Швеція має власний план у разі нападу московії

ПОЛІТИКА
26 квітня, 19:24
Швеція має власний план у разі нападу московії
Фото: Bloomberg

Уряд у Стокгольмі не боїться поширення воєнної агресії РФ на Європу. План Швеції, у разі найгіршого сценарію, простий — давати відсіч.

Такі відомості зі столиці найбільшого скандинавського королівства оприлюднило впливове американське видання Bloomberg. Наслідуючи приклад свої східної сусідки та багаторічного союзника — Фінляндії, — Швеція рішуче зміцнює власну оборону.

Будівля з червоної цеглини із сірою градирнею у північній гавані міста Мальмьо стала символом підготовки королівства до невизначеного майбутнього. Законсервовану електростанцію на березі протоки Ересун збиралися демонтувати та відправити до нових власників за кордон.

Але сталося не так, як попередньо планувалося. Московитське вторгнення 24 лютого 2022 року в Україну змінило оборонно-безпекову політику Швеції, змусивши тамтешніх політиків і чиновників переглянути плани щодо забезпечення й енергетичної самодостатності.

Скандинавська країна із населенням приблизно 10 мільйонів осіб, столиця якої знаходиться ближче до Санкт-Петербурґа, ніж до Берліна, була спантеличена відразу після загарбання московитами Криму 10 років тому. Проте зіткнувшись з усе більш рішучим путіним, уряд нової держави-учасниці НАТО запевняє: «Якщо конфлікт пошириться на Балтійський регіон, ми маємо бути готовими».

У зв'язку з російською агресією оператор шведської енергосистеми воліє, щоб об'єкт у Мальмьо знову запрацював. Таким чином, можна було б підтримувати стан електромережі у третьому за величиною місті країни у задовільному стані навіть тоді, якщо будуть знищені підстанції.

Прикрий досвід України швидко навчив шведів бути готовими до найгіршого. Крім зміцнення й оновлення збройних сил, скорочених після завершення Холодної війни, скандинавському королівству необхідно модернізувати порти, дороги, залізничні мережі, лікарні та притулки.

«Наше національне енергопостачання — поєднання атомної, гідро- та вітрової енергетики — особливо вразливе через географічні особливості. Тому мусимо підлаштовуватися під мінливу дійсність», — коментує ситуацію один із чиновниці шведського уряду.

Близько 16 000 кілометрів ліній електромережі, які допомагають поєднати виробництво на Півночі з головними містами на Півдні країни, проходять крізь густі ліси та навіть гірські пасма. Вони займають близько двох третин території.

За словами старшого викладача Шведського університету оборони Віри ван Зест, «це робить мережу більш доступною для саботажу і диверсій, ніж у багатьох інших європейських країнах. Тож Швеція має бути готовою до збоїв».

Поширення бойових дій на всю Європу не є єдиною причиною для занепокоєння шведів. Таємничі атаки на газогін «Nord Stream» два роки тому підкреслюють небезпеку гібридних воєн, включаючи так звані атаки під чужим прапором. До цього вже звично вдається РФ.

«Ми намагаємося робити всі від нас можливе оперативно. Адже ніхто не знає, скільки у нас часу лишилося, щоби жити у відносному мирі», — заявив міністр цивільної оборони Швеції Карл Оскар Болін.

А проте, як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», уряд сусідньої Норвеґії представив план оборони країни на наступні 12 років. Передбачено збільшення бюджетних витрат на армію майже вдвічі.

Читайте також:
Політика
Фактично, ціна дерегуляції економіки — це більше втрачених на передовій життів наших співгромадян.
20 листопада, 11:14
Опінії
Україна має моральне право відтепер ігнорувати всі норми міжнародного права.
20 листопада, 10:55
Війна
Зеленський заявив, що Україна програє війну, якщо США скоротять допомогу.
20 листопада, 09:55
Політика
Масштабний перерозподіл країни імені Руслана Стефанчука
19 листопада, 09:23
Політика
Служба безпеки повідомила про підозру клірику УПЦ МП у Житомирській області, яка виправдовувала війну росії проти України.
13 листопада, 17:45
Опінії
Рівень допомоги буде вимірюватися рівнем відносин. Треба працювати.
13 листопада, 10:05