Трамп каже, що хоче вести переговори щодо України. Але чи хоче цього путін?

ВІЙНА
08 лютого, 14:05
Трамп каже, що хоче вести переговори щодо України. Але чи хоче цього путін?

Залишається велике питання: що буде, якщо путін просто не підкориться?

Майже три роки після вторгнення президента росії владіміра путіна в Україну його війська поступово просуваються на фронті. Київ стикається з нестачею військових і зброї. А новий президент США може незабаром припинити масштабну військову допомогу Україні.

путін як ніколи близький до досягнення своїх цілей у виснаженій війною країні. У нього мало стимулів сідати за стіл переговорів, якими б переконаннями чи погрозами його не намагався змусити до цього президент США Дональд Трамп, вважають російські та західні експерти, яких опитало Associated Press.

Обидва сигналізують про можливість обговорень щодо України – телефоном або особисто – використовуючи лестощі та погрози.

путін назвав Трампа «розумним і прагматичним» і навіть повторив його неправдиві заяви про перемогу на виборах 2020 року. Трамп, зі свого боку, назвав путіна «розумним» і пригрозив Росії тарифами та зниженням цін на нафту, що в Кремлі сприйняли байдуже.

Під час передвиборчої кампанії Трамп хизувався тим, що зможе закінчити війну за 24 години, згодом цей термін змінився на шість місяців. Він заявив, що США ведуть переговори з росією щодо України без участі Києва, наголосивши, що його адміністрація вже проводить «дуже серйозні» обговорення.

Трамп натякнув, що він і путін можуть незабаром зробити «значні» кроки для припинення війни, у якій росія зазнає щоденних важких втрат, а її економіка потерпає від жорстких західних санкцій, інфляції та серйозного дефіциту робочої сили.

Проте російська економіка не зазнала краху, а путін розгорнув найжорсткіші репресії проти інакомислення з радянських часів, тому не відчуває внутрішнього тиску щодо припинення війни.

«На Заході виникла думка, що для путіна важливо досягти угоди та завершити все. Це не так», – сказав Федір Лук'янов, який у листопаді модерував форум за участю Путіна і очолює московську Раду з питань зовнішньої та оборонної політики.

Переговори про Україну без України

Володимир Зеленський каже, що путін хоче домовлятися безпосередньо з Трампом, відсторонивши Київ. Це суперечить позиції адміністрації Байдена, яка підтримує заклик Зеленського: «Нічого про Україну без України».

«Ми не можемо дозволити комусь вирішувати щось за нас», – сказав Зеленський Associated Press, наголосивши, що росія прагне «знищення української свободи та незалежності».

Він зазначив, що будь-яка подібна мирна угода стане небезпечним сигналом для авторитарних лідерів Китаю, Північної Кореї та Ірану, що агресія приносить вигоду.

путін, схоже, очікує, що Трамп послабить європейську рішучість у підтримці України. У неділю він порівняв європейських лідерів із підлеглими Трампа, сказавши, що вони незабаром будуть «слухняно сидіти біля його ніг і махати хвостами», тоді як президент США швидко «наведе порядок» своєю «впертістю та характером».

Трамп вихваляє свої здібності до укладання угод, але путін навряд чи добровільно відмовиться від того, що вважає «споконвічними російськими землями» в Україні. Також він не втратить можливості покарати Захід і підірвати його безпеку, змушуючи Київ до політики нейтралітету.

Трамп, можливо, хоче увійти в історію як миротворець, але, як зазначив колишній британський посол у США сер Кім Даррок, «історія не буде до нього прихильною, якщо він стане тим, хто все це віддасть». Колишня речниця НАТО Оана Лунгеску додала, що угода на користь Москви означатиме демонстрацію «американської слабкості».

Відлуння Гельсінкі

Трамп і путін востаннє зустрічалися в Гельсінкі у 2018 році, коли між ними був «взаємний респект», сказав колишній президент Фінляндії Саулі Нііністьо, який приймав саміт. Але вони «не дуже схожі», додав він, пояснивши, що путін – «системний» мислитель, тоді як Трамп діє як бізнесмен, ухвалюючи «миттєві рішення».

Це може призвести до конфлікту, оскільки Трамп хоче швидкого завершення війни, тоді як Путін прагне затягнути її, зміцнюючи свої позиції та послаблюючи як Київ, так і політичну волю Заходу.

Зеленський сказав AP, що путін «не хоче вести переговори. Він їх саботуватиме». Дійсно, російський лідер уже створив перешкоди, зокрема юридичні, і заявив, що Зеленський втратив легітимність як президент.

путін, ймовірно, сподівається, що Трамп «знудиться» або відвернеться на інші питання, сказав Борис Бондарєв, колишній російський дипломат у Женеві, який пішов у відставку після вторгнення.

Попередні мирні переговори

Минулого року Кремль заявив, що проєкт мирної угоди, яку росія та Україна обговорювали в Стамбулі на початку війни, але Київ відхилив, може бути основою для переговорів.

Документ передбачав нейтральний статус України, заборону на її вступ до НАТО, обмеження її збройних сил і відкладення обговорення статусу чотирьох окупованих росією регіонів. Москва також відкинула вимоги вивести війська, виплатити компенсацію Україні та постати перед міжнародним трибуналом.

путін не давав жодних сигналів про готовність поступитися, заявивши лише: «Якщо є бажання домовитися та знайти компроміс, нехай хтось веде ці переговори».

«Залученість – це не те саме, що переговори», – сказав сер Лорі Брістоу, британський посол у росії в 2016–2020 роках, описавши російську тактику як: «Що моє – те моє. А що твоє – те можна обговорювати».

Бондарєв додав, що путін використовує переговори лише як механізм для отримання того, що він хоче.

Що може і не може зробити Трамп

Трамп заявив, що Зеленський мав укласти угоду з путіним, щоб уникнути війни, і що сам він не допустив би її початку.

Він пригрозив росії новими санкціями та тарифами, проте, за словами експертів, не існує економічного «чудо-зброї», яка могла б припинити війну. Кремль, ймовірно, ігнорує ці погрози, оскільки Захід уже запровадив проти нього масштабні санкції.

Залишається велике питання: що буде, якщо путін просто не підкориться?

Емма Берроуз — журналістка Associated Press, яка висвітлює події в росії, Білорусі, Центральній Азії та на Кавказі.

Читайте також:
Політика
Ніхто достеменно не знає, як підуть події. В умовах невизначеності для збереження психічної рівноваги слід зосередитися на борні за Україну.
13:47
Політика
В Білому домі давно панують настрої проти Зеленського і за вибори в Україні — NYP
10:07
Новини
Понад 300 українських компаній з “російським слідом” перемогли у 22,5 тис. процедур публічних закупівель за останні десять років.
13 лютого, 16:36
Війна
Нам слід бути відвертими самими із собою. Жоден з уже реалізованих у сучасній Європі сценаріїв завершення конфлікту в Україні не спрацює.
10 лютого, 14:58
Війна
Що історія заморожених конфліктів може розповісти про майбутнє України?
30 січня, 16:01
Війна
На полі битви ситуація ще ніколи не була такою складною. У 2024 році окупанти захопили у шість разів більше української землі, ніж у 2023
25 січня, 22:05