ТОВ «Укрколіямаш» відроджує старі схеми розкрадань на «Укрзалізниці»
«Укрзалізниця» – нарешті здобула і керівника, і «смотрящого», що дало змогу відродити старі, перевірені схеми.
Назва ТОВ «Укрколіямаш» мало кому відома – звичайна, здавалося б, фірмочка, яка обслуговує «Укрзалізницю» і продає останній запчастини та комплектуючі.
Спливла ця назва несподівано і випадково, коли минулого року активно обговорювалися прізвища на місце «смотрящого» за «Укрзалізницею». Тоді серед інших претендентів на цю почесну «посаду» прозвучали прізвища Владислава Лебедя, Станіслава Лєснікова та Сергія Шута.
Згадували їх у контексті кримінального провадження № 2201600000000009, відкритого ще у 2016 році за статтею «привласнення, розтрата майна» (частина 5 статті 191 КК). За версією слідства, з 1 листопада 2015 року по 1 березня 2016 року посадові особи «Південно-Західної залізниці» за попередньою змовою з працівниками фірм «Гудтайм» та «Укршляхмаш» заволоділи 4 мільйонами гривень – Шут і Лєсніков систематично складали фіктивні документи та вносили в них неправдиві відомості. Також трійка давала вказівки в.о. голови правління «Укрзалізниці» Олександру Завгородньому та членам правління залізниці стосовно заниження тарифної ставки.
Щодо цієї кримінальної справи, то вона досі перебуває в судах – вони розглядають нескінченні скарги власників арештованого майна, по суті самої справи засідань не проводиться. Судячи з даних Єдиного державного реєстру судових рішень, перспектива в справи нульова. Втім, це розслідування взагалі не потрапило б до суду, якби СБУ не вилучило в офісі Лебедя низку документів та коробку печаток.
Але нас у цьому випадку цікавить більше не трійця основних фігурантів розваленої справи, а ТОВ «Укрколіямаш».
Як кажуть дані реєстрів, це ТОВ упродовж 2015-2021 років виграло 49 тендерів:
Поєднує усі ці тендери те, що замовником виступають структурні підрозділи «Укрзалізниці»: здебільшого це Південно-Західна та Південна залізниці та у кількох випадках – Одеська та Львівська. Загальна сума закупівель, у яких брало участь це ТОВ – понад п'ятдесят мільйонів гривень.
Останній тендер, у якому перемогло ТОВ «Укрколіямаш», відбувся у березні цього року:
Щоправда, цього разу замовником виступив Київський завод «Транссигнал» і сума була не дуже високою – лише 247 920 гривень. Але декількома роками раніше регулярність перемог у закупівлях була значно більшою.
Особливо якщо врахувати, що ТОВ «Укрколіямаш» має статутний капітал аж у 200 гривень:
Проте це не заважає «Укрколіямашу» оперувати чималими грошима:
З доходом 10 644 800 гривень ТОВ «Укрколіямаш» задекларувало 110 100 гривень прибутку. Що у процентному відношенні становить аж... 1,03%. Що теж викликає питання, особливо в сукупності з розміром статутного капіталу. Втім, тут відповідь дуже проста. Ось графік сплачених податків:
У 2020 році сплачено 0 гривень 00 копійок при доході майже 11 мільйонів. У 2021 році ТОВ «Укршляхмаш» розщедрилося на 3 510 гривень. Щоправда, дохід поки що невідомий – рік ще не закінчився.
Здається, про ухилення від податків помітно і без коментарів. Воно б і нічого – хто в цій країні не ухиляється від їхньої сплати ? Якби не один фактор – заробляє Укрколіямаш на державних контрактах. А це вже розкрадання бюджетних коштів. Нехай і називається інакше.
Щоправда, зі сторони закону все чисто – ТОВ «Укрколіямаш» є платником єдиного податку, як і пересічний підприємець із ринку «Троєщина» чи торговець кавою біля метро. Та ось тільки є істотна різниця – оборот і прибуток. І якось важко уявити якийсь «ларьок» з кавою, що виграв 49 тендерів у державного підприємства на десятки мільйонів гривень.
Втім, це лірика. Повернемося до реєстрів. А вони кажуть, що ТОВ «Укрколіямаш» фігурує у 27 документах судових реєстрів:
З них 11 кримінальних справ. Щоправда, це не одинадцять кримінальних справ, а 11 різноманітних рішень. Але й не за однією справою – раптом виявляється, що «Укрколіямаш», окрім згаданого спочатку кримінального провадження № 2201600000000009, є фігурантом ще мінімум двох.
Це кримінальне провадження № 12015100090010514 від 29.10.2015 за частиною 5 статті 191 КК (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем):
Фабула все та сама: розкрадання грошей Південно-Західної залізниці.
Наступне кримінальне провадження відкрито 18.12.2018 за № 32018100000000307 за статтею 205 КК – «Фіктивне підприємництво». Щоправда, за рік її декриміналізували.
До речі, кримінальні провадження № 12015100090010514, як і № 2201600000000091, не закрито. Вони теж зависли десь у кабінетах найсправедливішої судової системи у світі.
На цьому відкриття щодо ТОВ «Укрколіямаш» не закінчуються:
Вісім санкційних списків: США, Канада, Великобританія, Японія, Австралія, ЄС та вітчизняна РНБО. Втім, і це не заважає державній Укрзалізниці купувати в Укрколіямашу комплектуючі.
Нічого, що санкції запроваджено у зв'язку з війною Росії проти України і саме через зв'язок ТОВ «Укрколіямаш» із ворогом. Це справжні дрібниці порівняно з розпилом та дерибаном державних грошей. А що когось уб'ють у результаті – то не директора ж «Укрколіямашу» та його бенефіціара Дмитра Вікторовича Галічина, і не тих, з ким він ділиться накраденими грошима:
До речі, ТОВ «Укрколіямаш» – не єдине дітище цього мешканця Донецької області:
ПП «Ось Ж» належить йому повністю, у ПП «Мегатекс» Галічин має 70%, а ТОВ «НВО Трансремонт» він контролює через якусь Ірину Валентинівну Житну. Всі ці фірми пов'язані ще кількома загальними знаменниками: займаються ремонтом та постачанням комплектуючих до залізничної техніки, а також є фігурантами тих самих восьми санкційних списків, що й «Укршляхмаш».
І закінчуючи матеріал, хочеться звернути увагу на ще одну дивну деталь, пов'язану з тендерами, виграними «Укрколіямашем»:
Зверніть увагу на графік: пік держзакупівель припадає на 2015-2017 роки. 2018-й – 54 735 гривень, 2019-й та 2020-й – нуль. 2021-й – сплеск активності. Звичайно, до 2015-го ще далеко, але постає питання – а з чим це пов'язано? А пов'язано це з тим, що основний контрагент ТОВ «Укрколіямашу» – «Укрзалізниця» – нарешті здобула і керівника, і «смотрящого», що дало змогу відродити старі, перевірені схеми.