарешті, повідомили йому про підозру в зловживанні службовим становищем.
Що ж стосується Шабуніна та Шерембея, то у вересні 2023 року, після того, як військовослужбовці 207 окремого батальйону ТрО зажадали від підполковника Юшка очистити військову частину від «мертвих душ», ці «агенти змін» кинулись у ноги щойно призначеному міністру оборону Умєрову, обіцяючи за нього бога молити й руки йому цілувати, аби тільки Умєров гарантував, що вони не потраплять на фронт.
Зворушений Умєров спочатку фіктивно влаштував Шабуніна та Шерембея бойовими медиками взводу охорони 101 окремої бригади охорони Генерального штабу – без проходження будь-якої підготовки й навіть без складання Військової присяги. А невдовзі Шабунін і Шерембей, яким Умєров без проходження не тільки сержантської, але навіть базової військової підготовки присвоїв звання сержантів, стали фіктивно рахуватись на службі в Центрі інновацій і оборонних технологій Міноборони.
Одночасно Умєров, якого Шабунін оспівував і облизував, домовився з Офісом Президента в особі пана Татарова про блокування розслідування кримінального провадження № 62023100130002015 від 15.12.2023, зареєстрованого у зв’язку з витівками Юшка, Шабуніна та Шеремебя.
Наслідки не забарились: у лютому 2025 року гвардії сержант Шабунін отримав копняка під зад і, вилетівши з Центру інновацій і оборонних технологій, приземлився в Харкові, у механізованому хлібозаводі продовольчого складу 218 об’єднаного центру забезпечення сил логістики ЗСУ.
Що ж стосується кримінального провадження, матеріали якого з грудня 2023 року вкривались пилом у кабінеті слідчого Третього слідчого відділу Теруправління ДБР у м.Києві Романа Коломійця, то в Романа Реневича раптом прокинулась правосвідомість і він після півтора року анабіозу став проводити слідчі дії, повідомив про підозру Юшку й звернувся до слідчого судді Печерського райсуду Києва Сергія Вовка з низкою клопотань.
Ухвалами від 21 січня 2025 року в справах №757/900/25-к,№757/906/25-к і №757/911/25-к слідчий суддя надав дозвіл на тимчасовий доступ до інформації щодо вхідних та вихідних з’єднань телефонів, яким користується Шабунін, місцезнаходження абонента з адресами розташування базових станцій (із вказівкою азимутів ретрансляційних антен) та інформації про рух коштів по банківському рахунку Шабуніна. А ухвалою від 21 січня 2025 року в справі №757/896/25-к слідчий суддя дозволив вилучити в НАЗК оригінали документів з підписами колишнього голови НАЗК Олександра Новікова та його заступника Артема Ситника. Як зазначено в ухвалі, «необхідність вилучення оригіналів документів слідчим аргументовано, серед іншого, тим що у кримінальному провадженні заплановано призначення та забезпечення проведення судової почеркознавчої експертизи щодо документів, що стали підставою для відрядження солдата Шабуніна В.В. до НАЗК та належності на них підписів відповідним службовим особам».
Окрім того, цією ж ухвалою слідчий суддя надав дозвіл на тимчасовий доступ до документів щодо наявності «листування НАЗК із військовою частиною А7376 щодо необхідності відрядження військовослужбовця Шабуніна В.В.; щодо реєстрації в книгах реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції або відповідних систем документообігу листування із військовою частиною А7376; відомостей прохідної системи щодо доступу військовослужбовця Шабуніна В.В. у середину будівлі НАЗК з відображенням дати та часу з відеозаписами; відомостей щодо здійснення обліку робочого часу Шабуніна В.В. (п.і.б. та посада, контактні дані відповідної службової особи); … відомостей про дозвіл та/або перепустки Шабуніна В.В. на заїзд до внутрішнього двору НАЗК на транспортному засобі Nissan Pathfinder 2005 року випуску (номерний знак KV 2132) з можливістю ознайомитися з ними, та вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку)».
Ухвалою слідчого судді від 31 січня 2025 року в справі №757/4563/25-к накладено арешт на бухгалтерську документацію, вилучену під час обшуку в 207 окремому батальйоні ТрО (військова частина А7376).
