Система СОРМ, або як спецслужби стежать за кожним кроком громадян
Ми не відкриємо великої таємниці, якщо застережемо і наших громадян від свавілля системи, яка вибудовує диктаторський режим в Україні.
До прикладу, у сусідній країні, котра з 2014 року здійснює проти нас відкриту воєнну агресію, давно працює так звана Система технічних засобів для забезпечення функцій оперативно-розшукових заходів (СОРМ). По суті кремлівські спеціально служби здійснюють стеження за громадянами РФ.
Варто одразу наголосити, що останнім часом різко посилився тиск на громадянське суспільство в Росії. І це природно, на тлі воєнних поразок в Україні.
Усвідомлюючи той факт, що країна перебуває в стратегічному глухому куті, вихід з якого можливий або у форматі гниття і розпаду, або у форматі палацового перевороту з переходом у революцію. Адже не таємниця, що ґебістський режим прагне закрутити гайки, і настільки ужорсточити наявні умови життя на росії, щоби ні в кого з громадян навіть не виникло думки про можливість чинити опір.
Одним з основних механізмів контролю влади за активністю суспільства є вищезгаданий СОРМ. Тобто, комплекс технічних засобів, призначених для проведення оперативно-розшукових заходів у мережах телефонного, рухомого та бездротового зв'язку та радіозв'язку.
Офіційно систему запроваджено Законом "Про зв'язок" і Наказом Міністерства зв'язку під №2339 ще від 9 серпня 2000 року. Втім, компоненти СОРМ почали апробовуватися спецслужбами московії у середині 1990-х, але особливо активно систему перехоплення даних почали застосовувати з приходом до Кремля бункерного щура Владіміра Путіна та його чекістської камарильї, тоді ж законодавчо оформивши застосування комплексу тотального стеження за населенням.
У цілому СОРМ загалом складається з наступних компонентів:
- СОРМ-1 – стеження за телефонними переговорами (активно застосовується з 1996 року);
- СОРМ-2 - відстеження будь-якої інтернет-активності та перехоплення мобільного зв'язку (масштабно застосовується з 2000 року);
- СОРМ-3 - найновіший компонент системи, що забезпечує об'єднання всіх вищевказаних систем, зберігання та систематизацію зібраних даних, та додатково контролює частину VPN-серверів, прослуховує у прямому ефірі "Skype", "ICQ", супутниковий зв'язок і закриті лінії комунікацій.
Головна функція СОРМ – глобальний (тотальний) контроль всього інформаційного трафіку на росії міжнародних ліній зв'язку, використовуваних жителями країни. Обладнання СОРМ знаходиться у всіх дата-центрах країни, у всіх провайдерів різних рівнів, у точках комунікації трафіку, на всіх найбільших пошукових системах, на всіх найбільших соціальних проєктах (включно з "Одноклассниками", "Mail.ru", "ВКонтакте" та "Yandex").
Усі російські оператори зв'язку (без винятку!) "за законом" зобов'язані встановити у себе програмно-апаратні комплекси перехоплення та контролю трафіку, сертифіковані ФСБ і дозволяють оперативникам спецслужби в online-режимі під'єднуватися до ліній зв'язку і відстежувати інформацію, яка передається.
До системи СОРМ підключені також мережі вуличних камер спостереження, частина з яких оснащена вбудованими мікрофонами (таким чином, не лише візуальна інформація, а й перехоплена розмова на вулиці може опинитися у розпорядженні служб контролю ФСБ). Зрозуміло, всі поштові сервери, розташовані поблизу росії (Білорусь, Україна, Вірменія, Грузія, Казахстан), також перебувають під контролем СОРМ.
Всі криптографічні комплекси та програми, що застосовуються на території РФ, в обов'язковому порядку повинні сертифікуватися ФСБ, що передбачає їхню сумісність із СОРМ. Крім того, ґебісти, котрі займаються цієї системою, активно взаємодіють із програмістами, які ще на стадії створення програм роблять закладки, що полегшують у подальшому роботу оперативників із перехоплення інформації.
Основні комунікатори ("Telegram" та "WhatsАpp") давно вже розкриті співробітниками ФСБ і контролюються ними за необхідності в оперативному режимі, включаючи online-читання повідомлень користувача з екрана. Щодо міфу про безпеку "Telegram", то він поширюється самими російськими спецслужбами для притуплення пильності користувачів.
Зрозуміло, що навіть необережна фраза, перехоплена СОРМ, може стати приводом для порушення так званої "кримінальної справи", або, як мінімум, призвести до встановлення оперативного контролю за неблагонадійним громадянином. Тому перша і головна рекомендація: не використовуйте російські соціальні мережі, якщо у цьому немає крайньої потреби, а будь-яка опозиційна активність там відстежується та передається до відповідних служб.
Також не довіряйте месенджерам (зокрема "Telegram"!) – вони легко відстежуються системою СОРМ. Якщо ви змушені їх використовувати, не забувайте, що вашу активність можуть перехопити, а відтак виявляйте хоча б мінімальну обережність.
Намагайтеся не користуватися листуванням російськими поштовими сервісами (весь трафік, очевидно, відстежується СОРМ). Не використовуйте мобільні лінії для так званих "конфіденційних переговорів", бо на росії перехоплюються і пишуться всі розмови з мобільних/стільникових ліній зв'язку.
Більшість даних (яка не цікавить оперативників ФСБ) зберігається загалом кілька днів, а потім перезаписується новим потоком, оскільки немає сенсу постійно зберігати гігантські обсяги розмов. Але варто вам необережною фразою привернути увагу "органів" і всі ваші наступні розмови переведуть в особливий (тобто, постійний) режим перехоплення та зберігання!
Крім того, прагніть не використовувати російські антивірусні програми, оскільки вони містять закладки, що "зливають" ваші дані безпосередньо на сервери СОРМ (особливо цим відрізняється ґебістський "антивірус" Касперського, який насправді є вірусом ФСБ). Застосовуйте лише західне програмне забезпечення, західні сервери та західні шифратори!
Звичайно ж, і вони знаходяться під контролем західних спецслужб, але принаймні опозиційні Кремлю настрої не стануть предметом занепокоєння ЦРУ чи інших розвідок. Усе вищенаведене не дає 100% гарантію безпеки, але знижує ризик виникнення неприємностей, тому намагайтеся зберегти себе і не потрапити до мацаків СОРМ.