Що «ні» винищувачам F-16 може означати для України

Опінії
05.02.2023, 16:45
Україна запросила десятки F-16, які були розроблені в 1970-х роках General Dynamics і ВПС США
Україна запросила десятки F-16, які були розроблені в 1970-х роках General Dynamics і ВПС США

Якщо звичайний сценарій буде виконано, небажання адміністрації Байдена надати літаки може бути тимчасовим, кажуть чиновники.

Хелен Купер є кореспондентом Пентагону у The New York Times

ВАШИНГТОН — Для України, Сполучених Штатів та їхніх союзників по НАТО ця книга стала стандартизованою.

По-перше, Київ просить передову систему озброєння. Адміністрація Байдена каже, що ні, і тихо припускає, що Україна може отримати такий самий тип зброї від своїх європейських сусідів, але вдвічі швидше.

Але країни НАТО в Європі, які все ще страждають від часто виголошуваного бажання президента Дональда Дж. Трампа розірвати альянс, відмовляються надіслати в Україну щось, що могло б спровокувати росію, якщо тільки Сполучені Штати не будуть поруч із ними. Таким чином, після кількох місяців сварок і переслідувань, адміністрація Байдена каже «так», і відкриваються ворота для отримання додаткової зброї.

Так було із системами протиповітряної оборони, коли наприкінці грудня президент Байден вирішив надіслати в Україну батарею Patriot, а Німеччина та Нідерланди тоді оголосили, що вони також надішлють пускові установки Patriot і ракети. Так було з бойовими броньованими машинами, коли Франція та Німеччина відкрили свої комори, коли адміністрація Байдена дала сигнал у січні, що надішле Бредлі. Так було і з танками, коли Німеччина погодилася відправити танки Leopard 2, як тільки адміністрація Байдена погодилася відправити американський M1A2 Abrams.

Що «ні» винищувачам F-16 може означати для України_1

Тепер це винищувачі, останній пункт у списку бажань українського придбання. Київ попросив десятки F-16, одномоторного винищувача, розробленого в 1970-х роках General Dynamics і ВПС США. Майже 50 років потому пілоти американських ВПС все ще літають на F-16, як і пілоти в багатьох країнах-партнерах США.

Україна хоче, щоб вони надали військам підтримку з повітря, коли вони намагаються повернути міста та селища на сході та півдні, де окопалися російські війська, а також щоб захистити свої міста та селища від штурмовиків москви.

Дотримуючись звичайного сценарію, адміністрація Байдена каже «ні», але офіційні особи поспішають сказати приватно, що «ні», ймовірно, тимчасово.

Після того, як пан Байден сказав «ні», коли репортер у понеділок запитав, чи нададуть Сполучені Штати винищувачі F-16 Україні, високопосадовці швидко продовжили розмову. Дехто сказав, що «ні» пана Байдена не перешкоджає адміністрації прийняти рішення пізніше надати F-16 або, що більш імовірно, розробити угоду, яка дозволить іншій країні відправити власні F-16 американського виробництва в Україну.

«Ми постійно спілкуємося з українцями, і ми постійно говоримо з нашими союзниками та партнерами про можливості, які їм потрібні», — сказав журналістам у вівторок речник Ради національної безпеки Джон Ф. Кірбі.

У понеділок у своєму Telegram-каналі Андрій Єрмак, старший радник президента Володимира Зеленського, повідомив, що «робота з отримання винищувачів F-16 триває», додавши, що Україна побачила «позитивні сигнали від Польщі, яка готова». передати їх у координації з НАТО».

Але американські та європейські офіційні особи кажуть, що більш імовірно, що такі перекази надійдуть із Данії чи Нідерландів. Нідерландський інформаційний сайт NL Times цитує міністра закордонних справ Вопке Хоекстру, який заявив минулого місяця, що уряд Нідерландів розгляне запит Києва на F-16 з «відкритим розумом».
Нідерланди мають близько 40 F-16 і переходять на більш досконалі винищувачі F-35 (також зроблені Lockheed Martin), тому відряджання деяких F-16 в Україну мала б сенс, заявили американські чиновники.

