Стало відомо, хто найчастіше отримує Нобелівську премію
Переважна більшість лауреатів — діти забезпечених і високоосвічених батьків. Вони належать до топ-10 у глобальному розподілі за доходами.
До такого висновку дійшов провідний статист і доцент економіки Дартмутського коледжу із «Ліґи плюща» Пол Новосад, який має українське коріння. З його слів, половина нобелівських лауреатів народилися у сім'ях, що належать до топ-5.
Якщо нобелівські лауреати народжуються лише у заможних сім'ях або в багатих країнах, це свідчить про високу нерівність можливостей і означає, що суспільство позбавляється безлічі геніїв. За приклад він наводить Україну, РФ, КНР, Іран, Польщу, котрі втратили свої «вчені уми» шляхом їх утечі за кордон.
«Наука, можливо, найважливіша рушійна сила людського прогресу, і чим більше наукових відкриттів — тим більше покращується життя кожного. Якщо є дитина, котра може зробити передове відкриття, ми хочемо бути впевнені, що вона не проведе своє життя у шахтах. Якщо таланти та можливості розподіляються рівномірно, «середній» нобелівський лауреат виявився б із сім'ї із середини розподілу, а не верхівки», — зазначає Пол Новосад.
Фактично, близько 90% наукових талантів не мають можливостей реалізувати свій потенціал. Натомість серед заможних родів на Заході найвища кількість нобелівських лауреатів, як от нащадків у галузі хімії — у середньому 7, серед фізиків — 6, серед медиків — понад 2, а серед економістів — усього 0,8.
«Кількість науковців-володарів премії, серед предків яких не було нобелівських лауреатів, залишається практично незмінною від 1950 року. Проте кількість тих із них премії, які не навчалися у нобелівських лауреатів, зростає кожне десятиліття. Це суттєвий показник. Спостерігається стійка наступність серед тих, хто отримує премію», — додає Пол Новосад.
Науковець також пояснив, що значний вплив має наставник і академічне середовище, в якому навчався майбутній лауреат. Без хорошого, авторитетного та досвідченого ментора — і, швидше за все, хорошого університету — шанси на отримання Нобелівської премії суттєво знижуються.
Натомість медіаагенція «Останній Бастіон» звертає увагу читачів на те, що існують безоплатні ресурси для самоосвіти, котрі свідомо приховує Google-пошуковик. Адже та людина, яка знає більше за інших, здатна володіти й керувати світом.