Спалахнула та згасла боротьба з олігархами

Опінії
19 жовтня, 08:20
Спалахнула та згасла боротьба з олігархами

Тим часом нова влада випестила нове покоління олігархів.

Блогер, журналіст, засновник проекту Politicus Vulgaris

   Рінат Ахметов красивим маневром скинув медіа-блок та зник з радарів. Ігоря Коломойського посадили до в'язниці та розпилюють його бізнес-імперію. І раптом усе стихло. Начебто не залишилося в Україні потужних бізнесменів, що справляють політичний вплив та мають медіа-активи.

Тим часом нова влада випестила нове покоління олігархів.

Це, перш за все, арграрники та будівельники. Механізм той самий, що за Кучми-Ющенка-Януковича-Порошенка. Тісні стосунки з державою та податкова творчість. Давайте трохи про олігархів та податки.

Перше. Як ви побачили, новий податковий пакет жодним чином не торкнувся великого бізнесу. Зокрема, жодного разу за нової влади не піднімалося питання трансфертного ціноутворення - простою мовою, відкачування прибутків за кордон. Умовно, зерно на світовому ринку коштує $300, але з України на свою контору у Люксембурзі продаємо його по $150, а звідти вже покупцям по $300. Прибути залишаються за кордоном, до України заводять мінімум.

Це «свята святих» будь-якої влади часів незалежності. Єдину спробу обкласти податками офшорні операції олігархів зробили за злочинної влади, коли міністр доходів та зборів Олександр Клименко протягнув законодавство про трансфертне ціноутворення. Протягнути протягнув, але воно не запрацювало. Увімкнулися таємні механізми у владі, запровадження відклали, потім знову відклали, а згодом усі забули. Почався новий тренд — за все має платити піпл.

Зауважте, коли обговорювали збільшення податків, жодного разу не пролунала ідея подивитися у бік операцій олігархів з офшорами.

Совпадєніє? Звичайно.

Друге. До повномасштабного вторгнення, Кіпр вважався головним хабом для виведення коштів. У цьому український бізнес цілком копіював поведінку російського. Влада закривала на це очі. Уряд України регулярно складав перелік офшорів, операції з якими підлягяють особливому моніторингу - Кіпру там не було. Чому? Бо люди через нього працювали.
Кіпр залишається важливим хабом для українських грошей, хоча і втратив позиції лідера. Як пише Associated Press, сьогодні влада острову розповіла про успіхи у викоріненні підозрілих операцій.

Ось деякі факти:

● Після вторгнення росії в Україну у 2022 році кіпрські банки значно скоротили свої ділові відносини з російськими та українськими компаніями. Кількість російських клієнтів, які користуються послугами кіпрських банків, скоротилася майже вдвічі, до 0,35%. Обсяг депозитів, що належать росіянам, зменшився з 2,21% до 1,53%. Кіпрські банки суворо дотримуються санкцій, запроваджених ООН, ЄС, США та Великою Британією проти росії. Клієнти банків, а також усі платежі та депозити щоденно перевіряються за списками санкцій США, Великої Британії, ЄС та ООН. Будь-які ділові відносини з близькими родичами або партнерами осіб, що перебувають під санкціями, припиняються.

● Цей тренд почався ще за часів Порошенка, коли влада ЄС дотиснула Кіпр, аби той відмовився від офшорного бізнесу. З 2014 по 2023 кіпрські банки припинили ділові відносини з більш ніж 72 000 клієнтів і закрили майже 161 000 рахунків у період, на яких було майже 42 мільярди євро. Протягом року після вторгнення кількість клієнтів зменшилася більш ніж на 13 000, а кількість рахунків – на 35 000, це призвело до зменшення обсягу коштів на 2 мільярди євро.

● Загальна сума кредитів, виданих кіпрськими банками російським і українським компаніям (у наших реаліях це операції заведення капіталу до країн), скоротилася з 11,8 млрд євро у 2014 до 3,8 млрд євро у 2023.

● Проте українці досі користуються послугами острівної держави. З 2014 по 2023, відбулося скорочення кількості російських на 90%, але українських — лише на 61%. Якщо російські депозити за цей же період скоротилися на 83%, то українські — лише на 71%.

Про що це каже? Два висновки. Перший — операції з Кіпром досі проводяться активно. Другий — активність перейшла до інших юрисдикцій. Яких — цікаве питання. Уряд та Верховна Рада це питання не ставлять.

Совпадєніє? Звичайно.

Скільки там грошей проходить щороку? Невідомо. Але можете взяти офіційні показники експорту та сміливо додати за смаком. Можете +20%, можете +50%. Не знаю. Могла б знати податкова, якби хотіла.  

Читайте також:
Політика
АЗС олігарха Коломойського могли піти підставній особі Ігорю Супруненку
02 листопада, 13:05
Опінії
Деолігархізація Зеленського завершилася появою двох нових олігархів в Україні — Зеленського та Єрмака.
16 вересня, 15:33
Політика
ВАКС скасував арешт з облгазів олігарха Фірташа.
28 червня, 17:04
Політика
Такий девіз олігарха Зеленського.
16 березня, 08:17
Кримінал
Родина російського олігарха узбецького походження продовжує розкошувати в Європі. Але правоохоронці ФРН стали на заваді.
05.10.2023, 18:55