Символ і філософія свастики у різних народів
Свастика в сучасному світі є одним з найвпізнаваніших символів зла, расизму і тиранії, який дотепер ненавидять люди в багатьох країнах.
Однак насправді свастика завжди була символом удачі, який використовувався в багатьох культурах, перш ніж почала асоціюватися з убивчим режимом 20-го століття.
Свастика
Різновидом хреста є свастика. Її значення також було схожим - символ Сонця, успіху, благополуччя. Крім цього, у індусів свастика вважається символом стихії Вогню. Так само, як і хрест, свастика буває не тільки 4, а й 3-, 5-, 6- і 8-кінцевою.
Найстарші зображення свастики датуються 10-15 тисячоліттям до н.е. Зображення свастики висічені на перших кам'яних календарях, споруджених 6-7 тис. років тому. Коли промінь Сонця падав на зображення свастики - це було знаком до початку збору врожаю. З цим значенням свастики пов'язано її широке використання в оздобленні предметів селянського побуту. Тибетські селяни з давніх часів малюють свастику на двері будинку; раніше такий же звичай існував у кельтів.
Інше значення свастики - символ ходу часу (що узгоджується з ходом сонця по небу). Причому права свастика означає розвиток, прогрес, а ліва - регрес, повернення до минулого. Стародавні люди використовували переважно праву свастику, а нацисти обрали своєю емблемою ліву; це могло бути пов'язано не тільки з їх ідеями про «відродження древнього арійського духу», а й з тим, що ліва свастика використовувалася в родових гербах багатьох німецьких аристократів, а також на щитах вікінгів.
Крім цього, існує містичне тлумачення свастики як символічної карти Атлантиди, в якій, за легендами, були чотири річки, що випливають з одного джерела.
Взагалі, в кінці XIX - початку XX ст. в англомовних країнах була мода на свастику: її задіяли скаути, що носили значки із зображенням свастики; борці за рівноправність жінок, журнал яких теж називався «Swastika»; крім цього, свастика використовувалася в товарних знаках деяких фірм. Свастику називали «хрестом щастя», складеним з чотирьох букв L, що трактувалося як Life, Light, Love, Luck.
Ймовірно, цю ідею англійці і американці запозичили у стародавніх греків, які називали свастику «гамадіон» - символ з букв Г. Взагалі, свастика неодноразово зв'язувалася з алфавітними і ієрогліфічними знаками. Так, в китайській і японській мовах є ієрогліф в формі свастики, що означає число 10000 і нескінченність. Мабуть, з цим пов'язано китайське тлумачення свастики як символу вічності і традиційне в Китаї і Японії побажання жити 10000 років (по-японськи - «Банзай»). Також це - священний символ буддизму і джайнізму.
Поклоніння свастиці в першу чергу означало поклоніння Сонцю - джерелу всього життя на землі, поклоніння світлу і первинному вогню. Крилатий диск на свастиці був символом сонячної енергії в Єгипті і Вавилоні.
Цей хрест, повернутий як за годинниковою стрілкою, так і проти, можна знайти на скатертинах племені Навахо, на грецькій кераміці, критських монетах, римських мозаїках, на предметах, знайдених при розкопках Трої, на стінах індуських храмів і в багатьох інших культурах різних часів. Часто це символ сонячного проходу по небу, що перетворює ніч на день - звідси більш широке значення як символу родючості і відродження життя.
Ранні християни зображували свастику на могилах як замасковану форму більш ортодоксального хреста, а в середні віки її малювали на вітражах, щоб заповнити порожнє місце внизу (fill the foot), звідси його англійська назва - fylfot.
Цей символ зустрічається в культурі Мохенджо-Даро, що процвітала в VIII тисячолітті до н.е. на берегах річки Інд. Свастика виявлена і на глиняних посудинах, виготовлених в V тисячолітті до н.е. на території сучасного Іраку. У північно-східній Африці археологи, які вивчають царство Мероз (II-III століття н.е.), знайшли похоронну стелу, на якій зображена жінка, що вступає в загробний світ. На її одязі також красується свастика.
У геральдиці свастика відома під назвою «хрест крампонів», від crampon, «залізний гак». Були виключення в позитивному іміджі свастики - найвідомішим став німецький Hakenkreuz або «гачкуватий хрест», який нацистська партія прийняла як символ в 1919 році. І на сході свастика може викликати негативні асоціації. В Індії, наприклад, форма з поворотом кінців проти годинникової стрілки, звана іноді «саувастіка», може означати ніч і чорну магію, а також бога Калі, «чорного бога», який несе смерть і руйнування.