Ухвалою слідчого судді від 31 січня 2025 року в справі №757/4555/25-к накладено арешт на документи, пов’язані з фіктивними відрядженнями солдата Шабуніна В.В. та солдата Шерембея Д.О., що були вилучені під час обшуку в 207 окремому батальйоні ТрО (військова частина А7376). Особливу цінність для слідства становить вилучена під час обшуку посвідка на «відрядження» Шабуніна до Центру дослідження трофейного та перспективного озброєння та військової техніки в квітні 2023 року.
Річ у тім, що 29 квітня 2023 року журналіст Петро Терентьєв, випадково зазирнувши в кафе «Зигзаг», що на вулиці Рейтарський у Києві, побачив, як солдат Шабунін – у той час як його військова частина виконувала завдання в Бахмутському районі – досліджує «перспективне озброєння».
Третьою за столом була головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, яка заливала сливу разом з Шабуніним і яка не потрапила в кадр лише тому, що в момент зйомки відлучилась у туалет.
Наступна серія ухвал слідчого судді від 24 квітня 2025 року в справах №757/18849/25-к, №757/18845/25-к,№757/18851/25-к, №757/18855/25-к, №757/18840/25-к і №757/18879/25-к становить собою видатний інтерес для дослідників такого явища як «шабунінг» – тобто ухилення військовослужбовця від військової служби. Цими ухвалами слідчий суддя надав дозвіл на встановлення місцезнаходження телефону дружини Шабуніна в той час, як її чоловік, начебто, перебував у відрядженні (насправді, Шабунін проживав удома). А також – отримати документи в Центрі дослідження трофейного та перспективного озброєння та військової техніки й Центрі інновацій та оборонних технологій на предмет того, яку саме роботу там виконував прикомандирований солдат Шабунін. Але, найголовніше, в описових частинах цих ухвал відтворюються клопотання слідчого з описом того, що саме інкримінується Шабуніну – тобто шахрайство та ухилення від військової служби. По-суті, клопотання слідчого скопійовані з проєкту підозри, яка вже підготовлена й скоро має бути вручена ухилянту та шахраю Шабуніну.
Ось скорочений текст однієї з ухвал слідчого судді Печерського районного суду – від 24 квітня 2025 року в справі №757/18879/25-к – постановленої в кримінальному провадженні №62023100130002015 від 15.12.2023. Ті фрази з ухвали, які не є суттєвими для розуміння суті кримінального правопорушення, пропущені, щоби не втомлювати читацьку громадськість. Втім, гурмани можу ознайомитись з повним текстом цієї ухвали за посиланням у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
***
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва …
В С Т А Н О В И В :
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів. Обґрунтовуючи внесене клопотання слідчий вказує наступне.
Третім слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 62023100130002015 від 15.12.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 409, ч. 5 ст. 407, ч. 1 ст. 201-2, ч. 4 ст. 410, ч. 4 ст. 426, ч. 4 ст. 409, ч. 4 ст. 358, ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 426-1 КК України.
…
Згідно наказу командира військової частини А7376 від 25.02.2022 № 3 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», мобілізаційної директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.02.2022 №32/321/501/13т Шабуніна Віталія Вікторовича призначено на посаду водія-електрика радіостанції інформаційно-телекомунікаційного вузла, ВОС – 790058, шпк – «солдат», який з цього ж дня прийняв справи і посаду та приступив до виконання службових обов`язків.
Відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних закладах освіти, затверджується Президентом України.
Згідно з п. 9 Розділу І Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, установлено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції (далі – НАЗК ) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику. При цьому статтею 11 указаного Закону, яка визначає повноваження НАЗК, функцій, завдань та повноважень щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності на НАЗК не покладено.
Окрім того, у Переліку посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами, затвердженому Указом Президента України від 03.05.2017 № 126/2017 (далі – Перелік посад), не передбачено посад в НАЗК , що заміщуються військовослужбовцями.
У свою чергу, в порушення вищевказаних вимог нормативно правових актів, солдат Шабунін В.В., в умовах воєнного стану, перебуваючи на військовій службі, вчинив ухилення військовослужбовцем від несення обов`язків військової служби шляхом іншого обману за наступних обставин.
