Шантаж голодною армією

ВІЙНА
06 березня, 16:07
Шантаж голодною армією

Постачальники поставили ультиматум Міністерству оборони України

До кінця подання пропозицій на торгах із закупівлі харчування залишилось кілька годин. Тим часом, у понеділок в Міністерстві оборони відбулась нарада, на якій вирішувалось, що робити, щоб запобігти ситуації, коли армія лишиться без харчів. Тому частинам дано наказ накопичувати. Тоді як вперше з 2022 Міністерство йде на укладання прямого договору по харчуванню.

Як так сталось і чому? А тому, що компанії-постачальники, які тримають цей ринок 30 років, геть не зацікавлені віддавати ринок.

Через рішення Шостого апеляційного суду вони добились визнання незаконними критеріїв для попередніх торгів від ДОТ. Рішення ухвалювали судді з майном у Москві та фігуранти «плівок Вовка».

Зараз торги оголошено фактично за старими вимогами колегіального органу Міноборони.

Водночас постачальників категорично не влаштовує, що заявки від частин тепер збиратиме ДОТ, а не вони самі напряму від частин. Чому? Бо це головна артерія корупції, про яку автор писала напередодні.

ДБР та Нацполіцією зафіксовано, що постачальники входили в злочинну змову з представниками військових частин, в результаті чого добові порції військових зменшувались на третину. Водночас ВЧ та постачальник підписували фальшиві накладні, за якими нібито постачали товар, якого насправді не було. Так, тільки через одну частину бюджет країни компаніями групи Глиняної було пограбовано на 5 мільйонів гривень.

Нинішнім постачальникам Міноборони дуже не вигідна реформа, яку анонсував ДОТ – перехід на закупівлю окремих харчових груп. Бо туди таких хочуть вийти виробники, які зараз за безцінь віддають свою продукцію постачальникам Міноборони, а ті накручують там від 26 до 187% прибутку.

Як не допустити втрати ринку?

Існує велика ймовірність, що керівника ДОТ Арсена Жумаділова спробують звільнити вже за тиждень через провал закупівлі харчування.

Далі як варіант Жумаділова спробують змінити на більш лояльну до постачальників (і публічно відому особу) або ж взагалі ліквідувати ДОТ, під соусом, що на нього іде забагато грошей за сумнівного результату.

Шантаж голодною армією_1

Водночас сама ідея реформи також під загрозою – її наразі переносять десь на четвертий квартал, під приводом, що треба провести окрему постанову через Кабмін.

При цьому на третій квартал готується експеримент по закупівлі окремих харчових груп, який цілком може показати вищі ціни, ніж зараз. Не без впливу зацікавлених гравців.

Тим часом самі гравці перейшли до фактично прямого шантажу Міноборони.

Один з найбільших постачальників харчування для Міноборони компанія «Атомсервіс» погрожує не вийти на наступні торги, якщо не будуть змінені умови участі в них.

Про це йдеться в листі компанії на адресу міністра Рустема Умєрова, його заступника Дмитра Кліменкова та керівника Державного оператора тилу Арсена Жумаділова.

«Атомсервіс» не влаштовує, що компанії можуть претендувати максимум на 4 лоти з оголошених. Хоча вимога була встановлена ще за минулого міністра оборони колегіальним органом – вона передбачає не віддавати одній компанії більше третини замовлення, щоб не ставити під загрозу забезпечення армії.

«Атомсервіс» проти того, щоб компанія отримувала кошти через 50 днів після останньої поставки. Хоча в попередні тижні в матеріалах в телеграмканалах ДОТ розкритикували за бажання давати передплату постачальникам.

«Атомсервіс» не влаштовує, що компанії доведеться постачати товар в інші області, ніж визначено. Тоді як ДОТ хоче змінити логіку постачання, щоб військові частини передавали замовлення йому, а тоді вже визначати, якій компанії ближче довозити.

«Атомсервіс» проти проведення аудиту потужностей постачальника. Крім того, компанія вважає незаконним встановлення штрафу за непостачання вчасно продукту.

Компанія також вимагає привести ціни на продукти харчування в каталозі до ринкових.