«Свастика» - поняття узагальнене. Під цим словом сьогодні розуміють не один символ, а цілу групу символів - хрестів з загнутими вліво або вправо кінцями. У давнину кожен Свастичний символ мав своє власне назва, свій окремий сенс і свою окрему оберегову силу. Свастичний символів існує 144 види і назви. Наприклад: Свастика, Коловрат, Посолонь, Агні, Фаш, Інгла, Солард, Ведара, Расіч, Святоч, Чароврат і т.д.
Походження назви
Загальноприйнята назва - свастика, за однією версією, походить від санскритського слова Суасті. Су - прекрасний, добро і Асті - бути, тобто «Бути добру!», Або по-нашому «На все добре!». За іншою версією, це слово має давньослов'янське походження, так як відомо, що свастику і її назву в Індію занесли стародавні арії - праслов'яни. Тибетці та індійці досі говорять, що свастику їм принесли з-за північних гір Білі Вчителі.
У стародавні часи, коли предки слов'ян користувалися рунами, слово переводили як «прийшли з Небес» (або Хід Небес). Так як руна СВА означала Небеса (звідси і Сварог - Небесний Бог), С - руна напрямку; руна ТІКА - рух, пришестя, перебіг. Санскрит, який використовується сучасними індійцями, походить від древньої мови аріїв, і тому можуть виникати неоднозначні трактування походження слова свастика.
Символ свастики у різних народів
Один з найстаріших і найскладніших символів, доісторичний і загальний. За винятком деяких частин Африки і Шумеру, зустрічається в Азії і в доарійській цивілізації долини Інду. Широко використовувався джайністами, буддистами і шанувальниками Вішну; повсюдно зустрічається в доколумбовій Америці, як в Північній, так і в Південній; часто зустрічався у хетів; виявлений на кераміці Кіпру і Трої.
Досить рано з'явився в Центральній, Західній і Північній Європі; в Ісландії, Лапландії, Фінляндії, дохристиянської Ірландії і Шотландії; у бригантів в Англії, коли асоціювався з язичницькою Бригітою або Нареченою.
Простіше сказати, де свастика не зустрічалася: абсолютно не зустрічалася в Центральній Африці і Нижній Месопотамії, але висловлювалося припущення, що чотириликий Гор і інші чотириликі боги несли її символізм, свастика не зустрічалася у зороастрійців, в Єгипті до останніх століть перед Різдвом Христовим.
Індія
Символ ведичного бога вогню і божественного теслі Агні (палички для добування вогню), «містичної подвійної Арани», а також Дьяуса, стародавнього арійського бога Неба, а пізніше Індри. Асоціюється також з Брамою, Сурьєю, Вішну, Шивою і з Ганешею як першопрохідцем і богом перехресть. Свастика використовується іноді для опечатування глечиків зі святою водою з Гангу.
Ліва і права свастики відповідно втілюють богиню Калі-Майю (Місяць) і бога Ганеші (Сонце). До сих пір в Індії свастика зображується повсюдно: на воротах храмів, на кожному житловому будинку, на тканинах, в які загортають священні тексти, на похоронних покривах.
Джайнізм (одна з індійських релігій)
Чотири зігнуті в ліктях руки позначають рівні буття - божественний світ, людський світ, тваринний світ та пекло. У послідовників джайнізму - це божественна сила, Творець Неба і Землі.
Чотири руки символізують чотири ступені існування: протоплазматичне життя, рослини і тварини, людина, небесні істоти. Свастика з трьома колами над нею означає Три Коштовності правильної віри, правильного знання і правильної поведінки; з півмісяцем над нею - стан звільнення (зростаючий Місяць завжди стає більш повним); свастика з одним колом над півмісяцем - це символ стану повного знання, всезнання.
Буддисти, Тибет
Печатка серця Будди, езотерична доктрина Будди, колесо сансари. Один з Восьми Сприятливих Знаків на відбитки Стопи Будди. Свастика зображувалася на стопі або грудях Будди (нерухома серцевина Колеса Становлення).
В індо-буддійському культурному просторі він розглядається як «Печатка серця Будди», а в Тибеті вважається знаком щастя і талісманом. Свастика, «закручена» кінцями вліво, - символ нескінченного циклу існування. Лама Беру-Кінзе-Рімпоче, в наш час один з найбільших вчителів буддизму.
Японія
У країні сонця, що сходить, свастя означає серце Будди, удачу, добрі бажання.
