Син гетьмана Розумовського приятелював із композитором Бетховеном

ІСТОРІЯ
25.10.2022, 18:34
Син гетьмана Розумовського приятелював із композитором Бетховеном

Розумовські ніколи не були відступниками та випадковими людьми на чолі Гетьманщини. Ця славетна родина плекала своєрідний патріотизм...

23 жовтня стався день народження сина гетьмана України Кирила Розумовського – Андрія (1752-1836). Але нині його внесок у світове музичне мистецтво лишається майже невідомим для більшості співвітчизників, тоді як в Європі про так званий "квартет Розумовського" знають завдяки полотнам.

Красномовний експонат нині знаходиться у зібранні Віденського Музею – картина німецького художника Авґуста Боркмана "Бетховен і Квартет Розумовського". Його випадково виявили тільки цьогоріч у липні, а тепер презентують у вигляді фото всім охочим.

А проте дружба Андрія Розумовського з Людвиґом ван Бетховеном, яка тривала з кінця XVIII століття, збагатила світ музичними шедеврами: Симфонії № 5 і 6 та Струнні квартети № 7, 8 і 9. Віра українського гетьманича у талант Генія, моральна та фінансова підтримка сприяла тому, що Бетховен започаткував новий напрямок європейського музичного мистецтва – квартетну музику!

Для ствердження цього напрямку Андрій у 1808 році створив квартет – перший професійний струнний гурт в Європі із постійним складом. В його репертуарі були всі новинки створені тим таки Бетховеном.

І саме блискучий успіх союзу Бетховена і Розумовського художник представив у своїй картині "Бетховен і Квартет Розумовського". Центральна фігура – видатний композитор, який пережив непрості часи, коли публіка не сприймала новий музичний жанр, запропонований ним і зараз Бетховен тріумфує разом із квартетом Розумовського, чим підкреслена роль мецената.

У складі квартету скрипалі: Іґнац Шуппанціґ та Луї Сіна, альтист – Франц Вайс, віолончеліст - Джозеф Лінке. Митець зобразив і добрих друзів Андрія Розумовського: німецьку піаністку Доротею фон Ертманн, поруч з якою – рідна сестра дружини Андрія, княгиня Марія Крістіна Жозефіна фон Ліхновська та музичного класика Йозефа Гайдна, вигляд якого передає захоплення професіонала Генієм та квартетом Розумовського.

Важливо і те, що рівень майстерності Андрія Розумовського (ви тільки уявіть!), дозволяв йому і самому грати партію другої скрипки у квартеті. Видатний німецький композитор та музичний критик Роберт Шуман зазначив, що Квартет Розумовського має велич, яку неможливо виразити жодними словами: «Мені здається, що він є вершиною всього, що було досягнуто людською уявою!».

Джерело – Національний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця"

Читайте також:
Світ
Слов'янські племена розселені у ранньому Середньовіччі на просторі між ріками Ельба та Дніпро лишили по собі багату культурну спадщину.
22 травня, 16:38
Мистецтво
Знайомтеся, нова версія музи Леонардо Да Вінчі – "Муна Ліза" (зі сленгу "to moon" – оголити сідниці). Це сучасне "утилітарне мистецтво".
18 травня, 16:30
Історія
Золоті монети, коштовності та інші прикраси – все це розкладено довкола решток людей, померлих понад 7000 років тому на Балканах.
11 травня, 17:42
Історія
Причина такого явища, на думку глибоководних дослідників, полягає у повній або майже повній відсутності кисню, який сприяє розкладанню.
09 травня, 18:23
Історія
Іноді методи борців за українізацію історико-культурного простору відверто нагадують печерне дикунство. Замість створення – тільки руйнація.
21 лютого, 20:54
Історія
Нарешті про повернення історичних артефактів заговорили не лише кулуарно, але публічно та ще й за підтримки федерального уряду Німеччини.
01 січня, 15:59