Що реально могло стримувати передачу Abrams танків ЗСУ

ВІЙНА
27 січня, 15:24
M1 Abrams
M1 Abrams
Фото: Ілюстративне фото від U.S.Army

Abrams має броню зі збідненим ураном

Перш ніж відправити M1 Abrams на експорт, США "модифікують" броню цих танків, і машини для ЗСУ навряд чи стануть виключенням.

Портал The Drive в своїй публікації звернув увагу на одну важливу технологічну особливість танків M1 Abrams, яка могла до недавнього часу стримувати передачу таких машин для Збройних Сил України – такі ОБТ мають "занадто секретну броню" зі збідненого урану (DU), експорт якої заборонено.

Машинами з такого рівня захисту США на експорт не продають. Іноземні країни-користувачі M1 Abrams, як то Єгипет, Саудівська Аравія, Австралія та Марокко, мають броню "з обмеженими можливостями", без вставок із DU. Тому цілком ймовірно, що перш ніж офіційно оголосити про рішення дати M1 Abrams Україні, американці витратили певний час, щоб розробити окрему спеціальну "експортну" версію цього ОБТ саме для нашого війська, припускають автори видання.

Танки M1A1 Abrams армії Єгипту
Танки M1A1 Abrams армії Єгипту
Фото:Ілюстративне фото з відкритих джерел

Ставити броню зі збідненого урану на свої M1 Abrams американці почали ще наприкінці 1980-х років, в рамках секретного проекту "Зелений виноград". Розсекречені документи Пентагону того часу вказували, що "секретники" Армії США мали ні в якому разі не допустити "оголення" секретної броні, щоб ворог не дізнався таємницю її виготовлення.

Якщо, наприклад, було отримано пошкодження в бою, "секретник" мав чимось накрити місце ушкодження, щоб не було видно, та супроводжувати машину аж до місця проведення її ремонту.

Американські M1 Abrams стоять законсервовані на армійському складі Sierra в штаті Каліфорнія, зображення наводить The Drive
Американські M1 Abrams стоять законсервовані на армійському складі Sierra в штаті Каліфорнія, зображення наводить The Drive
Минуло майже 40 років, але такі "секретні" протоколи Пентагону досі діють.

Тому, наприклад, американські військові не можуть просто так віддати союзникам свої M1 Abrams або із стройових частин, або зі складів зберігання. У кожному з випадків броню танків доводиться "модифікувати" так, щоб там не було елементів зі збідненого урану. Як при цьому зменшується рівень фактичного захисту M1 Abrams у експортній кондиції – лишається невідомим.

Відповідна «обробка» броні відбуватиметься навіть у випадку із майбутньою поставкою танків M1A2 SEPv3 Abrams для Польщі. Наприклад, на частину з цих машин поставлять башти від М1А1 з "ослабленим" захистом.

Хоча що цікаво, роботи по захисту на польських Abrams Пентагон хотів доручити саме приватним підрядникам. І тут уже Армія США "відбилась" від такого варіанту, мовляв кожному з таких підрядників знадобиться мінімум 5 років, для навчання персоналу та проведення робіт.

Технічне обслуговування M1 Abrams із демонтажем башти
Технічне обслуговування M1 Abrams із демонтажем башти
Фото:Ілюстративне фото від U.S.Army

На такому тлі автори The Drive припускають, що Білий Дім міг використати насправді два джерела поставок M1 Abrams для України, які офіційно оформлені як "виготовлення нової зброї" для ЗСУ.

Варіант перший – щоб виготовити Abrams для ЗСУ, як "заготовки" були використані саме машини зі складів зберігання Армії США.

Варіант другий – танки для України були взяті насправді із одного із експортних контрактів, які призначались для інших союзників США .

Кожен з цих варіантів насправді виглядає однаково малоймовірним. Бо, наприклад, для відновлення та "апгрейду" машин зі зберігання з подальшою поставкою Україні може знадобитись значно більший строк, аніж який заявляє Білий Дім.

Але з іншої сторони, насправді складно припустити, який би із союзників США погодився би віддати Україні свої "експортні" Abrams, навіть в обмін на адекватний компенсатор.

Тому журналісти The Drive не виключають, що поставка для ЗСУ танків M1 Abrams в підсумку може дати більш ніж "опосередкований" ефект, і скоріше стати символом "зламу табу" на західні ОБТ для України.

Американські M1A2 Abrams та польський Leopard 2PL
Американські M1A2 Abrams та польський Leopard 2PL
Фото:Ілюстративне фото з відкритих джерел

ДЖЕРЕЛО

вибір редакції
Читайте також:
Світ
За словами міністерки, на засіданні уряду в середу винесуть пропозицію про ухвалення відповідного рішення.
26 березня, 14:09
Війна
Інженерні танки Dachs, кулемети для Leopard, РСЗВ «MARS II», ЗРК «Iris-T SLM», ракети для IRIS-T та багато іншого
24 березня, 13:42
Світ
Всього Словаччина пообіцяла передати Україні 13 МіГ-29.
23 березня, 15:42
Політика
Народні обранці від опозиційної Республіканської партії США вважають, що українська армія потребує снарядів типу DPICM.
22 березня, 18:56
Світ
Завдяки словацькій техніці Україна зможе захистити якнайбільше людських життів.
18 березня, 14:14
Світ
Раніше повідомлялося, що найближчими днями 4 МІГ-29 передасть Україні Польща
17 березня, 11:41