Китай
У Китаї свастика є ранньою формою ієрогліфа «фан», що означає чотири межі космосу і землі. Будучи використана як рамка, означала «вань цзи», Десять Тисяч Речей або послідовностей, тобто не маюча ні початку, ні кінця послідовність, нескінченне оновлення життя, вічність. Вона символізує також досконалість, рух, що відповідає закону, довгожительство, благословення, добру ознаку, добрі побажання.
Вона також - Громова Спіраль. Блакитна свастика означає безмежну досконалість Неба, червона - безмежну досконалість чесноти серця Будди, жовта - нескінченне процвітання, зелена - безмежну досконалість, що міститься в землеробстві. Орієнтована за годинниковою стрілкою свастика - сила ян, проти годинникової стрілки - сила інь.
У китайському буддизмі свастика називається «Мандзі» і вважається символом досконалості і уособленням Закону Будди, якому підвладне все суще. Вертикальна риса вказує на взаємозв'язок Неба і Землі, горизонтальна - на боротьбу одвічних протилежностей Інь і Ян. Поперечні штрихи, спрямовані вліво, уособлюють м'якість, співчуття, добро, вправо - твердість, сталість, розум і силу. Мандзі є емблемою монастиря Шаолінь, так само й інших центрів єдиноборств. Багато прихильників східних бойових мистецтв носять на своїх кімоно саме символ Мандзі, що символізує чистоту помислів.
У всі часи свастика була в Китаї ієрогліфом числа 10000. Свастикою позначалися енергетичні центри людини - чакри. Існує священний малюнок Стопи Будди, який використовується як карта для масажу - свастики позначають особливі точки, впливаючи на які, майстри впливають на здоров'я людини. Свастику вибивали на статуях Будди.
Свастику знаходять в давньокитайських манускриптах в позначенні таких понять, як «область», «країна».
Німеччина (нацистська)
Роль свастики в якості політичного символу нацистського режиму має своїм джерелом романтично завищену, що породжує усвідомлену перевагу, оцінку «німецького духу» на рубежі століть. З 1935 до 1945 р. свастика під імперським орлом (на білому або чорному тлі) була символом Третього Райху.
Народжений у Відні в 1848 році Гвідо фон Ліст на рубежі століть засновує в Австрії нову релігійну доктрину. Стверджуючи, що може телепатично проникати в минуле, він практично переписує історію Німеччини.
Його мрія - відкрити таємну спадщину жерців бога Одіна. За легендами Одін суворими стражданнями опанував таємницею Рун. Ліст знав, що Руни є примітивним алфавітом, але він стверджував, що для німців здавна вони були ще й магічними символами. Свастика - це переважний символ.
Фон Ліст називав її «двічі висока священна таємниця постійного народження». Він розповідав скандинавську легенду про те, як світ був створений за допомогою вогненної мітли. Свастика і є ця вогняна мітла - символ самого акту творення. До 1909 р. Ліста і основи його вчення знав вже увесь німецькомовний світ. У свою власну німецьку міфологію фон Ліст включив і вчення Блаватської. А до 1911 р. докладно описав, як він уявляє собі майбутню німецьку державу. За його уявленням, це:
- сувора і жорстка ієрархія, в якій вождям підкоряються беззаперечно;
- патріархальність держави;
- звання громадянина мають тільки арійці, а чистоту раси охороняють суворі закони;
- кожна сім'я зобов'язана зберігати документи про своє походження як докази чистоти арійської крові.
Пройде зовсім небагато часу, і погляди Ліста втілить в своїй ідеології націонал-соціалізм. Але саме Гвідо подарував свастику Гітлеру разом з ідеєю переваги арійської раси.
За спиною Гітлера стояли неординарні релігійні містики. І навіть не містики, а ланцюжки містиків. Наприклад, однією з великих особистостей, які помітно вплинули на лідерів націонал-соціалізму, був колишній генерал артилерії Карл Хаусхофер, а він в свою чергу, будучи військовим аташе в Японії, відвідав Гімалаї і Тибет, де в 1905 р. зустрів свого головного духовного вчителя - російського ламу Георгія Івановича Гурджієва. Хаусхофер пройшов вишкіл у тибетських лам і адептів японського таємного товариства «Зеленого Дракона».
