Штрафи для українців зростуть і почастішають
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявляє, що влада повинна карати роботодавців, які приховують зайнятість своїх працівників. За його словами, в рамках підвищення мінімальної зарплати були прийняті серйозні рішення про штрафні санкції, які будуть стосуватися недобросовісних роботодавців.
Поки що ці «драконівські» штрафи себе не впровадили. Ініціативу покарання роботодавців прокоментував в ефірі радіостанції Голос Столиці юрист Юрій Шуліпа.
Як зараз проходять перевірки на підприємствах? Що прописано в законодавстві по термінах та причинах перевірок?
– Насправді, проходять, і дійсно є такі факти. І в законодавстві дуже багато всього прописано. Але справа у тому, що, на жаль, це не виконується, як це потрібно згідно з законодавством. А взагалі, що стосується цієї ініціативи, то тут – як палка о двох кінцях. По-перше, це є додатковий захист працівників, бо зараз роботодавець може зробити з працівником все, що завгодно, якщо працівник працює неофіційно. А, по-друге, тут є така проблема, що сама ініціатива, яка була зараз озвучена, спрямована на наповнення бюджету України завдяки таким «драконівським» штрафам.
Ви кажете, що працівник незахищений, якщо він працює незаконно. А якщо такий працівник поскаржиться на роботодавця у ДФС чи ще кудись, щось працівникові загрожувати буде?
– Ні, в цій ініціативі йде розмова про відповідальність роботодавця. Тобто працівник дійсно може скаржитися та йому за це нічого з боку держави не погрожує. А тут за те, що роботодавець не створив договір з працівником, тобто працівник працює неофіційно, то за це тільки роботодавець несе відповідальність. Тобто буде нести відповідальність. Працівнику абсолютно нічого не буде. Працівники можуть згідно з цією ініціативою, якщо вона дійсно буде реалізована, то тоді працівники можуть скаржитися.
Куди скаржитися можна?
– Можна скаржитися в трудову інспекцію і все. Бо коли трудова інспекція отримає скаргу, вони тоді повинні провести адміністративне розслідування та вже порушити адміністративну справу проти роботодавця.
Куди скаржитися, якщо знаєш, що працюють неофіційно на цьому підприємстві? У ДФС?
– Так, звичайно. Також можна і поскаржитися до ДФС. Тобто ці два органи, які мають вплив на роботодавців.
Які об’єми штрафів сьогодні передбачені законодавством?
– На жаль, такі штрафи в законодавстві відсутні. І прем’єр пропонував таку ініціативу, щоб дійсно вони були. І вони несли відповідальність за те, що працівники працюють неофіційно.
В чиїй компетенції призначати «драконівські» штрафи? Це Кабмін чи це ДФС?
– Це прерогатива Кабміну. Але приймати це рішення остаточне буде ВР у вигляді закону.
Окрім заниження зайнятості, за що ще роботодавця можуть карати?
– Тут є й інша сторона цього питання. Тобто може карати за те, що роботодавець не в повному обсязі виплачує заробітну плату своїм працівникам за подвійну бухгалтерію тощо. Тобто там дуже багато різних речей є, за які роботодавця можуть притягнути до адміністративної відповідальності. А в деяких випадках і до кримінальної.