Так, у період із 25.02.2022 по 05.09.2022, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, солдат Шабунін В.В., не бажаючи переносити труднощі та виконувати обов`язки військової служби за посадою, бойові завдання в складі військової частини А7376, маючи намір перебувати у місцях, віддалених від районів проведення бойових дій, а також проводити час на власний розсуд, без виконання обов`язків військової служби, переконав командування військової частини А7376 у необхідності та правомірності направлення його, Шабуніна В.В., нібито для виконання військового обов`язку до сторонніх організацій, які не виконують функцій та завдань у сфері оборони, зокрема до НАЗК. При цьому, Шабунін В.В. усвідомлював, що НАЗК не виконує функцій та завдань у сфері оборони, що в указаній установі відсутні посади, які заміщуються військовослужбовцями відповідно до Переліку посад, що будь-які потреби у його відрядженні до НАЗК відсутні, а також не мав наміру виконувати в указаній установі не лише обов`язки військової служби, а й будь-які інші службові обов`язки.
З метою реалізації свого протиправного умислу Шабунін В.В. у період з вересня 2022 року по лютий 2023 року спромігся отримати в НАЗК листи-клопотання до військової частини А7376 за підписами осіб керівного складу вказаного органу про потребу у його відряджені до НАЗК нібито для виконання завдань указаного органу виконавчої влади, після чого надав зазначені листи-клопотання до військової частини. Тим самим, Шабунін В.В. переконав командування військової частини А7376 , а саме командира Юшка В.В., про нібито правомірність та необхідність його відрядження до НАЗК для виконання в указаній установі завдань та обов`язків військової служби, а також завдань НАЗК.
Зокрема, реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на ухилення від несення обов`язків військової служби, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи із прямим умислом, з метою ухилення від несення обов`язків військової служби, керуючись особистим мотивом, солдат Шабунін В.В. ввів в оману командира військової частини А7376 Юшка В.В., зокрема запевнив про необхідність виконання ним, Шабуніним В.В., в НАЗК обов`язків як військової служби, так і завдань, які виконуються НАЗК відповідно до повноважень цього органу. При цьому він надав до військової частини виготовлений за підписом керівної особи НАЗК лист від 05.09.2022 №01-01/18905-22 з клопотанням про його направлення до НАЗК, на підставі якого командир військової частини А7376 Юшко В.В. видав наказ про відрядження Шабуніна В.В. до НАЗК від 24.09.2022 № 214 з метою реалізації функцій та завдань агентства, строком на 30 діб, з 24.09.2022 по 23.10.2022. Тобто, місцем служби солдата Шабуніна В.В. було визначено НАЗК, яке розташоване за адресою: м.Київ, бульвар Миколи Міхновського, 28.
Після прибуття останнього до НАЗК йому не було визначено ні обов`язків військової служби, ні будь-яких інших обов`язків у сфері діяльності НАЗК, які він мав виконувати. Шабуніна В.В. не було призначено на будь-яку посаду, не закріплено за будь-яким структурним підрозділом НАЗК, не визначено робочого місця та безпосереднього керівника. Скориставшись зазначеним, останній, починаючи з 24.09.2022, не прибув у підпорядкування жодного структурного підрозділу НАЗК, у зв`язку з чим будь-яких службових завдань відповідно до повноважень НАЗК не виконував, і, в порушення встановлених Правил внутрішнього розпорядку НАЗК, затверджених 19.08.2022, та наказу командира військової частини А7376 від 24.09.2022 № 214, до визначеного йому місця служби – будівлі НАЗК, розташованої за адресою: м.Київ, бульвар Миколи Міхновського, 28, після 24.09.2022 не прибував, а займався особистими справами.

Таким чином, Шабунін В.В. розумів, що йому не визначено будь-яких службових обов`язків, не закріплено за будь-яким структурним підрозділом НАЗК, не визначено робочого місця та безпосереднього керівника, не доручено будь-яких завдань, не існує необхідності в його щоденному прибутті до НАЗК, і він не відвідує визначене йому місце служби – будівлю НАЗК, тобто не здійснює діяльність у сфері функцій та завдань НАЗК. Разом з тим, всупереч вимог ст. 12 Статуту, про вищевказані обставини не виконання ним службових обов`язків, про незалучення його до здійснення функцій та завдань НАЗК, а також про тривале неприбуття до визначеного місця служби – будівлі НАЗК, Шабунін В.В. ні своєму безпосередньому начальникові, ні будь-кому з прямих начальників не доповів, тобто укрив обставини, про які повинен був повідомити.
