SpaceX Ілона Маска може замінити росію у космічній програмі ESA - Reuters

СВІТ
13.08.2022, 11:25
SpaceX Ілона Маска може замінити росію у космічній програмі ESA - Reuters

Американський конкурент європейської Arianespace став ключовим претендентом на проект, поряд із Японією та Індією

Європейське космічне агентство (ESA) розпочало попередні технічні обговорення зі SpaceX Ілона Маска, щоб тимчасово використовувати його установки-носії після того, як конфлікт в Україні заблокував доступ Заходу до ординських ракет «Союз», - повідомляє агенція Reuters.

Американський конкурент європейської Arianespace став ключовим претендентом на проект, поряд із Японією та Індією, але остаточне рішення залежить від дати запуску європейської ракети Ariane 6.

«Я б сказав, що ми обговорюємо два з половиною варіанти. Один — це SpaceX, це зрозуміло. Інший, можливо, Японія», — заявив Reuters генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер.

"Японія чекає на перший політ своєї ракети наступного покоління. Іншим варіантом може бути Індія", - додав він в інтерв'ю.

"SpaceX, я б сказав, є більш оперативним із них і, звичайно, одним із резервних варіантів запуску, який ми розглядаємо".

Ашбахер сказав, що переговори перебувають на етапі вивчення.

«Ми, звичайно, повинні переконатися, що вони підходять. Це не просто застрибнути в автобус», — сказав він. Наприклад, інтерфейс супутника і ракети-носія мають відповідати, а корисний вантаж не має бути пошкоджений незнайомими типами вібрації при запуску.

«Ми розглядаємо технічну сумісність, але ми ще не давали запит на комерційну пропозицію», — заявив Йозеф Ашбахер.

Супутникова інтернет-компанія OneWeb, яка є конкурентом супутникового інтернет-підприємства SpaceX Starlink, замовила принаймні один запуск Falcon 9 у березні. Вона також замовила запуск в Індії.

У понеділок компанія Northrop Grumman замовила три місії Falcon 9 для переправлення вантажів NASA на Міжнародну космічну станцію під час розробки нової версії своєї ракети Antares, двигуни якої російського виробництва були вилучені Москвою у відповідь на санкції.

Дотепер Європа покладалася на італійську Vega для доставки невеликих вантажів, російський «Союз» для середніх і Ariane 5 для важких місій. Наступне покоління Vega C дебютувало минулого місяця, а запуск нового Ariane 6, розроблений у двох версіях для заміни Ariane 5 і Soyuz, був відкладений до наступного року.

Ашбахер сказав, що плани запуску Ariane 6 з’ясуються в жовтні після випробувань. Потім ESA завершить розробку резервного плану, який буде представлено міністрам 22 країн агентства в листопаді, сказав він, додавши, що остання затримка Ariane 6 не була результатом будь-якої значної нової невдачі.

"Але так, ймовірність необхідності резервних запусків висока, - сказав він. - Нам знадобиться провести низку запусків і для них потрібні проміжні рішення”.

Ашбахер зазначив, що конфлікт в Україні продемонстрував, що десятирічна стратегія співпраці Європи з московією в постачанні газу та інших сферах, включаючи космос, більше не працює.

«Це був тривожний дзвінок, що ми надто залежні від росії. Сподіваємося, що ті, хто приймає рішення, усвідомлюють це так само, як і я, що ми повинні дійсно зміцнити нашу європейську спроможність і незалежність".

Однак він не висловив занепокоєння планами московії вийти з Міжнародної космічної станції (МКС).

Новопризначений керівник космічної служби московії Юрій Борисов заявив під час телевізійної зустрічі з кремлівським бункерним щуром владіміром путіним минулого місяця, що московія вийде з МКС «після 2024 року».

Але пізніше Борисов уточнив, що плани московії не змінилися, а західні офіційні особи заявили, що російське космічне агентство не повідомляло про нові плани виведення.

«Реальність в тому, що в оперативному плані робота на космічній станції триває, я б сказав, майже номінально, — сказав Ашбахер Reuters. - Ми залежимо один від одного, хочемо ми цього чи ні, у нас немає вибору».

Читайте також:
Світ
До запуску SpaceX ще належить провести важливе статичне вогневе випробування всіх 33 двигунів ракети
14:53
Життя
За даними NASA, комету можна буде побачити в бінокль на ранковому небі Північної півкулі протягом більшої частини січня.
10 січня, 13:22
Життя
Пентагон передбачає, що Китай випередить космічну програму США у найближчому майбутньому
13.12.2022, 15:28
Світ
X-37B успішно приземлився на космодромі у Флориді
13.11.2022, 12:35
Світ
Європейське космоагентство відмовилося від послуг росіян
21.10.2022, 10:20
Світ
У планах співпраця щонайменше до 2030 року
06.10.2022, 14:05