«У випадку, якщо не будуть враховані зауваження ТОВ «Атомсервіс» та не приведені граничні ціни в Каталозі продуктів харчування у відповідність до наявних ринкових цін станом на дату публікації Оголошення, ТОВ «Атомсервіс» не готове і буде брати участь в оголошеній процедурі закупівлі харчування для особового складу Збройних сил України і не зможе забезпечити постачання продуктів ЗСУ в подальшому на оголошених дискримінаційних умовах» — сказано в листі.

Шантаж голодною армією_3

Шантаж голодною армією_5

Шантаж голодною армією_7

Шантаж голодною армією_9

Як відомо, минулого року «Атомсервіс» виграв тендерів на понад 7 мільярдів гривень.

Водночас правоохоронці розслідують факти підкупу співробітниками компанії представників військових частин для того, щоб підмінити замовлений товар на більше дешевий.

Також правоохоронцями вже встановлено, що умови договорів Міноборони з ТОВ «ВІЙСЬКСЕРВІС-ВОЛОНТЕР» (№ 286/2/22/13) та ТОВ «АРМІСЕТ» (№ 286/2/22/41) суттєво відрізняються в пунктах про необхідність погодження замовником заявки на постачання з виконавцем, з огляду на наявність продуктів на складі виконавця.

Положення інших договорів не передбачали обов’язку погодження заявки з виконавцем, а навпаки встановлювали штраф постачальнику у розмірі 20 % вартості непоставлених продуктів. Крім того, в обох договорах відсутня вимога про обов’язкову згоду замовника на заміну виконавцем замовлених продуктів та покладення у такому разі додаткових витрат саме на виконавця.

Зазначені компанії також фігурують у справі представника КСЛ Козловського.

Також відомо, що ТОВ «АРХІМАГІР» (входить в ту ж групу, що і «Атомсервіс») на порушення пункту п. 7.4.1 Договору від 09.08.2022 № 286/2/22/51 та частини першої статті 193 Господарського кодексу України не забезпечив виконання заявок військових частин у повному обсязі.

А саме, не поставило окремі продукти харчування (по кількості, асортименту) на загальну суму 2 048 119,29 грн, та водночас без згоди військових частин поставило продукти харчування, які військові частини не замовляли, на суму 1 131 468,24 грн.

Військові частини на порушення пункту 7.3.6 Договорів із ТОВ «АРХІМАГІР» Акти про порушення договірних зобов’язань суб’єктом господарювання не складали, а приймали продукти харчування, які не були визначені у заявках, та включали їх до актів приймання-передачі комплектів продуктів харчування за Каталогом.

Аналогічні претензії є по іншим компаніям-постачальникам. Тому їм дуже не вигідно, щоб серед кваліфікаційних критеріїв було невиконання або порушення виконання договорів з Міноборони.

Шантаж голодною армією_11

Питання зараз в іншому: чи погодиться держава на шантаж напівкриміналізованої групи, чи навпаки вживе заходів, щоб пришвидшити ухвалення постанови, яка не написана і яка не всіма вважається обов’язковою, і чи піде на заклик до рітейлу – забезпечити постачання армії (навіть через прямі договори), щоб зняти з шиї армії удавку від нинішніх постачальників.

Джерело

Автор : Тетяна Ніколаєнко
Читайте також:
Війна
Чисто математично крапка не має власних вимірюваних розмірів. Ані довжини, ані ширини, тільки координати...
22 листопада, 13:41
Політика
Як полковник Валерій Залужний опинився на гауптвахті.
20 листопада, 18:00
Війна
Українські захисники палять окупантів навіть у хащах, використовуючи розвідувальні дрони для наведення цілей. Ворогу не дають сховатися.
18 листопада, 21:49
Опінії
Зеленський думає тільки про вибори, тому заграє із виборцем, замість того, щоб рятувати країну.
12 листопада, 11:05
Політика
Висновок: хочеш дезертирувати – дезертируй, ніхто тебе шукати не буде. Але дезертируй мовчки.
12 жовтня, 13:25
Опінії
33-річний комбат застрелився 2 жовтня після того, як його батальйон втік з позицій під Вугледаром
05 жовтня, 11:15