Нацистську партію Гітлера породила організація масонського типу - товариство «Туле» (Thule - так за часів Римської імперії називали Скандинавію, північ Європи), а її активіст антикомуніст Дітріх Еккарт був духовним наставником самого Гітлера. У цю масонську організацію входили такі вожді нацизму, як Розенберг і Гесс. Герінг був членом масонської організації «суспільство Едельвейс», а пізніше Променистої ложі «Вріл».
Духовний наставник (головний програміст) Гітлера Дітріх Еккарт в 1923 р., за кілька днів до смерті, писав: «Ідіть за Гітлером! Він буде танцювати, але це я, хто створив для нього музику. Ми забезпечили його засобами зв'язку з Ними. Не сумуйте за мною: я вплинув на історію більше, ніж будь-який інший німець».
Символом цієї організації масонського типу стала Свастика з мечем і вінком. Ідеологи нацизму активно збирали давні язичницькі рукописи з усього світу через спеціальну організацію «Анненербе» (Спадщина предків). Ця організація зібрала безліч старовинних книг, в тому числі і давньоруських. Анненербе вивезла з Росії після революції різними каналами і «Велесову книгу», і безліч інших древніх релігійних джерел.
Частину джерел їм вдалося розшифрувати, і отримані древні знання стали надбанням нових окультистів. Після Другої світової війни величезна частина архіву Анненербе потрапила до рук радянських комуністів і зараз десь таємно зберігається, але де, влада не афішує.
Як емблема «арійської» расової чистоти, свастика стала використовуватися перед Першою світовою війною членами антисемітських соціалістичних угруповань в Німеччині та Австрії. Гітлер чудово володів мистецтвом маніпуляції масовою свідомістю, використовував властивий цьому символу динамізм для потреб своєї партії і у серпні 1920 р. помістив свастику на нацистських прапорах, присвоївши тим самим її закличну силу.
За свідченням Конрада Хайдена, біографа Гітлера, символ свастики з'явився поруч з фюрером на першому публічному виступі в 1921 році: «Новий червоний прапор... з чорною свастикою в білому диску було розгорнуто вперше. «Ефект був як від бомби, що розірвалася», - писав Гітлер пізніше.
У 1923 р. на з'їзді нацистів майбутній фюрер так пояснив значення партійного прапора: «Білий круг на червоному тлі - символ національної чистоти і сили, чорна свастика - заклик до нещадної боротьби з комуністами і євреями».
Гітлер прийшов до влади в 1933 р. не без допомоги організацій масонського типу. Але вже в 1934 р. масонство було викрите і заборонене. Власників книгарень, які спеціалізувалися на езотеризмі, «переконали» продавати іншу літературу. Навіть Зеботтендорф, засновник «Туле», виявив, дуже здивувавшись, що він є персоною нон грата. У 1935 р. членам СС заборонили перебувати в організації «Німецький орден» - організації творця товариства «Туле» і самої німецької робітничої партії.
За інформацією Гітлера та інших вищих ієрархів нацизму, «Німецький орден» через масонство керувався світовою вищою єврейською фінансовою олігархією. Пізніше «Німецький орден» взагалі припинив своє існування. З 1937 р. були заборонені будь-які окультні об'єднання, а лідерів масонських лож нерідко відправляли за грати.
Тут принагідно зауважити, що Редьярд Кіплінг до початку Другої світової також підписувався свастикою. Проте з приходом до влади в Німеччині Адольфа Гітлера відомий британський письменник прибрав з обкладинок своїх книг цей логотип.
Він був розроблений особисто його батьком. За основу було взято унікальний знак невідомого індійського торговця, що становив собою свастику з головою слона, який тримає хоботом квітку лотоса.
Греція
Гностичні секти пізньої античності використовували різновид свастики, складеної із зігнутих в колінах ніг, як таємний символ, який можна порівняти з трьохосьовим (тріскешс) хрестом.
У Середземномор'ї гаки на хрестах іноді згорталися на перехрестя або перегиналися у вигляді меандру (орнаменту). Він зображується також у вигляді учетверенної грецької букви гамма. Атрибут Зевса, як бога Неба, і Геліоса, як сонячного бога, зустрічається також у Гери, Церери і Артеміди.
Індіанці Америки
У корінного населення Нового світу свастя значає удачу, родючість, дощ. Свастика була пов'язана зі священним числом чотири, чотирма богами вітрів, чотирма порами року.
Кельти
Серед давніх кельтів свастика означала удачу, яка з'являється разом з богами грому.
Християни
Свастика часто з'являлася в катакомбах в якості символу Христа як сили, що править світом. В середні віки («грецький хрест») символізувала Христа як наріжний камінь, а також чотирьох євангелістів з Христом у центрі. У гностиків свастика - символ Сітали, Сьомого втілення, а також смирення.
