Сунак звільнив Захаві через «серйозне» порушення податкової етики

Опінії
30 січня, 15:05
Надхім Захаві
Надхім Захаві

55-річний Захаві народився в Багдаді в родині курдів і приїхав до Великобританії хлопчиком

Журналіст видавництва Bloomberg

Прем'єр-міністр Ріші Сунак звільнив Надхіма Захаві, пославшись на «серйозні» порушення правил етики після того, як викриття податкових справ голови Консервативної партії зробили його обіймання посади неможливим. 
У листі до Захаві в неділю Сунак сказав, що незалежний розгляд справи було завершено, і «очевидно, що було серйозне порушення Міністерського кодексу». У зв’язку з цим я повідомив вам про своє рішення відсторонити вас від посади».

Захаві визнав, що був «недбалим» зі своїми податками та врегулював багатомільйонний рахунок заднім числом із податковою службою країни. Це — а також відкриття того, що він також поніс податковий штраф за несплату потрібної суми в належний час — призвело до наростального тиску з боку його власної партії, щоб він пішов з посади або щоб Сунак звільнив його (Чи можете ви представити собі ситуацію зі звільненням міністра через неправильно заповнену податкову декларацію в Україні? А найголовніше який тиск створювали на прем'єра соціум та інші політичні сили, адже це заплямовує політиків країни в цілому - Ред. Останній Бастіон).

Тривала полеміка загрожувала збити адміністрацію Сунака з курсу, відволікаючи його від заявленого пріоритету відродження британської економіки, що вмирає, а також від його спроби повернути назад падіння перспектив Торі за два роки до загальних виборів. 

Ситуація дозволила лідеру лейбористів Кейру Стармеру, чия партія наразі має значну перевагу над консерваторами, звинуватити Сунака в тому, що він «безнадійно слабкий», і встановити зв’язок між податковими справами голови партії та дружиною Сунака Акшатою Мурті, яка користувалася таким статусом який у Великій Британії називається "податковим статусом поза домом" (Податкова система в Великій Британії є доволі складною та диференційованою, вона залежить від системи так званих зв'язків,  наприклад фактор володіння нерухомістю може впливати на ваш податковий індекс - Ред. Останній Бастіон)

Сунак звільнив Захаві через «серйозне» порушення податкової етики_1

Захаві є другим міністром Кабінету міністрів, який залишив тримісячний уряд Сунака через порушення етики, що дозволило лейбористам відновити звинувачення в «торі-підступності». Гевін Вільямсон залишив посаду міністра без портфеля в жовтні після звинувачень у знущаннях над персоналом. Віцепрем'єр Домінік Рааб є об'єктом етичного розслідування після численних скарг на знущання. 

Після того, первинної підтримки Захаві, Сунак доручив етичне розслідування, заявивши, що заява його колеги від 14 січня про його податкові платежі змінила обчислення. У середу він сказав Палаті громад, що було правильно залишити «належний процес» на самоплив і дочекатися результатів розслідування, припустивши також, що простим варіантом було б звільнити його негайно. Стівен Мессі, виконавчий директор партії торі, тимчасово керуватиме партією, поки не буде призначено наступника Захаві. 

За словами депутата від Консервативної партії Біма Афоламі, сам Захаві кілька днів розповідав колегам, що не зробив нічого поганого. Але гнів серед законодавців торі зростав. У листі, опублікованому в Twitter у неділю, Захаві не визнав податкової проблеми та пообіцяв продовжувати підтримувати Сунака з задніх лав. 

Заява-пояснення на ім'я Сунака від Захаві
Заява-пояснення на ім'я Сунака від Захаві

Міністр кабінету міністрів і кілька депутатів-консерваторів заявили, що Захаві має піти у відставку. У четвер повідомлення в The Times припустило, що Сунак був «розлючений» на Захаві, що заперечується офісом прем'єр-міністра. Захаві сказав у своїй заяві від 14 січня, що податкове та митне управління Його Величності дійшло висновку, що він був «необережним і ненавмисним» у своїх податкових операціях.

Його податковий рахунок, пов’язаний з продажем акцій дослідницької компанії YouGov, співзасновником якої він був, склав 4,8 мільйона фунтів стерлінгів (5,9 мільйона доларів), включаючи 30% штрафу, за словами особи, знайомої з цим питанням. Врегулювання відбулося, коли Захаві був міністром фінансів у середині 2022 року. 

«Немає жодних покарань за невинні помилки у ваших податкових справах», — сказав головний виконавчий директор HMRC Джим Харра Комітету з державних рахунків парламенту, виступаючи на цю тему 26 січня. Необережність можна порівняти з давньою концепцією недбалості в загальному законодавстві, відповідно до вказівок HMRC. 

Депутати Торі також назвали неприйнятними повідомлення про те, що Захаві погрожував судовим позовом тим, хто намагався оприлюднити його справи з податковою службою. Ден Нідл, блогер і колишній голова податкового відділу Clifford Chance, який минулого року зробив низку викриттів з цього приводу, раніше цього тижня сказав Bloomberg Radio, що він був мішенню такої спроби.

«Замість того, щоб сказати, що, можливо, є проблема, він одночасно опублікував низку спростувань, погрожуючи подати до суду на мене та інших, хто повідомляв про це», — сказав Нідл.   

55-річний Захаві народився в Багдаді в родині курдів і приїхав до Великобританії хлопчиком після того, як його сім'я втекла від іракського режиму Саддама Хусейна в 1970-х роках. Коли Захаві не міг розмовляти англійською, він розповів про те, як над ним знущалися в школі. 

Він здобув освіту інженера-хіміка в Університетському коледжі Лондона і продовжив працювати в нафтовій промисловості. Ставши мільйонером завдяки роботі в YouGov, Захаві потрапив до парламенту у 2010 році, де відтоді представляв Стратфорд-он-Ейвон. Він підтримав Brexit у 2016 році.

Він став відомим завдяки своїй ролі в нагляді за успішним розповсюдженням вакцини в країні під час пандемії Covid-19 за тодішнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона, і в Консервативній партії його вважали надійною парою рук із досвідом розв'язання проблем. Він недовго обіймав посаду канцлера після того, як Сунак залишив посаду в липні через порушення Джонсоном обмежень Covid у так званому скандалі Partygate. Відхід Сунака призвів до краху уряду Джонсона.   

Читайте також:
Життя
Принцеса Уельська дебютувала як головнокомандувач драгунського гвардійського полку.
09 листопада, 19:27
Політика
Це ініціатива нового міністра оборони Британії Гранта Шеппса, яка свідчить про суттєву підтримку Великої Британії.
01 жовтня, 11:06
Політика
Посада у сфері оборони є однією з найважливіших для Сунака з огляду на війну в Україні, і Клеверлі має досвід роботи на цій посаді.
18 липня, 06:35
Війна
Це дозволить "заявити про певний успіх" у війні, - британська розвідка
20 травня, 09:41
Опінії
Зараз Міністерство оборони втягнуте в суперечку щодо витрат на оборону в майбутньому бюджеті
21 лютого, 16:42
Світ
"Буде можливість, будуть запаси – Велика Британія спланує і дасть все, що нам необхідно для перемоги"
13 лютого, 11:19