Щодо знищення бур’яну амброзії полинолистої

26.06.2020, 18:21
Щодо знищення бур’яну амброзії полинолистої
Фото: kr.oblast.online

Нагадуємо про ефективні методи боротьби з амброзією.

Тепло та зливи сприяють швидкому розвитку трав, дерев та кущів, які радують нас ніжною зеленню, красою квітів. Але одночасно активно розвиваються й шкідливі організми, найнебезпечнішим з яких є карантинний бур’ян амброзія полинолиста, яка походить з Північної Америки та в нашій області вперше виявлена на початку 19 століття.

Амброзія полинолиста по життєздатності, шкодочинності, виснаженню ґрунтів, попереджає усі однорічні місцеві бур’яни, до 30-40% знижує врожай культур і погіршує його якість, витісняє з флори степу місцеві корисні рослини, а в період цвітіння викликає масові алергійні захворювання людей.

З метою усунення шкідливої дії амброзії на природу та людину, необхідно вже сьогодні, коли вона у фазі 2-4 або декількох пар справжніх листків, впроваджувати заходи щодо її знищення на всіх засмічених землях, щоб не допустити цвітіння, створення насіння та подальшого розповсюдження карантинного бур’яну.

Нагадуємо, що ефективним знищення амброзії може бути при:

• проведенні усіма землекористувачами, відповідно до Закону України «Про карантин рослин» з квітня до жовтня обстежень земель, які використовують та своєчасному, до цвітіння і створення насіння, знищенню амброзії;
• здійсненні сільськими, селищними та міською радою постійного контролю за знищенням амброзії землевласниками та землекористувачами на відповідних територіях, особливо у місцях перебування та відпочинку людей: у житлових масивах, парках, скверах, дитячих, лікарських установах;
• притягненні до адміністративної відповідальності посадових та фізичних осіб, які не впроваджують заходи щодо знищення амброзії;

Нещодавні дощі суттєво покращують умови знищення амброзії, насамперед, механічним методом - прориванням з корінням. Це є найбільш ефективний метод боротьби з карантинним бур’яном, якщо проводити його протягом всього теплого періоду: на невеликих ділянках або великих - зі слабким ступенем засмічення амброзією, на територіях, де постійно перебуває людина: у житлових масивах, парках, скверах, у дитячих, лікарських закладах.

Знищення амброзії прориванням з корінням на ділянках з поодиноким розповсюдженням карантинного бур’яну, крім цього, допомагає діяти біологічному методу - природному витісненню амброзії степовими травами. На зазначених та інших ділянках доцільно застосовувати фітоценотичний метод - висів суміші злакових та бобових трав.

Фактично знищення амброзії у населених пунктах проводиться методом скошування, разом з іншими бур’янами. У цей час на землях міста проводиться масове скошування бур’янів, але амброзія при цьому не знищується, а, навпаки, скошуванням пологу звичайних бур’янів, створюються найкращі умови освітленості, вологозабезпеченості, скорішого розвитку та створення бокових пагонів амброзії.

Враховуючи здатність карантинного бур’яну швидко відростати та створювати чисельні бокові пагони після скошувань, рекомендується застосовувати метод скошування в період бутонізації амброзії, коли створюються генеративні органи та мінімальна здатність до відростань та проводити скошування, як можливо, низько.

При застосуванні методу скошування для знищення амброзії з початку літа, його необхідно повторювати до жовтня на тих самих ділянках 5-7 разів.

Проводити скошування необхідно якомога пізніше, у 2-3-й декадах червня, щоб інші бур’яни довше стримували та пригнічували розвиток амброзії, створили насіння, яке б при проведенні скошувань осипалось до ґрунту. Таким чином ми будемо допомогти діяти біологічному методу - природному витісненню амброзії місцевими видами бур’янів.

Безумовно, по центральних алеях, вздовж доріг, тротуарів, неможливо залишати нескошеними бур’яни згідно з правилами упорядкування населених пунктів.

У цей час на більшості ділянок амброзія непомітна під пологом місцевих нескошених трав й знаходиться у початкових фазах розвитку.

По вулицях, дворах міста амброзія зустрічається окремими рослинами або невеликими вогнищами.

Пам'ятаючи про шкодочинність амброзії, здатної створювати набагато отруйного пилку та десятки тисяч насінин на одній рослині, землевласники та землекористувачі, працівники, які пов’язані з благоустроєм, озелененням підприємств, прибиранням дворових територій, повинні виявляти та знищувати з корінням кожну рослину.

Інакше, як би привабливо не виглядали землі міста, де проводиться постійна боротьба з амброзією, з ділянок, де не проводиться своєчасне та якісне знищення амброзії, допускається цвітіння і створення насіння,  бур’ян буде розповсюджуватися на сотні кілометрів усіма можливими шляхами. Зокрема, повітрям, транспортом, птахами, людиною. Це може суттєво знижувати ефективність проведеної роботи на всіх землях міста.

Тож закликаємо підійти до цього питання відповідально, тим більш, що на знищення бур’янів, у тому числі карантинних, витрачаються немалі бюджетні кошти.

Статтю підготував державний фітосанітарний інспектор, В.о. завідувача СФК № 3 
Ткачук В.К.

Читайте також:
Життя
Без жодних дозвільних документів спритні на руку ділки взялися забруднювати вітчизняну природу. Для них Україна — лише терен споживання.
14 січня, 20:31
Опінії
Рада прийняла закон, що дозволяє місцевим радам скасовувати охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду без громадського обговорення.
11 січня, 09:56
Життя
Влада окремих областей України на свій розсуд (і особистий зиск) вирішує долю народних багатств. Полтавщина серед тих, де нищать природу.
08 січня, 14:54
Життя
Міська влада Фукушіми вирішила розкривати імена мешканців, які неправильно сортують відходи. Там дуже серйозно ставляться до утилізації.
20.12.2024, 21:49
Життя
Минулими вихідними річка Чутівка раптово набула рожево-бурякового відтінку. Жителі б'ють на сполох через погіршення природного стану води.
16.09.2024, 19:21
Полтава
Правоохоронні органи звернулися до вітчизняних слуг Феміди щодо бездіяльності чиновників. Бюрократам вказали на їхнє місце та обов'язки.
04.09.2024, 21:49