Сьогодні в Україні відзначають День Конституції

ПОЛІТИКА
28 червня, 09:05
Сьогодні в Україні відзначають День Конституції
Фото: suspilne.media

Цього року Основному Закону нашої країни виповнюється 24 роки.

У неділю, 28 червня, Україна відзначає День Конституції.

28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин Верховна Рада прийняла Конституцію України.

Закон № 254/96-ВР, який анулював попередню, ще радянську, Конституцію і Конституційний договір, був урочисто підписаний в середині липня 1996 року. Але, згідно з висновками Конституційного суду України, Конституція набрала чинності з моменту, коли були оголошені результати голосування, тобто 28 червня 1996 року.

За новий основний закон проголосували 315 депутатів. Він гарантував право приватної власності, затверджував державну символіку, статус української мови як державної, а Крим визнавався автономною республікою в складі України.

Зокрема, голосування за останню статтю Конституції передувала майже безперервна цілодобова робота Ради, і воно пройшло о 9:20 під бурхливі оплески залу, в присутності тодішнього президента Кучми.

Втомлений голова Тимчасової погоджувальної комісії Михайло Сирота, майже добу простояв біля трибуни вийшов в зал, на його очах були сльози – закінчилася колосальна робота, і тепер в Україні була Конституція.

А в історії закарбувалася фраза Кучми, адресовані спочатку спікеру Морозу: як вам це вдалося? Та загадкові слова до депутатів: даруйте, що я вас так стимулював…

Учасники подій згадують, що напруга була настільки сильною, а робота виснажливою, що до моменту прийняття вже не було сил святкувати. Від втоми свято перетворилося в будній день, в який хотілося лише одного – спати.

Нині Конституція вважається прикладом компромісу між різними верствами українського суспільства в 1996 році – між пострадянським і українським.

Ухваленню Конституції передував Конституційний договір між парламентом і президентом України Леонідом Кучмою, підписаний 8 червня 1995 року.

Читайте також:
Всесвітній день вишиванки – свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного українського одягу.
21 травня, 19:56
Обрання запобіжного заходу Порошенку було залишено без розгляду в зв'язку з закінченням досудового розслідування.
вчора, 17:45
Освітяни нагадують, що громадяни віком 18-19 років можуть бути призвані на службу лише за власним бажанням.
07 липня, 14:40
Днями Ілля Кива вчергове «відзначився».
06 липня, 20:46
Деталі кримінальної справи містять гриф «секретно». Згідно з санкцією статті про шпигунство, йому загрожує до 20 років ув'язнення.
06 липня, 16:57