24.10.2022, після завершення терміну відрядження, Шабунін В.В., розуміючи, що жодних функцій та завдань НАЗК він не виконує, приміщення вказаного органу всупереч вищевказаних Правил внутрішнього розпорядку НАЗК не відвідує, з метою продовження ухилення від виконання обов`язків військової служби, спромігся отримати в НАЗК інший лист про його відрядження до зазначеного органу виконавчої влади – від 24.10.2022 № 01-01/22197-22.
Прибувши до військової частини А7376, з метою не бути викритим у своїй злочинній діяльності та продовжувати ухилятися від виконання обов`язків військової служби, Шабунін В.В. також приховав факт не виконання ним в НАЗК ні обов`язків військової служби, ні функцій і завдань Національного агентства з питань запобігання корупції та надав командуванню військової частини вищевказаний лист від 24.10.2022 №01-01/22197-22. Після видання командиром військової частини А7376 Юшком В.В. наказу від 30.10.2022 №250 про відрядження солдата Шабуніна В.В. до НАЗК з метою реалізації функцій та завдань агентства, строком на 30 діб, останній, скориставшись зазначеним, продовжив аналогічно вищевикладеним обставинам ухилятися від несення обов`язків військової служби, виконання функцій та завдань НАЗК, а також не відвідувати будівлю НАЗК.
Аналогічним чином Шабунін В.В. отримав від посадових осіб НАЗК листи про його відрядження від 24.11.2022, від 28.12.2022 №01-01/25794-22 та від 27.01.2023 №01-01/1742-23, надав їх до військової частини А7376, приховав від командира військової частини, що в НАЗК жодних завдань йому визначено не було, що він не виконував ні обов’язків військової служби, ні функцій та завдань Національного агентства з питань запобігання корупції, а використовував час на власний розсуд. Тим самим Шабунін В.В. ввів в оману командира – Юшка В.В., та забезпечив собі можливість продовжувати перебувати поза межами військової частини та не виконувати обов`язки військової служби, у т.ч. бойові завдання у її складі, в умовах воєнного стану.
Після видання командиром військової частини А7376 Юшка В.В. наказів від 30.10.2022 №250 про відрядження солдата Шабуніна В.В. до НАЗК з метою реалізації функцій та завдань агентства, строком на 30 діб, з 30.10.2022 по 29.11.2022, від 30.11.2022 №281 про відрядження солдата Шабуніна В.В. до НАЗК з метою реалізації функцій та завдань агентства, строком на 30 діб, з 30.11.2022 по 29.12.2022, від 01.01.2023 №1 про відрядження солдата Шабуніна В.В. до НАЗК з метою реалізації функцій та завдань агентства, строком на 31 добу, з 01.01.2023 по 31.01.2023, від 28.01.2023 №28 про відрядження солдата Шабуніна В.В. до НАЗК з метою реалізації функцій та завдань агентства, строком на 14 діб, з 28.01.2023 по 10.02.2023 солдат Шабуніна В.В. продовжив замовчувати, що, аналогічно вищевикладеному, будь-якої потреби у його перебуванні в НАЗК не існувало, що йому не було визначено ні обов`язків військової служби, ні обов`язків, які відповідали функціям та завданням НАЗК, що його не було призначено на будь-яку посаду, не закріплено за будь-яким структурним підрозділом НАЗК, не визначено робочого місця та безпосереднього керівника, і він, навпаки, використовує час на власний розсуд.
Скориставшись вищевказаним, солдат Шабунін В.В. до 10.02.2023 продовжив перебувати поза межами військової частини та визначеного йому місця служби – приміщення НАЗК за адресою: м.Київ, бульвар Миколи Міхновського, 28, прибував до вказаної установи лише епізодично, для отримання нарочно листів до військової частини А7376 для продовження термінів його відрядження. При цьому з 24.09.2022 по 10.02.2023, солдат Шабунін В.В. обов`язків військової служби та обов`язків, які відповідали функціям та завданням НАЗК, не виконував, проводив час на власний розсуд у м. Києві, відвідував заклади громадського харчування, пересувався автомобілем по м. Києву у власних потребах. У той же час, з 24.09.2022 по 10.02.2023 останній, як військовослужбовець Збройних Сил України, отримував грошове забезпечення із фінансового підрозділу, до якого прикріплена військова частина А7376.