Мусульмани Азії
В ісламі свастика означає чотири сторони світу і контроль над чотирма порами року з боку ангелів: Захід – Ангел, котрий записує, Південь - Ангел Смерті, Північ - Ангел Життя, Схід - Ангел Провісник.
Римляни (стародавні)
У давніх римлян свастя символізувала Юпітера Тонанса і Плювія.
Скандинави та литовці
У північногерманській (скандинавській) культурі гачкоподібний хрест означає бойову сокиру або амулет-символ - «молот Тора» (його молот іноді зображували у вигляді свастики з двома зигзагоподібними блискавками). Тор - бог повітря, грому і блискавки, удачі. Свастика зустрічається також в Ісландії. У литовців вказаний солярний символ має властивості талісмана, що приносить удачу, і використовує її санскритську назву.
Семіти
Супроводжує інші сонячні символи, але зображується як символ жіночої сили на лобку у Астарти. У верхній Месопотамії пов'язувалася з жіночим началом, її часто зображували внизу живота великої семітської богині Іштар, яку в античній традиції зіставляли з Артемідою (у римській міфології Діаною).
Масони
У масонської традиції свастикою відводили біду і зло. В окультизмі реінкарнація називалася «ротацією» і зображувалася у вигляді свастики. У містичному ордені «Брати-ініціати Азії» під час ритуальних церемоній на велику шахову дошку ставали 29 людей, утворюючи живу свастику, залишаючи при цьому центральну клітинку вільною. Цей ритуал існує і понині серед магічних груп Великої Британії.
Вавилон, Єгипет
Символ Сонця і в релігійних уявленнях стародавніх, як солярний символ, був тісно пов'язаний з такими поняттями, як життя, родючість, удача. У деяких храмах Ефіопії є вікна в стінах у вигляді свастики.
Росія
За матеріалами археологічних розкопок найбагатшою територією щодо застосування свастики як релігійного і культурно-побутового символу є Росія - ні Європа, ні Індія не можуть зрівнятися з Росією в кількості свастик, що вкривають зброю, прапори, національний костюм, будинки, предмети повсякденного побуту і храми.
Свастика була головним і майже єдиним елементом праслов'янських орнаментів. Розкопки показали, що багато стародавніх слов'янських городищ мали форму свастики, зорієнтованої по чотирьох сторонах світу.
Свастика - символ вічного круговороту Всесвіту. Вона символізує Вищий Небесний Закон, якому підвладне все суще. Цей Вогняний знак використовується як Оберіг, який охороняє Закон і Порядок, від непорушності яких залежить саме Життя.
Коловрат - символ висхідного Ярила-Сонця, символ вічної перемоги Світла над темрявою і Життя над смертю. Колір Коловрату відіграє важливе значення: вогненний - символізує відродження; небесний (блакитний) - оновлення; чорний - зміни.
Інглія - Символізує первинний Життєвотворящий Божественний Вогонь Творіння, з якого з'явилися всі Всесвіти і наша система Ярила-Сонця. У обереговому значенні Інглія - символ Початкової Божественної Чистоти, що захищає Світ від сил Мороку.
Свастика була головним і майже єдиним елементом праслов'янських орнаментів. Але це зовсім не означає, що слов'яни були поганими художниками. По-перше, різновидів зображення свастики було дуже багато. По-друге, в давнину жоден візерунок не створювали просто так, кожному елементу узору відповідало певне культове або охоронне (оберегове) значення.
У Росії свастичні символи зустрічаються у прихильників Древніх ведичних культів, у Православних старовірів-інглінгів, які сповідують Віру Пращурів - Інгліїзм, в слов'янських і арійських громадах Родового Кола і в християн: на найстаріших іконах Богоматері і Христа. Протягом багатьох тисячоліть слов'яни використовували символ свастики. Цей символ наші Предки зображали на зброї, прапорах, одязі, на предметах побуту і культу.
Усі знають, що Віщий Олег прибив свій щит на ворота Царгорода (Константинополя), але, мало кому відомо, що там було зображено. Проте опис символіки його щита і обладунків можна знайти в історичних хроніках.
Віщі люди, тобто ті, котрі володіють Даром Духовного передбачення і відають Давню Мудрість, яку залишили людям Боги і Предки, наділялися жрецями різноманітними символами. Одним з таких найбільш помітних в історії людей був Слов'янський князь - Віщий Олег. Крім того, що він був князем і чудовим військовим стратегом, він був ще й Жрецем Високої Посвяти.
