Тільки освічені люди вільні

ІСТОРІЯ
01 травня, 21:41
Тільки освічені люди вільні

Цей давньогрецький мислитель зі стоїчної школи жив після великих подій. Однак попри це мав багато чого додати до своєї галузі знань...

Епіктет народився рабом у 50 році після Христа в Ієраполісі на теренах римської провінції Фриґія. Він виявив пристрасть до навчання і почав вивчати філософію у метрополії з благословення свого багатого господаря Епафродіта, який був особистим писарем імператора Нерона.

Його вчення було записано та опубліковано його учнем Арріаном у роботах під назвами «Бесіди» (Ἐπικτήτου διατριβαί) та «Посібник» (Ἐγχειρίδιον Ἐπικτήτου). Як можна зрозуміти з його життєвого досвіду, Епіктет уважав, що всі зовнішні події знаходяться поза нашим контролем.

Мислитель закликав людей приймати все, що з нами відбувається, спокійно та неупереджено; ну, «бо таке наше мінливе життя». Проте він стверджував, що люди несуть відповідальність за свої дії, які вони можуть вивчати та контролювати за допомогою суворої самодисципліни.

Цей найнеймовірніший із філософів дав світові такі стоїчні ідеї, як — «Контролюйте свої пристрасті, щоби вони не помстилися тобі». Епіктет із власного досвіду знав, чого наставляв інших, бо жив дуже простим життям, маючи небагато майна:

Να αρκεστεί σε λίγα! — Задовольняйся дріб'язком!

Давньогрецький філософ також сказав наступне: «Головне — мати компанію тільки із людьми, які підносять вас, чия присутність вимагає від вас всього найкращого». Можливо, найбільш значущим його твердженням було — «Тільки освічені люди вільні».

Між тим, як уже раніше сповіщала медіаагенція «Останній Бастіон», коли не можеш вплинути на обставини, зміни своє ставлення до них. Так говорив 16-й римський імператор і за сумісництвом славетний філософ Марк Аврелій.

Читайте також:
Історія
Археологи виявили у Туреччині можливе місце поховання християнського священника грецького походження. Його переслідували у Римській імперії.
11 грудня, 14:54
Історія
Без перебільшення — знахідка століття! Вітчизняні архівісти відшукали у підвалах Варшави друковані зображення князів Кия, Щека і Хорива.
10 листопада, 17:30
Історія
Починаючи з 1997-го щороку на зламі жовтня-листопада українці відзначають особливе свято. Воно уособлюється із ченцем Печерського монастиря.
27 жовтня, 12:54
Світ
Власник приватної оселі неподалік Парижа випадково виявив невеликий цвинтар під час ремонту. Там 700 років тому ховали ґерманців.
16 жовтня, 06:09
Історія
Дніпровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького поповнився експонатом. Фронтовики передали кам'яну статую XII століття.
25 вересня, 21:41
Мистецтво
Музичний твір славетного австрійського композитора пилився в одній із бібліотек Німеччини. Тепер він доступний широкому загалові.
22 вересня, 12:54