10.02.2023 Шабунін В.В. добровільно прибув до військової частини А7376, чим припинив свою злочинну діяльність – ухилення від несення обов`язків військової служби шляхом іншого обману.
Таким чином, наявні підстави вважати, що в діях Шабуніна В.В. наявні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 409 КК України, тобто ухилення військовослужбовця від несення обов’язків військової служби шляхом іншого обману, вчиненому в умовах воєнного стану.
Одночасно, перевіряються обставини можливого вчинення ШАБУНИНИМ В.В. кримінального правопорушення проти власності за наступних обставин.
…
Пунктом 2 розділу І «Загальні положення» Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі – Порядок № 260), зазначено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов`язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
Відповідно до п. 15 розділу І «Загальні положення» Порядку № 260 грошове забезпечення не виплачується за час відсутності на службі без поважних причин одну добу і більше.
Так, Шабунін В.В., усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, всупереч вищевказаних норм законодавства, діючи із прямим умислом, з метою особистого незаконного збагачення за рахунок Державного бюджету України, будучи відсутнім на службі без поважних причин, в умовах воєнного стану, у період з 24.09.2022 по 10.02.2023, ухиляючись від виконання обов`язків військової служби, однак ввівши в оману командира військової частини А7376 Юшка В.В., заволодів чужим майном – коштами Державного бюджету на загальну суму 183 811,06 грн, які використав на власний розсуд одержавши їх без виконання обов`язків військової служби та будучи безпідставно відсутнім на військовій служби. Як наслідок, у зв`язку із викладеним було зайво нараховано та оплачено ЄСВ за Шабуніна В.В. у сумі 40 438,43 грн, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету в особі військової частини А4076 на загальну суму 224 249,49 грн, що завдало значної шкоди військовій частині А4076.
Таким чином, в діях Шабуніна В.В. вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, а саме – заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайстві), що завдало значної шкоди потерпілому.
Разом з тим, у зазначеному кримінальному провадженні досліджуються обставини вчинення систематичного ухилення військовослужбовців Шабуніна В.В. та Шерембея Д.О. від виконання обов`язків військової служби, серед іншого і під час відряджень до Центру Інновацій та розвитку оборонних технологій, м. Київ, до Центру дослідження трофейного та перспективного озброєння та військової техніки та до військової частини А4494 .
…
У зв`язку із цим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 26.08.2022 у Юшка В.В., командира військової частини А7376 та прямого начальника солдата Шабуніна В.В., виник умисел одержати неправомірну вигоду нематеріального характеру для себе у виді використання можливостей від знайомства з Шабуніним В.В. та від сприяння останньому в полегшенні умов проходження військової служби, а також одержати неправомірну вигоду нематеріального характеру для іншої фізичної особи – солдата Шабуніна В.В. у виді надання останньому переваг у проходженні військової служби. Зазначене у майбутньому проявилась у реалізації Юшком В.В. своїх власних інтересів за рахунок максимального сприяння Шабуніну В.В. в полегшенні умов проходження військової служби та в інтересах останнього, пов`язаних із його відрядженням до інших установ, що віддалені від районів ведення бойових дій.
З метою реалізації свого умислу Юшко В.В. без наявних на те підстав та необхідності видав накази по військовій частині А7376 від 26.08.2022 №185 та від 07.09.2022 №197 про відрядження Шабуніна В.В. до центрів благодійної допомоги у міста Харків та Миколаїв у період з 26.08.2022 по 05.09.2022 та з 07.09.2022 по 14.09.2022 з метою отримання благодійної допомоги та технічних засобів, при відсутності жодних відомостей про передачу чи поставку указаними благодійними центрами до військової частини А7376 будь-яких матеріально-технічних засобів.
…
Разом з тим, у кримінальному провадженні досліджуються обставини вчинення інших кримінальних правопорушень у яких жодній особі про підозру не повідомлялось. Досудове розслідування здійснюється за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 409, ч. 5 ст. 407, ч. 4 ст. 409, ч. 1 ст. 201-2, ч. 4 ст. 410, ч. 4 ст. 426, ч. 4 ст. 409, ч. 4 ст. 358, ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 190 КК України.
Джерело: naspravdi.today