Уряд США має схвалити продаж або передачу F-16 від країн-партнерів до третіх країн, а це означає, що будь-який член НАТО, який хоче відправити свої винищувачі американського виробництва в Україну, повинен спочатку отримати зелене світло від адміністрації Байдена.

Цей дозвіл, за словами двох чиновників, може допомогти заспокоїти країни НАТО, які стурбовані тим, що росія виділила їх для відряджання передових винищувачів в Україну.

«У нас є шаблон; якщо ми скажемо, що надамо певні категорії обладнання, то наші союзники це зроблять», – сказала Евелін Фаркас, головний чиновник Пентагону з питань України під час адміністрації Обами. «Вони, здається, дуже бояться, що Росія спрямує гнів на будь-яку країну НАТО».

У випадку з танками Abrams лише оголошення минулого тижня про те, що Сполучені Штати надішлють їх, було достатньо, щоб розблокувати німецькі танки Leopard 2, хоча Пентагон каже, що Abrams, ймовірно, не прибуде на поле бою місяцями, якщо не роками.  Офіційні особи визнають, що попередньої обіцянки Британії надіслати свої танки Challenger було недостатньо, щоб залучити решту Європи.

Наразі адміністрація Байдена розглядає передові винищувачі як те, що сучасні українські ВПС, безсумнівно, отримають безпосередньо від США, але в майбутньому.

Представники Пентагону кажуть, що хочуть віддати пріоритет зброї, яка може допомогти Києву прямо зараз. Цього тижня представники адміністрації заявили, що адміністрація Байдена готує новий пакет озброєнь для України. Очікується, що пакет вартістю 2,2 мільярда доларів включатиме ракети більшої дальності, але вони, швидше за все, не будуть доставлені протягом кількох місяців, якщо не років.

Що «ні» винищувачам F-16 може означати для України_3

Більша та краща зброя, яку публічно обіцяють, але не постачають негайно, все ще служить меті, за словами американських чиновників, щоб надіслати повідомлення росії. Українська армія, укріплена винищувачами та танками, можливо, за рік зможе здійснити контрнаступ, щоб повернути території, захоплені москвою.

Чиновники кажуть, що зараз для України першочерговими є системи протиповітряної оборони, артилерія, а потім бронетехніка та механізовані системи.

Але Україна, пілоти якої літають на реактивних літаках радянської епохи, включно з МіГ-29, непохитно твердить, що їй потрібні західні винищувачі.

Оскільки так багато союзників США мають F-16, ланцюжок постачання передових винищувачів добре підтримується в усьому світі, що полегшить Україні їх обслуговування, сказав Майкл Фантіні, генерал-майор у відставці, який літав на F-16 під час Іракська війна. Він назвав винищувач «найманевренішим з коли-небудь створених, за винятком F-22» — іншого винищувача.

За його словами, літак може зробити «значний внесок» на полях бойових дій і в небі над Україною.

Минулого тижня на брифінгу речник ВПС України Юрій Ігнат заявив, що українським льотчикам знадобиться «кілька тижнів», щоб навчитися керувати винищувачами, але «близько пів року», щоб навчитися керувати літаком. 

Президент Франції Еммануель Макрон заявив у понеділок, що його країна не виключає відряджання винищувачів в Україну, але висунув кілька умов. Серед них : надання такого обладнання не призведе до ескалації напруженості або буде використано «для торкання російської землі», сказав пан Макрон.

Американські чиновники кажуть, що після року попереджень українців не стріляти західною зброєю по росії українські військові заслужили їхню довіру.

Автори: Хелен Купер, Ерік Шмітт - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Війна
У наступному році Норвегія навчатиме льотчиків та наземних спеціалістів винищувачів F-16 з України в Португалії
вчора, 11:21
Війна
Це покращить здатність України протистояти поточним і майбутнім загрозам завдяки більш потужній системі протиповітряної оборони
11 грудня, 10:28
Війна
Україна найближчими місяцями отримає від Франції літаки Mirage 2000.
19 жовтня, 17:05
Війна
F-16 можна використовувати у російському повітряному просторі.
17 жовтня, 16:35
Війна
Білий дім не виключив відправку техніків в Україну в майбутньому, але «найближчим часом вони туди не приїдуть».
31 серпня, 13:08
Війна
Це могло статися через дискоординацію між підрозділами.
30 серпня, 09:15