Символіка, яка зображувалася на його одязі, зброї, збруї і княжому стягу, розповідає про це у всіх докладних образах: Вогняну свастику (що символізує землю Предків) в центрі дев´ятикінечної Зірки Інглії (символ Віри Пращурів) оточувало Велике Коло (Коло Богів-покровителів), яке випромінювало вісім променів Духовного Світу (восьма ступінь жрецької присвяти) до Сварожого Кола.
Вся ця символіка говорила про величезну Духовну і фізичну силу, яка спрямовується на захист Рідної землі і Святої Віри. Коли Віщий Олег прибив свій щит з такою символікою на ворота Царгорода, він хотів образно показати візантійцям те, що пізніше інший Слов'янський князь, Олександр Ярославович (Невський) словами пояснить Тевтонським лицарям: «Хто до нас з мечем прийде, від меча і загине! На тому стояла, стоїть і буде стояти Земля Руська!»
Дореволюційна свастика
За Петра I стіни його заміської резиденції були прикрашені свастиками. Стеля тронного залу в Ермітажі також вкрита священним символом.
На початку ХХ століття свастика стала найпоширенішим обереговим символом в Росії, Західній та Східній Європі - позначився вплив «Таємної доктрини» Є.П. Блаватської, вчення Гвідо фон Ліста тощо.
Зараз мало кому відомо, що матриці із зображенням Коловрату (свастики), були виготовлені за спеціальним замовленням і ескізами останнього царя Російської Імперії - Миколи II. На фото нижче - 250 царських рублів, двоголовий орел на тлі свастики.
Простий народ протягом тисячоліть використовував свастичні орнаменти в побуті, а на початку 20-го століття інтерес до свастичних символів з'явився й у можновладців. В Радянській Росії нарукавні нашивки бійців Червоної Армії Південно-східного фронту з 1918 р. прикрашала свастика з абревіатурою Р.С.Ф.С.Р. всередині.
Після повалення самодержавства свастика з'являється на нових грошових купюрах Тимчасового уряду, а після жовтня 1917 року - на грошових знаках більшовиків.
Починаючи з 1918 року, більшовиками в обіг вводяться нові купюри номіналом 1000, 5000 і 10000 рублів, на яких зображена вже не одна свастика, а три. Дві менші в бічній в´язі і велика свастика посередині. Гроші зі свастикою друкувалися більшовиками і були в ужитку аж до 1922 року, і тільки після утворення Радянського Союзу були виведені з обігу.
Мало хто знає, що серед символіки, що використовувалася Червоною Армією, була присутня не тільки зірка, але й свастика. Так виглядав нагородний знак командирів Південно-східного фронту Червоної Армії в 1918-1920 рр.
У національному російському костюмі свастика була головним і практично єдиним орнаментом аж до 1950-х років.
На фотографії нижче зображено чоловічий пояс для верхнього одягу XIX століття, знайдений у селі Федотово Юсьвинського району Пермської області.
Наші пращури дуже любили літнього вечора зібратися на околиці села і під протяжні наспіви станцювати... свастику. Аналог символу був і в російській танцювальній культурі - танець «Коловрат». На святі Перуна слов'яни водили, і до цих пір водять, хороводи навколо палаючих свастик, викладених на землі.
У свастику вірили як в талісман, який «притягає» удачу. У стародавній Русі вважалося, що якщо намалювати Коловрат на долоні, то обов'язково пощастить. Навіть сучасні студенти креслять свастику на долоні перед іспитами.
Свастику малювали і на стінах будинку, щоб там панувало щастя. В Іпатіївському домі, де розстріляли сім'ю останнього російського імператора Миколи II, імператриця Олександра Федорівна обмалював всі стіни цим божественним символом, але проти безбожників свастика не допомогла.
У наші дні філософи, лозоходці і екстрасенси пропонують будувати міські квартали у вигляді свастик - такі конфігурації повинні генерувати позитивну енергію.
P.S. У зв'язку з надмірною увагою до архітектурної родзинки у середмісті Полтави, про яку ми писали раніше, "Останній Бастіон" вирішив розпочати публікацію низки статей, присвячених неправомірно забутим традиціям, історії та культурі наших предків. Адже на тепер стає очевидним той факт, що просвітянство громадян, зокрема полтавців, нагальна справа, щоби не дати певним зацікавленим особам і неукам паплюжити спадщину українців.